Tutsaklara Yeni Yaşam gazetesi yasak: Kurum güvenliğini tehlikeye düşürebilirmiş!

  • 09:02 5 Haziran 2019
  • Güncel
Şehriban Aslan
 
KOCAELİ - Açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri sırasında  Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan ve aralarında siyasetçilerin de bulunduğu bazı tutsaklara, eylemcileri cesaretlendirdiği, yeni katılımlara yol açtığı ve kurum güvenliğini tahlikeye düşürdüğü gerekçesiyle Yeni Yaşam gazetesi verilmedi. Eylemlerin sonlandırılmasına rağmen gazetenin hala tutsaklara verilmediği aktarıldı. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven 8 Kasım 2018 tarihinde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi başlattı. Leyla’nın ardından binlerce tutsak cezaevlerinde açlık grevine destek verirken, 26 Mayıs’ta Abdullah Öcalan'ın kamuoyuna açıklanan çağrısı ardından eylemler sonlandırıldı.
 
Açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerinin sürdüğü sırada Kocaeli 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü Eğitim Kurulu Kurul Başkanlığı tarafından belirlenen bazı siyasetçilere Yeni Yaşam gazetesinin verilmemesi konusunda karar alındı. Gazetenin verilmemesi noktasında sıralanan isimler ise şöyle: “HDP’li siyasetçi Edibe Şahin, Aysel Tuğluk, Sinan Yiğit, İbrahim Kaya, Selman Çetiner, Sırrı Süreyya Önder, Fetullah Akpulat, Resmiye Vatansever, Deniz Tepeli ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel.”
 
Gerekçelerden biri: Yeni katılımlar olabilir!
 
Gazetenin neden siyasetçilere verilmediği gerekçesi de şu şekilde açıklandı: “Gazetenin bu nüshasında ülkemizde bulunan cezaevlerindeki PKK’li hükümlü tutsakların başlatmış oldukları ve yaklaşık 3 buçuk aydır süren ve giderek sayısı artan açlık grevlerinden pek çok haber ve yorumda bahsedildiği görülmüştür. Bu haber ve yazıların içeriğinin halen açlık grevi eylemini sürdüren hükümlü tutukluları cesaretlendirici ve eylemden vazgeçmemelerini sağlamaya yönelik olduğu ve yeni katılımların olacağı yönünde değerlendirmelerde bulunulmaktadır. Bu hususun cezaevimizde bulunan ve halen açlık grevi, ölüm orucu yahut süresiz açlık grevi şeklinde süren bu eylemlerin dışarıda da bir harekete evirilmesi düşüncesi yaygın olarak değerlendirmiştir. Bu gazetenin halen eylem yapanlara verilmesi durumunda eylemlerini cesaretlendirmesi nedeniyle vazgeçmemeleri hususunda yüreklendirici olacağı, dolayısıyla eylemcilerin kalıcı hasarla sonuçlanarak veyahut ölmelerine neden olacak bu eylemi devam ettirmelerine sebep olacağı anlaşılmıştır. Bu eylemin devamı ve yayılması durumunda kurumumuz dahil olmak üzere tüm kurumlarda kurum güvenliğini tehlikeye düşüreceği anlaşıldığından; 5275 sayılı kanunun 62. Maddesi gereğince hükümlü tutuklulara verilmemesine karar verildi.”
 
Cezaevi yönetimi itiraz yolunun açık olduğuna değinmesine rağmen yapılan birçok itirazın kabul edilmediği bilgisi de edinildi. Ayrıca açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerinin sonlanmasına rağmen tutsak siyasetçilere gazetenin hala verilmediği avukatlar tarafından aktarıldı.