Şırnak’ta konut borçları halka ödetilmeye çalışılıyor!

  • 09:02 7 Haziran 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Şırnak’taki yasak sonrası evleri yıkılan yurttaşların bayramdan sonra konutlara yerleştirilmesi beklenirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın elektrik, su ve tapu borçlarını ailelere ödetmeye çalıştığı ortaya çıktı. 
 
Şırnak’ta 14 Mart -14 Kasım 2016 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrası Gazipaşa, Yeşilyurt, İsmetpaşa, Dicle, Cumhuriyet, Yenimahalle ve Bahçelievler mahallelerinde binlerce ev ve işyeri yıkıldı. Mahallelerde “sağlam” raporu verilen 500 evin çoğu ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Valiliğin talimatı ile yıkılmıştı. Yıkılan evlerin yerine Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 2017 yılının Mart ayında temeli atılan 6 bin 500 konut ve bin iş yerinin inşaatı bitti. 
 
Elektrik ve su şebekesi bağlanmadı
 
Konutların bayramdan sonra teslim edileceği belirtilirken, elektrik ve su şebekeleri borçlardan kaynaklı bağlanmıyor. AKP’li Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, 31 Mart yerel seçimlerinde aileleri herhangi bir borç altında bırakmadan teslim edeceğine dair propaganda yapmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ise, elektrik, su ve tapu borçlarını ödemeden ailelerin konutlara geçmesine izin vermeyeceği belirtildi.