‘Anneler Günü’nü şimdi kutluyoruz’

  • 09:06 6 Haziran 2019
  • Güncel
İZMİR - İmralı tecridine karşı cezaevlerinde başlatılan açlık grevi ve ölüm orucu sürecinde Gebze Cezaevi önünde direnişte olan annelerden Zeynep Çalıhan, bayram görüşü için kızı Hatice Çalıhan’ı görmeye Şakran Cezaevi’ne gitti. Zeynep, “Tecrit sona erdi, biz Anneler Günü’nü yeni kutluyoruz” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması amacıyla Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile başlayan ve tüm cezaevlerine yayılan açlık grevleri ve 30 tutsağın ölüm orucu eylemi, Abdullah Öcalan’ın 22 Mayıs’ta avukatları ile görüşmesinden sonra yaptığı çağrıyla sona erdi. Bu süreçte çocuklarının direnişini sahiplenen beyaz tülbentli anneler ise direnişin simgesi haline geldi. Anneler cezaevleri önlerinde ve sokaklarda direnerek tutsaklara ses oldu. 
 
Onlardan biri de Gebze Cezaevi önünde günlerce direnen Zeynep Çalıhan’dı. Zeynep’in kızı Hatice Çalıhan da İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’ta açlık grevine başlayanlar arasındaydı. Zeynep sadece kendi kızı için değil tüm tutsaklar için Gebze Cezaevi önünden ayrılmadı. 
 
‘Tedavi değil işkence yapıyorlar’ 
 
Açlık grevlerinin ardından Şakran Kadın kapalı Cezaevi’nde tutsaklara tıbbi müdahale yapılmazken, cezaevi hastanesinde işkenceye varan muamelelerin yapıldığı tutsak yakınları tarafından aktarılmıştı. HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ın cezaevi idaresi ile bu konuda görüşmeleri olmuştu.
 
Bayram ziyaretine giderek kızını gören Zeynep Çalıhan, “Pazar günü 30 kişiyi küçücük odaya götürüyorlar sularını da elinden alıyorlar, ‘zıkkım için nasıl başlamışsanız öyle devam edin’ demişler. Bir arkadaş gözleri şişiyor hastaneye götürüyorlar, serumu çıkarıp oksijen takıyorlar. Düzgün bir şekilde tedavi olmak istiyorlar” diye konuştu.
 
‘Anneler gününü yeni kutluyoruz’
 
Kızının süreç boyunca bir kez acile kaldırıldığını söyleyen Zeynep, verilen mamanın dokunduğunu aktardı. Şu an durumlarının iyi olduğunu aktaran Zeynep, “Tecrit bitti, biz anneler, Anneler Günü’nü şimdi kutluyoruz” dedi.