Remziye Tosun: Kürtleri seçim aracı olarak kullanmaktan vazgeçin

  • 09:11 8 Haziran 2019
  • Siyaset
DİYARBAKIR - AKP'nin Kürtçeyi ve Kürtleri seçim aracı olarak kullanmaktan vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan HDP'li Remziye Tosun, "AKP artık karar vermeli, net bir açıklama yapmalıdır. Kürdistan var mıdır yok mudur" diye sorarak tepki gösterdi. 
 
AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın seçim çalışması kapsamında geldiği Diyarbakır'da Kürtçe konuşması ve "Kürdistan" demesi yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Binali Yıldırım’ın konuşması ardından sosyal medyadan kendisine "Kürdistan var mı yok mu" soruları yöneltilirken, şu ana kadar mecliste Kürdistan diyen çok sayıda Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekiline oturum cezası verildiği biliniyor. Öte yandan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın da kısa bir süre önce yaptığı "Kürdistan yoktur. Kürdistan diyen defolup Irak'a gitsin" açıklamasını da hatırlattı. 
 
'Halkım seçtiğine saygı duymuyorlar'
 
Binali Yıldırım'ın konuşmalarını değerlendiren HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, AKP'nin yanlış bir seçim çalışması yürüttüğüne işaret etti. Remziye, "Öncelikle burası İstanbul değil, Diyarbakır ya da Sur seçimleri de değil. Neden gelip Sur'da halka propaganda yapıyorlar? Bağlar Belediyesi'ni elimizden gasp ederek aldılar ve halkın seçtiğine saygı duymadılar. İstanbul'da da defalarca kez oy sayımı yapıldı ama Ekrem İmamoğlu kazandı. Mazbatasını aldı. Kaybetmeyi kabullenemeyince seçim iptali yaptılar. Bu kadar hak gaspına Diyarbakır halkı onay verecek mi sanıyorlar? AKP nasıl bir çalışma yürüteceği noktasında artık şaşırmış durumdadır" ifadelerini kullandı. 
 
'Kürtçe tabelalar kaldırıldı'
 
Binali'nın yaptığı konuşmaya da değinen Remziye, "Seçim oldu mu hepsi Kürtçe konuşan bülbüllere dönüyorlar ama seçim bitti mi 'Kürt kimdir, Kürtçe diye bir dil yoktur’ açıklamaları yapıyorlar. Bu halkın gözü de, karnı da tok. Kürt halkının oyunu bu yapmacık, içten olmayan propagandalar ile kazanamazsınız. Kürt halkı hakkı gasp edilenin yanında duracaktır. Sadece seçim süreçlerinde değil, her zaman hatırlayın Kürtleri. Kürtçe eğitim veren okulları kapattılar, Kürtçe tabelaları indirdiler, Kürtçe konuşanlara ceza verdiler, mahkemede Kürtçe ifade vermek isteyenlere tercüman vermiyorlar ama Sur'da halka Kürtçe hitap ediyorlar. Eğer samimi olsalardı o Kürtçe okulları kapatmazlardı. AKP seçimden seçime Kürtleri ve dillerini hatırlıyor. Kürt halkı bunu çok iyi görüyor ve farkında" diye belirtti. 
 
'Kürtçe konuşulmasından rahatsız olmuyoruz, herkes konuşabilmeli'
 
"Kürdistan vardır, tam da burasıdır" diyen Remziye şunları kaydetti: "Mezopotamya, Ortadoğu coğrafyası Kürdistan'dır. Kürdistan vardır. Biz bunu söylemekten hiçbir zaman çekinmedik, kaçmadık ama Binali Yıldırım bunu şimdi mi hatırlıyor? Kürdistan dediği için vekiller oturum cezası alırken neden 'Kürdistan' diyemedi. Açıkçası AKP'nin kendi içinde artık bir anlaşması gerekiyor. Genel başkanları çıkıp 'Kürdistan diye bir yer yoktur, Kürdistan diyen Irak'a defolup gitsin' diyor, Kürtçe konuşan genel eşbaşkanımız Sezai Temelli'ye 'Sen Kürt bile değilsin ki' diyor ama Kürt olmayan başkan adayı Kürtçe konuşup, 'Kürdistan vardı' diyor.
 
Biz tabi ki de kimsenin Kürtçe konuşmasından rahatsız olmuyoruz. Aksine konuşmalıyız, konuşmalılar. Bu dil hepimizin, herkes Kürtçe bilmeli çünkü bu ülkede yaşayan 6 milyondan fazla Kürt var ama Kürtlere Kürtçe konuşmayı yasaklayıp, sadece kendi seçim propagandası aracı olarak Kürtçe konuşmayı kendilerine yasal hale getirmelerine karşıyız. Ya herkes özgürce konuşabilecek ya da onlar da sadece çıkarları için bu dili konuşmaya kalkmamalılar." 
 
‘AKP artık karar vermeli’
 
AKP'nin açıklama yapmasını isteyen Remziye, "AKP artık karar versin. Kürdistan var mıdır yok mudur? Buna ilişkin artık hem kendilerine hem de bize mantıklı ve ikna edici bir açıklama yapmaları gerekiyor. Şu an bütün Kürt halkı hatta tüm kesim bu sorunun cevabını merakla bekliyor" dedi.