Mardin Cezaevi’ndeki tutsaklar: Birlikte direndik birlikte başardık

  • 09:01 31 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısının ardından açlık grevlerin sonlanmasıyla daha huzurlu ve mutlu bir şekilde Mardin E Tipi Cezaevi’ndeki tutsakların görüşüne giden aileler, “Moralleri ve gülen yüzleri görülmeye değerdi. Bize ‘birlikte direndik birlikte başardık’ dediler” diye belirtti. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 7 ay önce Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlatılan ve tüm cezaevleri ile dünyanın birçok yerine yayılan açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın geçtiğimiz Pazar yaptığı çağrıyla sonlandırıldı. Sona eren grevlerin ardından ilk görüşte aileleri ile bir araya gelen Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutsaklar, ailelerine “Birlikte direndik birlikte başardık” dedi. 
 
Tutsakların morallerinin çok iyi olduğunu belirten tutsak yakınlarından Fevziye Kaya, oğlu Neçirvan Kaya’nın da sona eren açlık grevine 1 Mart’ta başladığını aktardı. Fevziye, “1 Mart’ta açlık grevine başlamıştı. Durumları çok iyiydi. Yüzlerine biraz olsa kan gelmişti. Doktorlar onların yanına gidip tahlillerini alıp onlara yemek listesi vermiş. Hepsinin yüzü gülüyordu ve moralleri yerindeydi. Sağlıkları da gün geçtikçe iyiye gidecek. Bazı tutsaklar da birkaç rahatsızlık var ama en kısa zamanda düzelecek diye umuyoruz. Onlarda bu moral olduğu sürece her şeyi aşarlar” dedi. 
 
‘Şimdi rahat bir şekilde yemek yiyebiliyorum’
 
Oğlunun bu süreçte 10 kendisinin de 7 kilo verdiğini dile getiren Fevziye, “Açlık grevi süresince sofranın başına oturduğumuzda yemek yiyemiyorduk. Yemek boğazımızdan bile geçmiyordu. Ben de kendimi grevde hissediyordum. Benim oğlum grevde 10 kilo verdi ben dışarıda 7 kilo verdim. Şimdi evimde çocuklarım ile birlikte en azından içim rahat bir şekilde yemek yiyebiliyorum. Grevler zamanı ben de anneler nerede eylem yapıyorsa oraya gidiyordum. O zaman içim rahat değildi. Bizi de tutuklasınlar istiyordum. Alandaydık ama yine de yüreğimiz buradaydı. Şimdi çocuklarımızı böyle gülerken görünce yine olsa yine her gün o alanda olurum o saldırılara direnirdim diyorum” ifadelerini kullandı.
 
‘Gülen yüzlerini görünce mutluluğumuz daha da büyüyor’
 
Oğlu Serkan Ayav’ın 1 Mart’ta açlık grevine başlayıp tutsaklarla birlikte bitirdiğini ifaden eden Hatice Ayav, “Durumları çok iyiydi. Çok iradeliydiler. Benim oğlum 1 Mart’ta greve başlamıştı. Hastaydı yaralıydı ama yine de çıkmadı grevden. Alınan sonuç da Kürt halkı için çok iyi oldu. Çok zor günler geçirdik ama şimdi çok daha iyiyiz. O günlerde de tutsaklar bize moral veriyorlardı şimdi de onlar veriyor. Onların gülen yüzünü görünce daha da büyüyor mutluluğumuz. Bu direniş en güzel şekilde sonuçlandı. Buradan bütün tutsakları selamlıyorum ve onların direnişi önünde eğiliyorum” diye konuştu.
 
‘Birlikte direndik birlikte başardık’
 
Tecridin kalkıp grevlerin bittiği günün kendilerine bayram günü olduğunu söyleyen Hatice, “Sabahtan akşama kadar TV’nin önünde haberleri izliyordum. O haber bize bayram gibi geldi. O gün bizim bayramımız oldu. Sabahtan akşama kadar ilk defa huzurlu bir şekilde uyudum. Bundan sonra onlar için bizim için yaşam çok daha güzel olacak.  Görüşlerine gittiğimizde de bize ‘Birlikte direndik birlikte başardık’ dediler. Zafer onların biz annelerin oldu. Ve bu her daim böyle devam edecek” diyerek görüş anında yaşananları özetledi.