Ortadoğu'da alışagelmiş eğitim sistemine karşı yeni bir soluk: Kobanê Üniversitesi

  • 09:06 30 Mayıs 2019
  • Güncel
KOBANÊ - Komünaliteyi yaşamın her alanında inşa etmeyi esas alan Kobanê Üniversitesi, Ortadoğu’da alışagelmiş eğitim sistemine karşı yeni bir soluk oluyor. Üniversite, önümüzdeki dönem için daha da büyümeyi hedefliyor.   
 
"Rojava Devrimi"nin çıkış noktası olarak bilinen Kuzey Suriye'nin Fırat Bölgesi'nde bulunan Kobanê kentinde, özerk yönetimin yeniden inşa çalışmaları aralıksız sürüyor. 2014'deki DAİŞ saldırısı sonrası yerle bir edilen Kobanê'de güvenlik, eğitim, kültür, sanat ve bilim alanlarında yaşamın örülmesine de hız kesmeden devam ediliyor. Devrimin merkezi kabul edilen Kobanê'de, demokratik özerk yönetim tarafından anadilde eğitim için okullar ve üniversite inşa edildi. 30 Eylül 2017'de kurulan ve bölgenin ilk üniversitesi olma özelliği taşıyan Kobanê Üniversitesi, bölgeye ayrı bir renk kattı.  
 
Üniversite yönetimi eşbaşkanlarda
 
200 öğrencisi bulunan üniversitede, eşbaşkanlık sistemi de hayata geçirildi. Üniversite, rektörlük yerine eşbaşkanlık sistemi ile yönetiliyor. Üniversite bünyesinde fizik ve kimya bölümleri bulunuyor ve bu bölümlerin de eşbaşkanları mevcut. Üniversitede matematik, fizik, kimya, edebiyat, Kurmancî, Arapça ve İngilizce dersleri veriliyor. Kimi dersleri üniversitenin eşbaşkanları da veriyor. Öğretmen eksikliği yaşayan üniversite önümüzdeki dönemde daha da genişleme ve fakülteler kurma hedefinde. 
 
Öğrenciler için komün evi inşa edildi
 
Üniversite yönetimi son dönemde kolları sıvayarak kent dışından gelen ve kalacak yer noktasında zorluk çeken öğrenciler için komün evi inşa etti. Kadın ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı inşa edilen evlerde öğrenciler komünal yaşama ilk adımlarını da atıyor. Öğrenciler burada ortak yaşamı paylaşma ve sorumluluk bilincini kazanıyor. Herhangi dış bir yönetimin olmadığı komün evinde öğrenciler kendi yönetimlerinde yer alıyor. 
 
Eleştiriler yapılıyor, özeleştiriler veriliyor
 
Sabah saat 07.30'da uyanan öğrenciler, üniversite servisinin geliş zamanına göre hazırlıklarını yapıyor. Saat 08.00'da gelen servis ile birlikte öğrenciler büyük bir heyecan ile üniversitenin yoluna düşüyor. Üniversitede verilen başlıca derslerin yanı sıra öğrenciler kendi aralarında seminer, değerlendirme, toplantı, eleştiri ve özeleştiri de yapıyor. Eleştiri ve özeleştiri değerlendirmeleri öğrenci ve eğitmenler üzerinde en fazla etki yapan bölüm oluyor. Yapılan eleştiri ve özeleştiri ile daha iyi bir demokratik ve komünal yaşam hayata geçirilmeye çalışılıyor.   
 
Eğitmen ve öğrenciler beraber ders görüyor
 
Üniversitede ayrıca eğitmen ve öğrenciler arasında da herhangi bir hiyerarşik yapı da oluşturulmamış. Eğitmenlerde kimi zaman verilen derslere katılarak öğrencilerle birlikte ders görüyor. Üniversitede kadın öğrenci sayısı oranı da oldukça yüksek. Kadın öğrenciler, tartışmalara katılıyor, arkadaşlarına yardımcı oluyor, eğitmenlerine sorular yöneltiyor ve araştırmalar yapıyor. 
 
Kobanê Üniversitesi öğrencileri ve yönetimi duygu ve düşüncelerini ajansımız ile paylaştı. 
 
'Üniversite açılacağını hayal bile edemiyorduk'
 
Öğrencilerden Leyla Silêman, anadilde eğitim görmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Kobanê'de bir üniversitenin açılacağını hayal bile edemiyorduk. Bizi en fazla mutlu eden de anadilimizde eğitim görmemiz. Üniversitede benim daha birinci yılım. Köyde yaşıyorduk ve gelip gitmemiz çok zahmetli oluyordu. Çok zorlanıyorduk ama kurulan komün evi ile o sorunumuza da çözüm bulunmuş oldu. Artık gidiş gelişlerimiz daha rahat" dedi. 
 
'Diğer üniversitelerden çok farklı'
 
Devamında komünal yaşama ve üniversite ortamlarına değinen Leyla, komün evinde 10 kadın öğrencinin kaldığı bilgisini verdi. Komün evinde kalan her kadının sorumluk aldığını kaydeden Leyla, "Komün evine geldiğimizde her arkadaş kendini sorumlu hissediyor ve iş bölüşümü yapıyor. Bizim üniversite diğer üniversitelerden çok farklı. Suriye'deki diğer üniversitelerde öğrencilerin eleştirme hakkı yoktu. Ve orada biz kendi anadilimizde eğitim göremiyorduk. Yine üniversitede sadece sınav sonuçları tek esas alınıyordu. Fakat bizde sınavlar yok. Esas alınan öğrencinin yaşamı, kültüre olan merakı ve arkadaşlar arası ilişki. Burada öğrencilerin duruş ve davranışları oldukça önemli. Üniversitemizde kişi kendi varlığının farkına varıyor" ifadelerini kullandı. 
 
Leyla son olarak da öğrencilere çağrıda bulunarak, "Tüm Kürt çocuklarını gelip üniversitede yer almasını, kendi anadillerinde eğitim görmelerini ve kendi yaşamlarına sahip çıkmaya çağırıyorum" diye belirtti.  
 
'Bizler için büyük bir şans'
 
Biyoloji bölümü öğrencisi Yasmîn Mislim de, önümüzdeki dönem için umutlu olduğunu dile getirerek, "Üniversitemizde anadilimizde eğitim almak bizler için büyük bir şans. Bu yıl üniversitemizdeki eğitmen eksikliğinden dolayı birkaç dersimizi alamadık. Örneğin coğrafya dersini alamadık. Ama ileriki yıllarda bu eksikliklerin giderileceğini umuyoruz. Üniversitemizin daha da büyüyeceğine inanıyoruz" dedi. 
 
'Önümüzdeki dönem için daha da çalışacağız'
 
Fen Bilimleri Bölümü Eşbaşkanı Sakîne Elî ise dönem sonunu değerlendirerek, şunları kaydetti: "Bu dönemki derslerimiz Haziran'ın 13'ünde sona erecek ve bir dönemin daha sonuna gelmiş olacağız. Üniversitedeki öğrencilerimizin durumu genel olarak iyi. Bizim sistemde önemli olan öğrencilerimizin duruşu, şekli ve ahlakıdır. Öğrenciler yaşamda başarılı olduklarında ders ve bilim alanlarında da kendilerini geliştiriyorlar. Bizler onların topluma öncülük edebilmesi için çabalıyoruz. Önümüzdeki dönem için hazırlık ve çalışmalarımız var. Öğrencilerimizin istekleri eksik olan derslerin tamamlanması, bizler de bunun için de çalışmalarımıza daha da hız vereceğiz."