Derinleşen ekonomik kriz bayram tezgahlarını da vurdu

  • 09:03 2 Haziran 2019
  • Emek/Ekonomi
Güli​stan Azak
 
DİYARBAKIR - Bayram öncesi mikrofon uzattığımız ve “Bayram alışverişinizi yaptınız mı?” diye sorduğumuz yurttaşlar, sorumuza ellerindeki poşetleri göstererek, “Buna alışveriş denirse tabi” diye yanıt veriyor. 
 
Giderek derinleşen ekonomik krizin sokağa ve esnafa faturası ağırlaşıyor. Ramazan Bayramı öncesi kayıplarını telafi etmeyi uman esnaf siftah yapamadığı için hayal kırıklığı yaşarken, alım gücü düşen yurttaşlar ise boş poşet ile evlerinin yolunu tutuyor. Ramazan öncesi Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde bayram tezgahlarının kurulduğu Gazi Caddesi’nde mikrofon uzattığımız halka, “Bayram alışverişinizi yaptınız mı?” diye sorduk. Sorumuza ellerindeki poşetleri göstererek karşılık veren halk, “Buna alışveriş denirse tabi” yanıtını verirken, esnaflar ise eski bayramlara özlemle, “Müşteri alsın diye yok fiyata satıyorum” diyerek sitem etti.
 
‘Şeker dahi alamadım’
 
Hayat pahalılığından şikayetçi olan Şahsenem Gezer, bayram alışverişi için hiçbir şey alamadığını belirterek, yüksek fiyatlara dikkat çekti. Şahsenem, “Alamadım. Henüz hiçbir şey alamadım. Alabilir miyim bilmiyorum. Çok pahalı. Şeker dahi alamadım” dedi.
 
‘Bayram alışverişini düşünmek dahi korkutucu’
 
Emekli öğretmen olduğunu ve yalnız yaşamasına rağmen ev alışverişinin bütçesini zorladığını belirten Narin Genç, tek kişinin dahi alışveriş yapamayacağı kadar pazarların pahalı olduğunu belirtti. Narin, “Bu geçim zorluğunun arasında bir de bayram alışverişini düşünmek korkutucu. Kara kara düşünüyorum şu anda. Çünkü çevremizde memnun edilmeyi bekleyen çocuklar var. Bayramda çocukları sevindirme geleneğimizi de ekonomi bitirdi. Ciddi anlamda ekonomik sıkıntılarımız var” ifadelerini kullandı.
 
‘Ne baklava ne şeker hiçbir şey yok’
 
Alışverişe birlikte çıkan İlhan Türk ile Muhlise Sayitoğlu ise, “Gören gözler biliyor ya, cüzdan boş, para yok. Bayram mı kaldı? Para mı var alışveriş yapmaya. Ne baklava, ne de şeker hiçbiri yok” diyerek devam eden ekonomik krize isyan etti.
 
‘Eve yarım poşetle dönüyoruz’
 
“Bayram alışverişinizi yaptınız mı?” diye sorduğumuz Rabiye Lüleci ise sorumuza poşeti açıp göstererek şöyle konuştu: “Tahin aldım, mercimek aldım ama şeker alamadım. Alışverişlerimiz hep eksik. Birçok şeyi alamadan eve yarım poşetlerle dönüyoruz. Eski bayramlarda eskide kaldı. Ne yapalım emekli parasıyla ancak bu kadarını alabiliyorsun. Geçen yıla oranla bu yıl her şey çok daha pahalı. 6-7 Liraya soğan alıyoruz. Şu yaşıma geldim soğan fiyatının bu denli arttığını görmedim. Bizleri daha neler bekliyor bilmiyorum. Allah alamayana yardım etsin.”
 
‘En önemli ihtiyaç barış, mutluluk’
 
Bayramda halkın en önemli ihtiyacının barış olduğu belirten Şükriye Esen de, “Evet zor, bu ekonomik krizle yaşamak zor. Alamıyoruz, yiyemiyoruz. Ama en önemlisi herkesin barış ortamında yaşanacak sağlıklı mutlu bayramlar görmesi diliyorum” temennisinde bulundu. 
 
‘Ekonomik krizin nedenleri ve sonuçlarını düşünmek gerek’
 
İsmini vermekten çekinen bir yurttaş da geçen yıl Ramazan bayramında aldığı aynı şekerin bu yıl 5 lira arttığını belirterek, zamma rağmen şeker almak zorunda olduğunu ifade etti. Geçim sıkıntısının alım gücünü zorladığını kaydeden yurttaş, “Her şeyden azar azar almaya çalışıyorum yalnız böylesi de çok pahalı. Alışveriş listesinden birçok şeyi çıkarmak zorunda kaldım. Bayram için sofrayı donatmak bir köşede kalsın, şeker tabaklarını doldurabilene aşk olsun. Ekonomik kriz bayram alışverişlerini de etkiledi. Alamıyoruz. Bayram yemeklerinin olmazsa olmazı eti dahi henüz almadım. Bu ekonomik krizin nedenini ve sonuçlarını hepimizin düşünmesi gerek” diye konuştu.
 
‘Esnafa bayram yok’
 
Ekonomik krizin bayram tezgahlarını da etkilediğini dile getiren esnaf ise, “Müşteri alsın diye alışa satıyoruz. Fiyatlar pahalı ama müşteriler alamıyor diye fiyatları aşağı çektik. Şu an en uyguna şekerler bizde diyebilirim. Esnafa bayram yok” diye tepki gösterdi.