'Yargının bu noktada olduğu bir ülkede özsavunma hayatidir'

  • 09:03 7 Haziran 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Bir hakimin avukatın etek boyuna müdahale etmesinin, kadın katillerine ve tecavüz suçlularına indirim uygulayan yargının durumunu gözler önüne serdiğini belirten kadınlar, “Bu zihniyet kadın katliamlarından sorumludur. Yargının bile bu noktada olduğu bir ülkede kadının özsavunması hayati önemdedir” dedi. 
 
Türkiye’de çalışan kadınların yaşadıkları ayrımcılık her alanda kendini hissettiriyor. Ücret eşitsizliği ve mobbing giderek artarken, her meslekte bunun örnekleriyle karşılaşmak mümkün. Son olarak hakim Mehmet Yoylu’nun avukatın etek boyunu ölçmeye cüret etmesi gelinen noktayı gözler önüne serdi. 
 
Mikrofon uzattığımız Diyarbakırlı kadınlar, yargının kadınların yaşam tarzlarına karışamayacağının altını çizerek, artan kadın katliamlarının nedeni olarak da aynı zihniyeti işaret etti. 
 
‘Gelinen nokta akıllara durgunluk veriyor'
 
Kimin ne giydiğinin, nasıl bir yaşam tarzı sürdürdüğünün kimseyi ilgilendirmediğini belirten Remziye Önkol, yargının geldiği durumun akıllara durgunluk verdiğini ifade etti. Yargının bu haliyle kabul edilemez bulduğunu vurgulayan Remziye, “Benim yaşam tarzım yargıyı bağlamaz. Yargının işi kişilerin ne giyindiği midir? Bu ülkede yargı sistemi yok. Bu nedenle olmayan yargı üzerine konuşmak gereksiz. Her şey apaçık ortada zaten” dedi.
 
‘Erk zihniyetin tezahürü’ 
 
Yargının erk zihniyetten beslendiğini, bu nedenle şaşırmadığını dile getiren Neval Ünal, yargının dahi kadını cinsel bir obje olarak gördüğü bir dönemde kadının öz savunmasının hayati önemde olduğuna dikkat çekti. “Mahkeme salonlarında kadınların ne giyindiğine odaklanmak da nedir?” diye soran Neval, “O hakimin kamu baskısıyla görevden alınması çok da caydırıcı olmadı. Çünkü yaşananlar bir değil, iki değil. Kadın avukatlar her gün alanlarda yaşananları haykırıyor. Tecavüz suçlularının yargı mensupları tarafından  ‘iyi hal’ indirimi ile ödüllendirildiğini görebiliyoruz. Bu durum her şeyi özetliyor” diye konuştu.
 
‘Yeni yargı paketi cevap olamayacak düzeyde’
 
Yaşananların yalnızca kadınların değil, tüm insanlığı ilgilendiren bir sorun olduğunu belirten Kibar Suvari ise, artan kadın cinayetlerine işaret ederek, şöyle konuştu: “Bu olayların hala cereyan etmesi toplumun refleksinin zayıf olmasıyla bağlantılıdır. Son bir haftada gündeme çok sayıda kadın katliamı haberleri yansıdı. Bu durum artık neredeyse maniple edilmeye ve alıştırılmaya müsait hale getiriliyor ne yazık ki. Her gün bir kadın katliamı haberiyle karşılaşmak mümkün hale getirildi. Hukuksal olarak şuanda Türkiye’de yaşanan kadın cinayetlerine yönelik bir tutum göremiyoruz. Yeni yargı paketi de buna cevap olacak düzeyde değil.”