Açlık grevi eylemcilerinden Gurbet Ektiren: Bu kararlılık devam etmeli

  • 09:04 3 Haziran 2019
  • Güncel
MARDİN  - İmralı tecridine karşı 7 ay boyunca sürdürülen açlık grevi eylemine cezaevinden tahliye edildikten sonra evinde devam eden Gurbet Ektiren, "Bu başarı anne ve tutsakların direnişi ile elde edildi. Direniş ve kararlılığın her daim devam etmesi gerek" dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 7 ay boyunca devam eden açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri, İmralı Cezaevi'den yapılan çağrıyla sonlandırıldı. Bakırköy Cezaevi’nde 15 Ocak'ta başladığı açlık grevi eylemini tahliye edildiği 8 Mart’tan itibaren Derik'teki evinde 132 boyunca sürdüren Gurbet Ektiren de kaldırıldığı hastaneden dün taburcu edildi. İlk günkü güler yüzlülüğü ile evinde tedavisini devam ettiren Gurbet, cezaevinden getirdiği kuşu Çiyager ile oynayarak zamanını geçiriyor. 
 
'Bedenimiz eridi ama irademiz güçlendi'
 
Eylemlerinin başarıya ulaştığını vurgulayan Gurbet, "22 Mayıs'ta görüşmelerin yapılmasından sonra yapılan açıklama ile grevini sona erdirdik. Bu direniş de amacına ulaştı. Çok sevindik. Binlerce arkadaşımız grevdeydi ölüm orucundaki arkadaşlar için çok sevindik. Haber aldıktan sonra amacımız yerine ulaştı. 7 ay boyunca bu grev devam etti. Git gide de daha güçlü bir şekilde bu direniş her yere yayıldı. Amacımıza ulaşana kadar da bu grev sona ermedi. Belki bedenimiz eridi ama moralimiz ve irademiz daha da güçlendi" dedi. 
 
'Direniş ve kararlılık her daim devam etmeli'
 
Annelerin ve tutsakların direnişi ile amacına ulaşan kararlığın her daim devam etmesi gerektiğinin altını çizen Gurbet, şöyle devam etti: "Açlık grevleriyle birlikte ölüm orucu sürecine geçilinceye kadar devlet bizi vazgeçirmek için elinde ne geliyorsa yaptı. Önce Leyla Güven'i serbest bıraktı daha sonra Sayın Abdullah Öcalan'ı kardeşi ile görüştürdü daha sonra avukat görüşü yaptı. Ama bunlara rağmen grev sona ermedi. Ve direniş bunlara rağmen daha da büyüdü. Tutsakların bitmeyen direnişi büyük bir kararlılık doğurdu. Onlar bu direnişin sonuna kadar devam edeceğini biliyordu. Görüşme yapıldıktan sonra tutsaklar ve annelerin direnişi ile bu grev amacına ulaştı. Grevi bitirdik ama bizim direnişimiz devam edecek ve bitmeyecek. Güzel günler görmemize az kaldı. Bu günleri de bu direnişi devam ettirerek büyütebiliriz. Bunun için de elimizden geleni yapmamız gerek."