Gazeteci Filiz Zeyrek’in iddianamesi kabul edildi

  • 10:12 30 Mayıs 2019
  • Hukuk
ADANA - YPG'li Şemdin Eye'nin taziyesini haberleştiren gazeteci Filiz Zeyrek ile aralarında Şemdin Eye’nin anne ve babasının da bulunduğu 19 kişi hakkında dava açıldı. 
 
Adana’da 2015 yılında YPG’li Şemdin Eye’nin taziyesini haberleştirdiği için hakkında dava açılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan JİNHA'nın muhabiri Filiz Zeyrek’in iddianamesi kabul edildi. Filiz ile birlikte taziye sahibi olan Şemdin Eye'nin anne ve babasının da aralarından bulunduğu 20 kişi hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı. 
 
Filiz’e ilişkin “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla diğer 19 kişi hakkında ise “örgüt propagandası yapmak” ile “toplantı ve yürüyüşlere yasadışı örgüt ait araç, gereç, işaret, üniforma taşıyarak yasadışı sloganlar atarak katılma” iddiasıyla hazırlanan iddianame, Adana 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. MA’nın iddianame ile ilgili haberinde, 2015 yılında Filiz hakkında yürütülen soruşturmada el konulan bilgisayarının incelenmesinde YPG’li Şemdin Eye’nin taziyesine ilişkin görüntülerin incelenerek soruşturma başlatıldığı belirtildi. Şemdin Eye hakkında “örgüte muzahir” haber sitelerinde haber yapıldığını savunan savcılık, yapılan haberleri; “örgüt üyelerine çağrı yapıldığı” değerlendirmesinde bulunması dikkat çekti. Savcılık taziyede 19 kişinin yakalarında Şemdin Eye’nin fotoğraflarını yapıştırdıkları ve YPG amblemi ile PKK Lideri Abdullah Öcalan ile Şemdin Eye’nin posterinin olduğu pankartı taşımalarının suç olduğunu iddia etti. 
 
Savcılık, Filiz’in “KCK basın komitesi” içerisinde yer aldığını, Şemdin Eye’nin anmasında dosya kapsamında mevcut olan fotoğrafları çekip muzahir yayın organlarına gönderdiğini ileri sürdü. Savcılık, Filiz’in bilgisayarında bulunan Federe Kürdistan Bölgesi’nde çektiği fotoğrafları da suç unsuru saydı. Filiz hakkında 2018’de Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü’ne sosyal medya üzerinden “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla yapılan ihbar neticesinde sosyal medya hesabının incelendiği ve “örgüt propagandası” suçunu işlediği iddia edildi. Filiz hakkında yurtdışı yasağı olmasına rağmen kaçak yollarla yurtdışına çıktığı ve 22 Şubat 2019’da Yunanistan’da gözaltına alınara Türkiye’ye teslim edildiği, çıkarıldığı mahkemece “yurtdışı yasağını ihlal” iddiasıyla tutuklandığı iddianamede yer verildi.
 
Davanın ilk duruşması bugün Adana 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.