TJK-F Paris’te 3. Kongresi’ni gerçekleştirdi

  • 09:08 10 Haziran 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - TJK-F yıllık kongresini Fransa’nın birçok kentinden Kürt kadınlarının katılımı ile yaptı. Kongrede 3’ü eşsözcü olmak üzere toplam 15 kişilik bir yönetim de seçildi.
 
Fransa’nın birçok il ve ilçelerinde yaşayan Kürt kadınları, Paris’te bir araya gelerek, Tevgera Jinên Kurd li Ewrupayê’nin (TJK-F) 3. Kongresi’ni yaptı. Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde (DKTM) yapılan kongrede, Fransa’nın dört bir yanından gelen yaklaşık 100 kadın delege, siyasal süreç, geçmiş dönem çalışmaları ile gelecek dönem görevlerini belirleyerek, yeniden yapılandırma gerçekleştirildi. TJK-F, yeni eşsözcüleri ile yeni yönetimini de seçerken, Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-E) örgütlenmeye ilişkin almış olduğu kararın önemine de vurgu yaparak, önümüzdeki dönemde örgütlenme konusunda çalışmalara hız ve içerik kazandırma kararı aldı.
 
5 kadın meclisi, 3 kadın komünü ve 5 kadın inisiyatifinden olmak üzere, Fransa genelinden çok sayıda aktif delege kadının hazır bulunduğu TJK-F kongresinde, Paris’te katledilen Kürt siyasetçi kadınlar Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile Gülnaz Ege (Nuran Er), Aslı Özkaya (Aze Malazgirt), Beritan gibi Kürt kadın mücadelesinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları dikkat çekti.  “Gerçek, adalet”, “Kadına yönelik şiddet politiktir, o sen olabilirsin” yazılı pankartlar ile TJK-F bayrakları da asıldı.
 
Zeynep Dersim: Kadınlar daha da aktif mücadele etmeliler
 
Kongrede, TJK-E aktivisti Dilan Amed, CDK-F Eşsözcüsü Fevziye Erdemirci ve bölge meclisinden seçilen divanın ardından, Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) adına Zeynep Dersim bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Kürt özgürlük mücadelesine değinen Zeynep, “Bu savaşın kazananı, Ortadoğu’daki belirleyici esas güç olacak. Başından bugüne değin, bu savaş ortamında kazanan Kürt Hareketi, Kürtler oldu. Çünkü; doğru zamanda, doğru yerde kendini örgütledi; kendi özerk yönetimini oluşturdu. Aslında şu an diyebiliriz ki; bütün politikalar Rojava’ya göre yapılıyor. Özerk yönetimi oluşturmuş durumdayız. Bir yerde direniş var ise, tabi iki orada düşmanın saldırıları da olacaktır. PKK 40 yıldır hem kadın hareketi, hem genel hareket açısından bu mücadeleyi veriyor ve o mücadeleyi yükseltmek genel yaklaşımımız olmalı” diyerek, kadınların mücadelede daha aktif olmaları gerektiğine işaret etti.
 
‘Şimdi faşizme karşı mücadeleye yöneleceğiz’
 
Zeynep devamında ise şunları belirtti: “İlk kez, bu dönemde yapılan çalışmalarla, kendimizi etrafımıza daha fazla ifade ederek, Önderliği dünyaya daha çok duyurarak, pozisyon olarak dünyada çok daha avantajlı duruma geçtik. Bu süreci doğru örgütleyerek, sonuç alabilecek durumdayız. Evet tecridi büyük oranda kırdık, şimdi faşizme karşı mücadeleye yöneleceğiz. Bizim buradaki halkımızın örgütlülük gücü, kendisini yönetme ve mücadele gücü büyüktür. Ama bizim de, düşman nedir unutmamamız lazım. Bunu etrafımıza iyi anlatmamız lazım. Politik olmayan, bunu seçemeyen insanlara bunu iyi anlatmak lazım. Bu en fazla sizlerin işidir.”
 
Dersim’in konuşmasının ardından, salondaki delege bir anne söz alarak, “Bu hareketi ve anneleri bugüne taşıyan Önderliği, bir anne olarak selamlıyorum. Ve biz kadınlar, Güneş’in ışınları olarak, sürecin takipçisi olacağımızın sözünü veriyoruz ve şehitlerin önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.
 
Kongre, yönetim raporları ve önceki dönem eşsözcülerinin raporlarının okunması ile sürdü.
 
Kongrede birçok delege de söz alarak, alanlarında karşılaştıkları sorunlara ve örgütlülüğe dair görüş belirtti. 
 
‘Kadın eşbaşkan, zihniyet değişimi için büyük çaba sarf etmelidir’
 
Ardından FEDA adına söz alan Paris Dergahı Eşsözcülerinden Hüsniye Küçükkeleş ise, “Biz kadınlar, ‘özgür kadın’ tarifini yapamıyoruz. Kürt-Alevi kadını ise, bunun ezikliğini daha çok yaşıyor. Bunun için biz Alevi kadınları, ailelerle bir olabilmeli, toplumsal sorunlara kendi sorunumuz gibi yaklaşmalıyız” dedi.
 
Görüşler alındıktan sonra kapanış konuşmasını Dilan Amed yaptı. Dilan, konuşmasında TJK-F’nin yaşadığı birçok sorunu ele alırken, eşbaşkanlık konusuna da değindi. Dilan, “Kadın eşbaşkanın olmadığı yerde büyük eksiklik vardır. Kadın eşbaşkanın olduğu yerde ise katılım, örgütlülük ve renklilik çok daha fazladır. Bu 40 yıllık mücadelede kadın mücadelesinin yeri büyüktür ve mücadele kadınlardan büyük emek istemiştir. Bu anlamda, kadın eşbaşkan, zihniyet değişimi için büyük çaba sarf etmelidir” dedi.
 
Değerlendirmelerin ardından yönetim ve eşsözcülerin seçimine geçildi. Öneriler ve oylamalar sonucu TJK-F’ye 3’ü eşsözcü, toplam 15 kişilik bir yönetim seçildi.