Kayyım raporunda usulsüzlükleri ört bas etme çabası!

  • 09:01 3 Haziran 2019
  • Güncel
MARDİN - Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyım tarafından hazırlanan 2018 Faaliyet Raporu’nda, 23 Daire Başkanlığı’ndan sadece 11'inin çalışmalarına yer verilirken, harcama kalemlerine ise yer verilmediği ortaya çıktı. Aynı raporda, 12 daire başkanlığının ise esamesi dahi okunmuyor. 
 
31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kazandığı  Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyım döneminde yapılan usulsüzlüklerin sonu gelmiyor. Kilitli dolaplar, ortada olmayan evraklar ve milyonlarca borçla  geri alınan belediyede, kayyım döneminde yapılan her harcama için araştırma yapılıyor.
 
‘Çalışma yapıldı’ denilen alan raporda yok!
 
Milyonlarca TL’lik harcamanın yapıldığı belediyenin 2018 Yıllı Faaliyet Raporu'nun her sayfası okuyanı şaşırtıyor. 23 Daire Başkanlığı’nın olduğu belediyenin faaliyet raporunda sadece 11 dairenin çalışmalarına yer verilirken, harcamalara da yer verilmedi. Aynı raporda, geriye kalan 12 daire başkanlığının adı dahi anılmıyor.  
 
Raporda çalışmalarına yer verilen ancak harcamaların yer almadığı 11 daire başkanlığı şu şekilde:
 
* Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı
 
* Kadın ve Gençlik Daire Başkanlığı
 
* Çevre koruma ve kontrol daire başkanlığı
 
* Yerel ekonomiyi güçlendirme Daire Başkanlığı
 
* Fen İşleri Daire Başkanlığı
 
* Sağlık işleri daire başkanlığı
 
* İtfaiye Daire Başkanlığı
 
* Zabıta Daire Başkanlığı
 
* İlçe Hizmetleri Daire Başkanlığı
 
* Yerel ekonomiyi güçlendirme Daire başkanlığı
 
* İnsan Kaynakları ve eğitme daire başkanlığı
 
Halkla ilişkilerde ‘tuhaf’ çalışma: Hacı ziyareti, asker uğurlaması!
 
Bunun yanı sıra raporda, “Binlerce insana ulaşıldı” denilen Hakla İlişkiler Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalar da dikkatlerden kaçmadı. Özel günlerde doğan çocuklardan kayyım Mustafa Yaman’a çocuklar tarafından gönderildiği iddia edilen “Başkan amcaya mektup”, Hacı ve asker uğurlaması gibi ziyaret ile çalışmalara milyonlarca TL harcandığı öğrenildi. Yapılan çalışmaların sadece sayısı ve konusuna yer verilen raporda, hangi programa ne kadar harcama yapıldığı ise belirtilmedi.