Ömeryan'da baskılar dinmiyor: Köylülere ajanlık dayatması iddiası

  • 09:01 1 Haziran 2019
  • Güncel
MARDİN - Sokağa çıkma yasağı, çatışma ve orman yangınlarıyla gündeme gelen Ömeryan Bölgesi’ndeki yurttaşların gezen droneler nedeniyle akşamları evlerinden çıkamadıkları ve ajanlığa zorlandıkları iddia edildi.
 
1990’lı yıllardan bu yana sürekli baskı altında olan Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Ömeryan Bölgesi’ndeki yurttaşların, ajanlığa zorlandığı iddia edildi. Yüzlerce köyün olduğu dağlık alanda onlarca karakol da bulunuyor. Son olarak bölgeye bağlı Xerabê Bava ve Talatê köylerinde yaşanan olaylar ile yazın orman yangınlarıyla gündemden düşmeyen bölgede, askerlerin yol kontrolü bahanesi ile köylülerin araçlarına el koyduğu öne sürüldü. 
 
1990'lı yıllarda köylerin yakıldığı bölge, tarım arazileri ve meyve bahçeleri ile biliniyor. Köyleri yakıldıktan yıllar sonra evlerine geri dönüp yaşamlarına devam eden köylüler, eski geleneklerini de yaşatıyor. 
 
Droneler nedeniyle evlerinden çıkamıyorlar
 
2017 yılında iki köyde yaşanan sokağa çıkma yasakları ve işkencelerle aylarca gündemden düşmeyen bölgede, köylülere yönelik baskılar bir an olsun dinmiyor. Akşamları bölgede gezen droneler nedeniyle evlerinden çıkamayan köylüler, gündüz vakitlerinde de gittikleri tarla ya da bahçede asker baskısına maruz kalıyor. 2 yıl önce yaşanan olayların etkisinin hala devam ettiği bölgede, özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerler nedeniyle halkın arazileri de ellerinden alındı. 
 
'Biz sana sen de bize yardımcı olursun’
 
Yol kontrolü ve kimlik sorgulaması nedeniyle köylerine dahi rahat gidemeyen yurttaşlara, askerler tarafından sürekli "İfadeniz var emniyete gidin" denildiği aktarıldı. Ruhsatlı silahlara el konulan Çalıköy (Çale) ve çevresindeki köylere yapılan asker baskınlarında binlerce liralık elektrik cezası kesildiği de gelen bilgiler arasında. 
 
İkamet ettiği Doğanlı (Talatê) köyüne giderken yolda askerler tarafından durdurulan, GBT’ye tabi tutulduktan sonra da emniyet tarafından çağrılan yurttaşlardan olan ve güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen T., "Bu süreçte kaçak elektrik kullanmama rağmen 9 bin ceza geldi. Geçen yol kontrolünde durdurdular sonra emniyetten çağırdılar. Emniyette bana ‘Senin elektrik cezan var. Bizim paramız var biz ödeyelim sende bize başka konularda yardımcı olursun’ dediler. Ben başta neden çağırdıklarını anlamadım sonradan anladım" diye belirtti.