Filtresiz kireç ocağı zehir saçıyor: Temiz bir hava istiyoruz

  • 09:02 10 Haziran 2019
  • Ekoloji
MARDİN - Mardin- Kızıltepe arasında Nuhoğlu Kireç A.Ş. tarafından çalıştırılan kireç ocağı, bölge halkına ve tüm canlılara zarar veriyor. Filtresiz çalıştırılan ocağın başta çocuklar olmak üzere birçok kişide astıma neden olduğunu belirten kadınlar, “Yeter artık bir çözüm bulunsun. Temiz bir hava istiyoruz artık” dedi. 
 
Mardin şehir merkezine 7 kilometre uzaklıkta Kızıltepe yolunda bulunan ve 6 yıldır Nuhoğlu Kireç A.Ş. tarafından çalıştırılan kireç ocağı, doğayı ve insan sağlığını tehdit ediyor. Çalışma yapılan dağ delik deşik edildiğinden Kızıltepe’ye giden yol uçuruma dönüşürken, hem işçiler hem de yoldan geçen araçlar için büyük tehlike arz ediyor. Kaç yıllık ihalesi olduğu bilinmeyen kireç ocağı, doğa dışında bölgeye yakın İstasyon mahallesinde yaşayan yurttaşlara da zarar veriyor. Duman nedeniyle nefes alamadıklarını ve akşam sokağa çıkamadıklarını belirten yurttaşlar, soruna derhal çözüm bulunmasını istedi. Son 3 yılda ocağın daha da zararlı bir hal aldığını ifade eden kadınlar, geçtiğimiz senelerde ocağa fitre takılması için Valiliğe kadar gittiklerini ama sonucun değişmediğini aktardı. 
 
'Dumandan hepimiz zehirleniyoruz'
 
3 yıldır bu mahallede yaşayan Sinem Tekin, “Dumanından hepimiz zehirleniyoruz. Balkona ya da dama çıkıp bir çay içemiyoruz. Bir çare bulunmasını istiyoruz. Yürüyüş  ve yol kapatma eylemleri de yaptık ama yinede kimse bir şey demedi. Evimizde temiz tek bir yer kalmıyor. Bu fabrikadan memnun değiliz” dedi.
 
‘İnsanlar yıllardır bu zehri soluyor’
 
Bölgede faaliyetlerini sürdüren kireç ocağından bitki ve hayvan dahil tüm canlıların zarar gördüğüne dikkat çeken Sinem, “Çocuklarımızın hepsi astım hastası oluyor, dışarı çıkıp oyun dahi oynayamıyor. Elbiselerimizi yıkadıktan sonra kurutuyoruz sonra bir bakıyoruz ki hepsi kararmış. Valiliğe gittik, yetkililere başvurduk ama boş çıktı. Hem bize hem dağa hem de kente büyük zarar veriyor. Bir an önce çözüm bulunsun. İnsanlar yıllardır bu zehri soluyor” diye konuştu.
 
‘Çocuklarımız astım doğuyor'
 
“Bu ocağın zarar vermediği canlı yok burada” diyen Halise Keklikçi de, bölgede astım, bronşit ve daha birçok hastalığın arttığını söyledi. Artık bir çare bulunmasını isteyen Halise, "Balkonu temizliyoruz iki saat içinde kapkara oluyor. Televizyon kapkara oluyor. Filtre taksınlar ocağa. İnsanların canına kıyacaklarına biraz paraya kıyıp filtre taksınlar. Damlarda uyuyamıyoruz, balkonlarda oturamıyoruz. Çocuklarımız daha doğmadan astım oluyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘Temiz bir hava istiyoruz artık'
 
Ocağın bölgede 8 yıldır faaliyette olduğunu vurgulayan Halise, “Söylemekten dilimizde tüy bitti. 8 yıl oldu. Bir değil iki değil 8 yıl. Akşamları bir görseniz sanki kar yağıyor. Son 3 yıldır çok çok arttı. Akşamları göz gözü görmüyor tozdan dumandan. İnsanlar oradan ekmek yiyor ama biz de temiz bir hava istiyoruz artık. Kimse burada kalamaz, yaşayamaz oldu” diye belirtti.  
 
‘Hayvanlarımız zehirlenip ölüyor’
 
Adule Aburşu ise, hayvanlarının zehirlenerek öldüğünü ifade ederek, şöyle devam etti: “Hayvanlarımız ocağın tozundan zehirlenip ölüyorlar. Filtre yok biliyoruz ama bizi kandırıp ‘taktık’ diyorlar. Hepimiz bu tozdan öksürüyoruz. Artık ne yapacağımızı bilmiyoruz. Evimizi de bırakmak istemiyoruz. Ya filtre taksınlar ya da buradan gitsinler. Yeter artık."