Burası Türkiye: Emniyet fişledi, kaydı olmayan okul soruşturma açtı

  • 09:04 6 Haziran 2019
  • Güncel
ANKARA - Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün öğrencilere dönük hazırladığı fişleme raporunda adı geçen Özgecan Özgenç hakkında, 2016 yılında ayrıldığı Hacettepe Üniversitesi’nde soruşturma açıdı. Özgecan Özgenç, “Bana ulaşılmadan soruşturma açılmış, yürütülüp sonuçlandırılmış” diyerek soruşturmaya tepki gösterdi. 
 
Ankara İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Ankara’da basın açıklamalarına katılan üniversite öğrencilerine ilişkin hazırlanan fişleme raporu ortaya çıkmıştı. Raporda, okuldan ayrılan öğrenciler hakkında dahi soruşturma açıldığı ortaya çıktı. ‘Gizli’ ibaresiyle üniversitelere,Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) müdürlüklerine ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanlığı’na gönderilen fişleme raporunda, kesinleşmiş bir yargı kararı bulunmamasına rağmen öğrencilerin burslarının kesilmesi, yurtlardan ve hatta üniversiteden atılması yönünde bir talimat da bulunuyordu. Raporda ‘gerektiği takdirde’ üniversitelerle ilgili soruşturma dosyalarının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan talep edileceği belirtiliyordu. 2016’da ayrıldığı Hacettepe Üniversitesi’nde hakkında soruşturma açılanlardan biride Özgecan Özgenç.
 
‘70 kişilik fişleme dosyası’
 
Fişleme dosyasında adı geçen Ankara Üniversitesi öğrencisi Özgecan Özgenç, fişleme dosyasının 2018 yılında açıldığını ve TEM şubede ifade verdiklerini belirterek, şunları dile getirdi:  “Ankara’da basın açıklamasında tanıdığımız simalardan neredeyse 70 kişiye soruşturma dosyası açıldı.  İfadelerimizi verdik, herhangi bir mahkeme süreci ya da buna dair bir tebligat almadık.  Eylül ayında okullarda soruşturma açıldığını öğrendik. Ben Ankara Üniversitesi öğrencisiyim ama 2016’da ayrıldığım Hacettepe Üniversitesi’nde hakkımda soruşturma açılmış. Başka öğrencilerin hakkında da kendi okullarında değil farklı okullarda soruşturma açıldığını öğrendik. İki gün önce Hacettepe’den bir kağıt aldım. Bana ulaşılmadan soruşturma açılmış, yürütülüp sonuçlandırmışlar. Ceza verselerdi işledikleri hukuksuzluk daha da gözler önüne serilirdi.”
 
‘Alanları boşaltmak için her yolu deniyorlar'
 
Dosyalarının yıllar sonra açılmasının süreçle bağlantılı olduğuna dikkat çeken Özgecan, muhalif kesimin sesinin kısılmaya çalışıldığını dile getirdi. “Sokaktan adım adım herkesin çekildiği bir süreç var.  Önceden basın açıklaması olağan rutin şeylerken şimdi yapılan bir basın açıklamasında müdahaleler artmaya başladı” diyen Özgecan, “Alanları boşaltmak için her yolu deniyorlar. Basın açıklaması yaptığımız zaman sokakta bulunan bütün kameralar çalışırken,  bir öğrenci kaçırıldığında ya da bir öğrenci darp edildiğinde kameralar nedense denk gelmiyor. Bu yaklaşımların hepsi ortak politikanın ürünü” ifadelerini kullandı. 
 
‘Yargı paketi iktidarın kendini gizleme çabası’
 
Gündemde olan yargı paketini de eleştiren Özgecan, “Öğrenciler, akademisyenler tutuklanırken, hazırlanan yargı paketi sadece iktidarın kendini ‘şirin’ gösterme çabaları. Özellikle yerel seçimler sonrası demokrasi özlemi ve insanların demokratikleşmeye olan inancının alevlenmeye başlaması nedeniyle kendini şirin göstererek bir takım tavizler verdiğini düşünüyor. Anti demokratik uygulamaların tepki çekebileceği kısımların ağızlarına bal çalarken, bir yandan da gerçek yüzünü kadınlara, gençlere, öğrencilere, çocuklara ve kendinden olmayan herkese göstermeye devam ediyor” diye konuştu.
 
‘Fişleme dosyasını teşhir ediyoruz’
 
Özgecan dava sürecine dönüşmediği için yürütülen soruşturmayı sosyal medyadan teşhir ettiklerini belirterek, “Şu süreçte sosyal medyada durumu teşhir etmek, şikayet etmekten daha etkili olmaya başladı.  Bunların duyulması, demokrasi ile bağdaşmayan, hukuki yönü olmayan uygulamaların teşhir edilmesi daha iyi” diye değerlendirdi.