Pervin Buldan: 31 Mart’taki tavrımızı 23 Haziran’da bir kez daha hayata geçireceğiz

  • 13:43 8 Haziran 2019
  • Siyaset
HAKKARİ - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Hakkari’de yaptığı konuşmada, “İstanbul’da 31 Mart’ta ki tavrımızı 23 Haziran’da bir kez daha hayata geçireceğiz. Demokrasi güçlerinin adayını desteklemek için 23 Haziran’a kadar çalışacağız.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindekiler Kars ve Iğdır’ın ardından Hakkari’de bayram ziyaretinde bulundu. Pervin ve beraberindekileri Hakkari Milletvekili Sait Dede ile partililer Özgürlük Meydanı’nda davul ve zurna ile karşıladı. Pervin ve beraberindekiler Çarşı merkezinden HDP Hakkari İl Örgütü binasına kadar davul zurna eşliğinde yürüyüşle geçtiler. 
 
‘Leyla Güven direnişin altına imza attı’
 
Yürüyüşün ardından HDP İl binasında konuşan Pervin, Hakkari’nin memleketi olduğunu ve kopamadığını söyledi.  Uzun süredir bayram kutlayamadıklarını ve bayramları buruk geçirdiklerini söyleyen Pervin, ”Acının, ölümlerin olduğu yerde elbette bayram kutlanmaz. Ama hep yüreğimiz buruk bir şekilde bayram kutladık. Bu bayram diğer bayramlarda yaşadığımız o burukluğun, acının biraz daha gölgede kaldığı, geleceğe dair beklentilerin yüksek olduğu bir bayramdı. Bundan önce bayramları hep tecridin olduğu dönemlerde karşıladık. Bu bayram sizin seçtiğiniz bir milletvekilinin başlatmış olduğu ve 200 gün süren açlık grevleri sayesinde tecridin kısmen kırılmış, kaldırılmış olduğu bir bayrama denk gelmesi anlamlıdır. Sizin seçtiğiniz Hakkari milletvekili Leyla Güven büyük bir direnişin altına imza attı. Buradan ona selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum” dedi. 
 
‘Leyla Güven en kısa sürede Hakkari’ye gelecek’
 
Leyla’nın en kısa sürede Hakkari’ye geleceğini söyleyen Pervin, “Şuanda Leyla Güven ve onunla birlikte cezaevlerinde olan binlerce arkadaşımız aynı sevinci ve mutluluğu yaşıyorlar. Bu coşkunun ve moralin Leyla’nın başlattığı, cezaevleri ve dışarıda binlerce insanın desteğiyle yaptığı açlık grevleri neticesinde aile ve avukatlarla İmralı’da görüşmeler kısmen başlatılmıştır. Tecrit sadece İmralı’da değil, sadece Sayın Öcalan üzerinde değil tüm Türkiye’de insanları izole eden bir anlayış biçimidir. Tecrit ile bu ülkenin ne hale geldiğini hepimiz gördük. Tıkanan demokrasi kanallarıyla birlikte başkanlarımızın yerine atanan kayyımlar, tutuklamalar, barışı demokrasiyi dillendirenler ve özgürlüğü talep edenler maalesef cezaevindeler” diye belirtti. 
 
Pervin ayrıca, “Bu süreçte bizlere birçok şeyi başaracağımızın sinyalleri de verildi. Demek ki istersek, büyük bir cesaret gösterirsek her şeyin üstesinden gelebiliriz” sözlerini kullandı. 
 
‘Ne demiştik?’ 
 
Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyımın bıraktığı borçlara değinen Pervin, “Böyle bir anlayışı Hakkari halkı kabul etmediğini 31 Mart seçimlerinde ortaya koymuştur. Hakkari halkı 31 Mart’ta verdiğimiz sözün arkasında durdu. Ne demiştik, kayyımı göndereceğiz, batıda kaybettireceğiz. Öyle de oldu. Özellikle Türkiye’yi yönetenlere bu strateji, ders vermiştir. Sen Kürtleri yok sayarsan sen onları inkar edersen, belediye başkanlarını milletvekillerini tutuklar ve rehin alırsan, belediyelere kayyım atarsan Kürtler ve demokrasi güçleri sana ders verir” ifadelerini kullandı. 
 
‘23 Haziran’a kadar çalışacağız’
 
Pervin son olarak İstanbul seçimlerine değinerek şunları söyledi: “Şırnak Belediyesi’ni, Şemdinli’yi, Çukurca’yı, Uludere’yi gasp eden anlayışa ders vermek için 23 Haziran’ı iple çekiyoruz. İstanbul’da 31 Mart’ta ki tavrımızı 23 Haziran’da bir kez daha hayata geçireceğiz. Demokrasi güçlerinin adayını desteklemek için 23 Haziran’a kadar çalışacağız. Yemeden içmeden uyumadan çalışacağız ki AKP’ye ders verelim. Bunda sizlere de büyük görev düşüyor. İstanbul’da Şemdinli, Hakkari ve Yüksekovalılar var, ulaşabildiğiniz herkese ulaşın. Kime ulaşabiliyorsanız ulaşın 23 Haziran tarihinde herkesin sandığa gitmesini ve demokrasi güçlerine oy vermesini söyleyin. 23 Haziran ile birlikte arzu ettiğimiz, Türkiye’nin demokratikleşmesi, tıkanan demokrasi kanallarının açılması için 23 Haziran bizler için önemlidir. Hep birlikte kazanacağımıza yürekten inanıyorum.” 
 
Pervin daha sonra, beraberindekiler ile Hakkari Belediye Eşbaşkanı Cihan Karaman’a tebrik ziyaretinde bulundu.