Nesrin Akgül: Direnişimiz hepimiz için yeni bir zamanın kapısını aralamıştır

  • 09:41 5 Haziran 2019
  • Güncel
İSTANBUL - PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecride dönük ölüm orucu başlatan 30 tutsak arasında yer alan Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Cezaevinde bulunan Nesrin Akgül, “Herkesin bu direnişin mesajlarını ve ortaya çıkarmış olduğu değerlerin doğru okumasını yapacağına, koruyacağına ve yükselteceğine inanıyoruz” diyerek eyleme destek veren herkese teşekkür etti.
 
Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Cezaevinde bulunan Nesrin Akgül PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecride dönük 30 Ocak’ta ölüm orucuna başlamış 26 Mayıs’ta ise gelen çağrı üzerine Nesrin cezaevinden gönderdiği mektupta Beyaz Tülbentli annelere teşekkür dileklerini ileterek görüşme kapısını birlikte açtıklarını kaydetti.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan mutlak tecride dönük Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Nesrin Akgül tecridin kaldırılması talebiyle 16 Ocak’ta süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başlamış 30 Nisan’da da eylemini bir üst aşamaya taşıyarak ölüm orucuna dönüştürmüştü. Abdullah Öcalan’ın avukatları ile görüşme sağlanması ve bu görüşmenin ardından gönderdiği mesajla 26 Mayıs’ta açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri son buldu.
 
Nesrin, beyaz tülbentli annelerin direnişini selamladığı mektubu şöyle;
 
“Halkımıza ve Laçik Sipi analarımıza ayları deviren, mevsimleri aşan, uzun soluklu ve görkemli zindan direnişimizi Önderliğimizle yapılan görüşme sonrası, Önderliğimizin çağrısıyla sonuçlanmış ve bu hepimiz için yeni bir zamanın kapısını aralamıştır. Bu zaman faşizmin duvarlarını yıkacağımızın nişanesidir. Bu kapıyı altı aylık direnişimizle zindanlar ve dışarıdan da Laçik Sipili analarımızla beraber açtık ve bu kapıyı açarken direnişe inanan ve direnme inancını çoğaltan herkesin geçeceğini inanıyoruz. Bu direniş hepimiz için başarmanın yeni anlamlarını yaratmıştır. Herkesin bu direnişin mesajlarını ve ortaya çıkarmış olduğu değerlerin doğru okumasını yapacağına, koruyacağına ve yükselteceğine inanıyoruz.
 
‘Destek veren herkese teşekkürlerimi iletiyorum’
 
Zindanlar olarak Önderlikle aramızda açılan makası birazda olsa kapattık. Elbette Önderliğimizi yalnız bırakmayacağız. Doğru yoldaş olmayı başaracağız. Bu esaslarla direnişimizin yarattığı zafer ruhuyla başta kadınlar olarak bu zamanın öncülüğünü sürdüreceğimizin kararlığını ortaya koymak isteriz. Evet, grevimiz 8 yoldaşımızla eksik sonuçlandı. Onların anısına bağlılıkla başarımızı sonsuz kılma kararlılığıyla bu süreçte bizlere desteğini sunan başta analarımızın, ailelerimizin ve dışarıdaki destekçilerimize teşekkür ediyoruz. Zaten yoldaşlarımız her zaman yanı başımızda ve bizler de onların başını göğe değdirme inancıyla yoldaşlarımızı onure etme direncindeydik. Direnişimizin sonuçlandığı şu zaman herkese ikinci bayramı yaşatmıştır. Tüm halkımızın bayramını kutlar ve bu bayramın özgürlük, umut, direniş ruhlu zamanlara vesile olmasını diliyoruz. Her daim iyi ve güzele dair yaşama umudu direnciyle sevgilerimle…”
 
Nesrin Akgül
Bakırköy Cezaevi