Selma Irmak’a 2016’daki konuşmasından iddianame hazırlandı

  • 09:11 2 Haziran 2019
  • Hukuk
MARDİN - HDP eski Hakkari Milletvekili Selma Irmak’a, Mardin’de 2016 yılında bir toplantıda yaptığı konuşmadan dolayı Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla hazırlanan iddianamenin kabul edilmesi ardından ilk duruşması görüldü.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Hakkari Milletvekili Selma Irmak’a Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, “Örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla 25 Şubat’ta iddianame hazırlandı. İddianamede HDP öncülüğünde Mardin’de 2016 yılında “Tüm darbelere karşı çözüm radikal demokrasi” konulu açık hava toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantıya katılan Selma’nın yaptığı konuşma “Örgüt propagandası” sayıldı. Selma yaptığı konuşmada PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride, Sur, Nusaybin, Cizre ve Silopi’de yaşanan çatışmalara, belediyelere atanan kayyımlara ve FETÖ konu başlıklarına değindi.
 
Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, Selma’nın yaptığı konuşmadan dolayı TCK’nın 53/1 maddesi gereğince belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına ve buna ilişkin güvenlik tedbirlerinin uygulanmasına, yine TCK’nın 58. Maddesi uyarınca da 3 ile 5 yıl arasında hapisle cezalandırılması talebinde bulundu.
 
İddianame kabul edildi 
 
Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek ilk duruşması Mayıs ayında görüldü. Görülen duruşmada eksik hususların giderilmesi istenirken, Selma’nın avukatı da müvvekkilinin sağlık sorunlarında dolayı katılamadığı ve beyanı alındıktan sonra savunmasını yapacağını bildirdi.
 
Bir sonraki duruşma Eylül’de
 
Mahkeme heyeti, Selma’nın bir sonraki celsede savunması alınacağından tutuklu bulunduğu ceza infaz kurumu SEGBİS odasında hazır edilmesi için ceza infaz kurumuna müzekkere yazılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti ayrıca bilirkişi raporunun akıbetinin sorulup sonucunun beklenmesine karar verirken, bir sonraki duruşmayı Eylül ayına erteledi.