Dersim Dağ hakkında yeni fezleke: DTK üyesinin anmasına katılmak ‘propaganda’ sayıldı

  • 09:04 31 Mayıs 2019
  • Siyaset
DİYARBAKIR - HDP’li Dersim Dağ hakkında 21 Ağustos 2018 tarihinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren DTK Divan üyesi Dilek Adsan’ın anmasına katıldığı gerekçesiyle fezleke hazırlanarak, dokunulmazlığının kaldırılması istendi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 85 gün boyunca açlık grevinde kalan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ hakkında geçtiğimiz günlerde açlık grevleri ile ilgili 3 ayrı fezleke hazırlanmıştı. Bu kez ise 21 Ağustos 2018 tarihinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Divan üyesi Dilek Adsan için yapılan anmaya katıldığı gerekçesiyle hakkında yeni bir fezleke hazırlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan fezlekede, Dersim’in anmaya katılarak “Örgüt propagandası” yaptığı iddia edildi. 
 
Anma sırasında salonda asılı bulunan Dilek Adsan’ın fotoğrafı, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posteri, Kürt ulusal birliğine ve orman yangınlarına dikkat çekilen pankartlar, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “propaganda” için yeterli delil olarak görüldü. Dersim’in DTK Kongresi’ne katılması ise iddia edilen suçları işlediğinin kanıtı olarak fezlekede yer aldı. 
 
Dokunulmazlığın kaldırılması istendi
 
Hazırlanan fezlekede şunlar kaydedildi: “8 Eylül 2018 tarihinde DTK organizesinde Diyarbakır İli Bağlar İlçesinde bulunan HDP İl Binası Vedat Aydın Konferans salonunda ‘8. Kongre l. Genel Kurul’ toplantısına katılım sağlamak suretiyle PKK/KCK silahlı örgütünü ulusal ve uluslararası kamuoyuna masum şekilde lanse edildiği, bu yolla övdüğü, yaptıklarını teşvik ettiği, eylemlerini meşru göstermeye çalıştığı, 27. Dönem Milletvekili Dersim Dağ’ın silahlı örgüt propagandasını yapma suçunu işlediği yönünde yeterli delilin mevcut olduğu, adı geçen milletvekili hakkında Anayasanın 83. maddesine istinaden dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunulması gerekliği kanaatine varılmıştır.”