Pervin Buldan Iğdır’da: Mücadele ile insanlar tecridi kırmıştır

  • 14:33 7 Haziran 2019
  • Güncel
IĞDIR- Iğdır’da yurttaşlarla bayramlaşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yaptığı konuşmada tecridi gündemlerinde tutmaya devam edeceklerini aktararak, “İçerde de olsa dışarda da olsa barışı ve özgürlüğü isteyenler her zaman mücadelesini yürütmüşlerdir. Bu mücadele ile insanlar tecridi kırmış görüşmeler açılmıştır” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan bayram ziyaretleri kapsamında Kars’ın ardından Iğdır’a giderek yurttaşlarla bayramlaştı. Kent girişinde HDP Iğdır İl Örgütü yöneticileri tarafından karşılanan Pervin Buldan’a HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ile Iğdır Milletvekili Habip Eksik eşlik etti. 
 
HDP İl binası önünde gerçekleşen bayramlaşmanın arından konuşan Pervin, bayramın barışa, kardeşliğe, özgürlük ve demokrasiye vesile olmasını istedi. Pervin, “Uzun süredir bayramları buruk geçirdik. Uzun süredir halkımızla bayramlaşma programlarını ertelemek zorunda kaldık. Geçmiş bayramlarda hüznü, acıyı ve yaşanan olaylar çerçevesinde bayramları bayram tadında kutlayamadık. Bu bayram biraz daha farklı bir bayram oldu. Başta Leyla Güven olmak üzere cezaevlerinde dünyanın 4 bir yanında binlerce insan bedenini açlığa yatırdı. Sadece açlık grevi değil ölüm orucu ile birlikte eylem etkinlik başlattılar. Direndiler, mücadele ettiler ve kazandılar. Başta Leyla Güven olmak üzere bedenini açlık grevine yatıranlara buradan saygı ve selamlarımı yolluyorum” dedi. 
 
‘Tecrit insanlık suçudur’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride değinen Pervin, “Tecrit insanlık suçudur” diyerek,  tecridin sadece İmralı’ya değil tüm ülkeye uygulanan halktan koparma ve insanların sesini kısma yöntemi olduğunun altını çizdi.  
Tecridin uzun süredir Türkiye’de var olan ve dalga dalga Türkiye halklarını etkisi altına alan bir yönetim şekli haline geldiğini belirten Pervin, “Tecrit sadece Kürtlerin değil Türkiye halklarının ve toplumunun da sorunudur. Tecrit sadece İmralı’ya değil her yere yayılmıştır” diye vurguladı. 
 
‘Bugün cezaevleri meselesi var’
 
Pervin, Türkiye cezaevlerinin milletvekilinden belediye başkanına, yazarından barış isteyenine kadar, partililer de dahil herkesin cezaevlerinde rehin tutulmasını eleştirdi.  “Bugün cezaevleri meselesi var, tecritle birlikte. Cezaevlerinde binlerce insanın olması demokrasinin nereye geldiğinin kanıtıdır” diyen Pervin, demokrasinin olmadığı yerlerde Türkiye’de olduğu gibi cezaevlerinde binlerce insanın tutulduğunu belirtti. 
 
‘Tecridi gündemimizden çıkarmayacağız’
 
Pervin, konuşmasında şunları kaydetti:  ”İçerde de olsa dışarda da olsa barışı ve özgürlükleri isteyenler hiçbir zaman geri adım atmamışlardır, her zaman mücadelesini yürütmüşlerdir. Bu mücadele ile insanlar tecridi kırmış görüşmeler açılmıştır. İmralı ile görüşmeler ne zaman olsa ülkede barış rüzgarları esmektedir. Ne zaman ki tecrit varsa bu ülkede, İmralı Cezaevi’nde Sayın Öcalan, avukat ve aileleriyle görüşmediğinde her zaman farklı bir hava vardır. Avukatlar ve aileler İmralı Cezaevine giderek bir nevi dahi olsa tecrit kırılmıştır. Tecridin tamamıyla ortadan kalkması ve bir daha ülke gündemine gelmemesi için açlık grevindeki arkadaşlarımız başta olmak üzere Türkiye halkları olarak bunu gündemimizden çıkarmayacağız.” 
 
‘Iğdır halkı bir kez daha seçimini HDP’den yana kullandı’
 
Bir kez daha Iğdır halkı 31 Mart yerel seçimlerinde kendi tercihlerini HDP’den yana yaptılar. Bu demokrasiyi Iğdır’dan başlayarak tüm ülkeye yaymaya çalıştılar. Iğdır Belediyesi buradaki halklar arasında asla ayrım yapmamıştır. 31 Mart seçimlerinde Iğdır genelinde şunu ifade etmek isterim ki bize kaybettirmek için her türlü oyun oynandı. Burada bütün partiler birleştiler HDP karşısında tek bir aday gösterdiler. Buna rağmen Iğdır halkı tercihini HDP’den yana gösterdi. Bu tercihlerin sonunda pişman olmayacaklarını ve her türlü hizmetten yararlanacaklarını ifade etmek istiyorum. 
 
‘HDP üçüncü yol olduğunu gösterdi’
 
31 Mart’ta kayyımları geri göndereceğiz ve Türkiye’nin batısında da AKP’ye kaybettireceğiz demiştik. Bunu başardık kayyımları geri gönderdik, batıda da HDP’nin sayesinde AKP kaybetti. Sırada 23 Haziran seçimleri var. AKP Sadece İstanbul değil Ankara, Adana, Mersin’de de kaybetti. Bu da HDP sayesinde oldu. HDP stratejisi ile AKP’nin kaybetmesi Türkiye’de üçüncü yolun var olduğunu gösterdi. Iğdır’da aday gösterdik İstanbul’da göstermedik diye Cumhurbaşkanı Erdoğan bize sitemlerde bulundu. Biz İstanbul’da aday göstermedik ama onlarda Iğdır’da aday göstermedi, bunu hatırlatmak istedik. Biz aday göstermediğimiz yerlerde AKP’ye kaybettirdik ama siz göstermediğiniz yerde kaybettiniz, kaybetmeye de devam edeceksiniz. 
 
‘23 Haziran da bir kez daha kazanacağız’
 
Bunu Türkiye’de barış özgürlük ve kardeşlik isteyenler gerçekleştirecektir. Iğdır’lı hemşerilerimden özel bir talebim var. İstanbul’da 23 Haziran’da yapılacak seçimlerde sizde elinizden geleni yapın. Akrabalarınızdan, tanıdıklarınızdan sandığa gitmelerini isteyin. Bu AKP’ye kaybettireceğimiz demokrasi güçlerine kazandıracağımız bir seçimdir. Onlara ulaşabilmenin onlarla temasa geçmenin yolu buradaki hemşerilerimizden geçecektir. Herkese ulaşacağız, herkesle temas halinde olacağız ve herkesi sandığa götürerek bir kez daha kazanacağız 
 
Pervin ve beraberindekil heyet daha sonra Iğdır Belediyesi’ne giderek eşbaşkanlar Eylem Çelik ve Yaşar Akkuş’u ziyaret etti.