HDP’de KHK’li eşbaşkanlar: Mazbata verilmemesi son değil yeni bir başlangıç

  • 09:02 31 Mayıs 2019
  • Siyaset
DİYARBAKIR - KHK’li oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmeyen Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyyat Ceylan, HDP’nin Diyarbakır İl Eşbaşkanı olarak çalışmalarına devam ediyor. Hülya, “Seçim sürecinde halkımıza verdiğimiz sözlerimiz vardı. Mazbatayı almamış olmamız bizim açımızdan bir son değil, yeni bir başlangıçtır” dedi. 
 
Türkiye’de 31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimler sonrası Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Hülya Alökmen Uyanık, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatasını alamadı. Hülya, Bağlar Belediye Eşbaşkanı seçilen ve KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmeyen Zeyyat Ceylan ile birlikte 12 Mayıs günü “Zulme karşı direniyoruz, kazanacağız” şiarıyla gerçekleşen HDP kongresinde Diyarbakır İl Eşbaşkanı seçildi. Hülya, mazbatanın verilmemesi ve yaşanan süreci değerlendirdi. 
 
HDP’nin 31 Mart seçimlerine hazırlanma sürecinde KHK ile ihraç edilenlerin siyasette yer almasının yolunu açtığını belirten Hülya, “Bu proje kapsamında da birçok belediyede KHK’lileri eşbaşkanlık ve meclis üyeliği için seçti. KHK’lilere başvuru kapılarını açık tutmuştu. Kadın ve KHK’lilerden başvuru ücreti dahi almamıştı. Bir gece Resmi Gazete’de yayınlanan KHK ile yüzbinlerce kişi gönül verdikleri, emek verdikleri işlerinden ihraç edildiler. Tüm mahkeme yollarının kapalı olduğu, itirazların yapılamadığı bir süreç oldu. Aslında 24 Haziran seçimlerinde KHK’li olan bazı arkadaşlarımız milletvekili seçildiler ve şu an mecliste görevlerini yapıyorlar. Aslında ilk başvurumuzu yaptığımızda bizler için hiçbir sorun çıkarılmadı. Ancak seçimden sonra bir darbe yapılarak KHK’lilerin mazbatalarını vermeme kararı aldılar” diye belirtti.
 
‘Bizim için son değil bir başlangıçtır’
 
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) HDP’ye “tuzak” kurduğunu vurgulayan Hülya, Bağlar’da yüzde 25 oy alan birinin belediyeyi yönettiğini hatırlattı. Türkiye genelinde 54 kişinin mazbatasını alamadığına işaret eden Hülya, “Bizim belediyelere giriyor olmamız ana akım tarafından hedef gösterildi. Sanki biz belediyeleri talan ediyormuşuz, yakıp, yıkıyormuşuz gibi bir hava oluşturuldu. Tabi bizim seçim sürecinde halkımıza verdiğimiz sözlerimiz vardı. Bu sözler yalnızca belediye seçimleri için, eşbaşkanlık için verilmiş sözler değildi. Biz bu mücadeleyi bir bütünen sahiplenme ve sonuna kadar halkımızın yanında olmaya söz verdik. Bu nedenle mazbata almamış olmamız bizim açımızdan bir son değil, yeni bir başlangıçtır. Mücadele devam ediyor ve biz de halkımıza söz verdiğimiz gibi her yerde bu mücadele bayrağını taşıyacağız” ifadelerini kullandı. 
 
‘Sokaktaki mücadeleyi gölgelemeye çalışıyorlar’
 
HDP’nin, KHK’lileri “medeni ölüme” mahkum edenlere karşı bir mücadele yürüttüğüne değinen Hülya, şöyle dedi: “Biz de bunu da esas alarak 12 Mayıs’ta gerçekleşen kongrede aday olduk. Adaylığımız onaylandı ve seçildik. Şu anda da Bağlar’da yüzde 75 oy aldığı halde mazbatasını alamayan Zeyyat Ceylan ile beraber HDP’nin il eşbaşkanlığını yapıyoruz. Özellikle kadınların sokaktaki mücadelesini gölgelemek istiyorlar. Biz buna karşı da her alanda kadınlar olarak var olacağız ve bu politikalara cevap olacağız.” 
 
Tecride karşı yürütülen mücadelenin tarihsel bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken Hülya, “Yalnızca İmralı değil, İmralı şahsında ülkede tüm muhalif, demokrat insanlar tecrit ediliyor. Tecridin suç olduğunu söylemeye devam edeceğiz.”