Kelepçe ve zincir dayatması: Tutsakların durumu ağırlaştı

  • 17:02 1 Haziran 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde hastaneye sevkleri için kelepçe ve zincir dayatması ile karşılaşan ölüm orucu direnişçilerinden Nesrin Akgül ve Ayşe Adar’ın durumu ağırlaştı.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları aracılığıyla ilettiği mesajla beraber, açlık grevi ve ölüm orucunu sonlandıran tutsakların hastaneye sevkleri ve tedavileri yapılmaya devam ediliyor. Bazı cezaevlerinde tutsakların hastane sevkleri yapılırken, kimi cezaevlerinde ise tutsaklar hastaneye sadece tahlil için götürülerek tekrar cezaevlerine götürülüyor. Bu yerlerden biri olan Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsaklardan ölüm orucunu sonlandıran Nesrin Akgül, Şükran Aydın ve Zozan Çiçek’in hastaneye sevk edildiği ancak, kan örneği alındıktan sonra hastaneye yatırılmadan cezaevine geri gönderildiği ve durumlarının ağırlaştığı öğrenildi. Diğer tutsakların ise hala hastaneye sevklerinin gerçekleşmediği belirtildi. 
 
Tutsaklara kelepçe ve zincir dayatıldı
 
Bugün avukatları aracılığı ile sağlık durumları hakkında bilgi veren tutsaklar Zozan Çiçek, Ayşe Adar ve Nesrin Akgül, durumlarının kötü olduğu bilgisini verdi. Tutsaklarda kemik, baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrıları olduğu, kulak ağrılarının ise ataklar şeklinde olduğu bilgisi verildi. Bu ağrıları açlık grevleri ölüm oruçları sürecinde dahi yaşamadıklarını aktaran tutsaklar, ağrıları nedeniyle gece hastaneye kaldırılmak istendiklerini ancak jandarmanın ele kelepçe ve zincir dayatması yüzünden ring aracından inerek cezaevine geri geldiklerini dile getirdi. 
 
Nesrin Akgül ve Ayşe Adar’ın durumları ağır 
 
Özellikle Nesrin ve Ayşe’nin durumunun kötü olduğunu belirten tutsaklar, “Ağrıları çok şiddetli oluyor. Vücutlarında terleme hararet, konuşunca dahi zorlanıyorlar. Açlık grevinde dahi böyle sorunları yoktu. Hiçbir sorunu olmadan konuşabiliyorlardı. Üç arkadaşımız iki kez acile kaldırılmak istendi ancak kelepçenin yanında birde zincir takınca bunu kabul etmeyip ring aracından inip geri geldi arkadaşlarımız” dedi.
 
Tutsaklar tedavi edilmedikleri için bu gün kapı dövme eylemi gerçekleştirecekleri bilgisini verdi.
 
Bakırköy Cezaevinde açlık grevinden sonra yaşanan gelişmeler şöyle: 
 
*Açlık grevinin bırakıldığı 26 Mayıs (Birinci gün) tarihinde cezaevi idaresi, hastaneye sevk olmayacağını, cezaevinde bulunan sağlık ocağının ilgileneceğini belirtmişti. Tutsaklar önce revire gönderilmiş ve serum almışlardı. Tutsaklara patates püresi ve pirinç lapası verilmiş. Tutsak avukatları, hastaneye gidilene kadar açlık grevi şeklinde beslenmeye devam edilmesi gerektiği uyarısında bulunmuştu.
 
*27 Mayıs tarihin (ikinci gün) tutsaklarla, cezaevinde bulunan sağlık ocağı ilgilenerek 29 tutsağın hepsinin ilk tedavileri burada yapılmıştı. Serum verilerek, devlet hastanelerine sevklerinin ihtiyaç duyulmadığını söylemişti.
 
*28 Mayıs tarihinde (üçüncü gün) ölüm orucundaki tutsaklarla beraber 4 kişinin hastaneye sevklerinin yapılıp, kan tahlillerin ardından tekrar cezaevine gönderildi. Esma Başkale, Belgin Kanat ve Zozan Kutum’un durumlarının ağır olması nedeniyle tutsak avukatları tedavi için cezaevi savcısı ile görüştü. Savcının olumsuz tavırlar sergilemesi nedeniyle olay çözüme kavuşturulmadı.  Tutsaklar kendilerine her gün serum verildiği, baş ağrısı şikayetlerinin olduğu ve grev sürecinden daha kötü olduklarını belirtti.
 
*29 Mayıs (dördüncü gün) 16 Aralık’ta greve başlayan ve ölüm orucundaki tutsaklar tekrar hastaneye götürülerek kan tahlilleri yapıldıktan sonra cezaevine geri gönderildi.
 
*30 Mayıs Tarihinde (beşinci gün) cezaevine dahiliye uzmanı gelerek, tüm tutsakların tahlil sonucuna bakıp EKG’ lerini çektiği, gerekenleri sevk ettiği; ancak sevklerin bayram tatilinden sonraya kaldığı belirtildi.
 
*31 Mayıs (altıncı gün) HDK Eş Sözcüsü ve Muş Mv Gülistan Kılıç Koçyiğit’in cezaevi müdürü ve doktorla görüşerek bayram tatilinde personelin görevlendirilmesinin yapılmasını talep etti. Yapılan görüşmede revirde bir nöbetçi sağlık görevlisinin kalacağı, bayramda kantinin kapalı olacağı ancak aile görüş gününde 6 Haziranda açılacağını ileri sürmüştü. Cezaevi müdürü diyet listesine uyulduğunu iddia etmişti.
 
*Bu gün itibariyle revirde hiçbir sağlıkçının olmadığı öğrenildi.