Doğal toplum ve kültürün yaşam bulduğu yer: JINWAR

  • 12:19 10 Haziran 2019
  • Güncel
Civîn Husên - Rojda Seyîdxan
 
DIRBESIYE - Dünyanın ilk kadın köyü olan JINWAR'da yaşam örülmeye devam ederken, Yeniden İnşa Komitesi üyesi Rumet Heval, "JINWAR kadınların özgür yaşam mücadelesinin ürünü, doğal toplum ve kültürün hayat bulduğu yerdir” dedi.
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de DAİŞ saldırılarının kırılması ardından başlanılan yeniden inşa sürecinin en dikkat çeken projesi olan JINWAR kadın köyünde yaşam . PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın perspektiflerinden yola çıkılarak inşa edilen JINWAR’da şimdiye kadar 30 aile için evler yapıldı. JINWAR köyü Yeniden İnşa Komitesi üyesi Rumet Heval, çalışmaları, yaşamları, amaçları ve kadın ile çocukların köydeki durumuna ilişkin ajansımıza konuştu. Rumet, toplum ve kadın arasındaki ilişkinin ve köydeki birliğin JINWAR sayesinde güçlendiğini ve iyileştiğini belirterek, “Dünyada yaşamın başlangıcı kadınlarla başlamıştır. JINWAR da kadınların var oluş mücadelesidir. JINWAR toplumdur ve doğal kültürdür” dedi. 
 
‘Kadın Devrimi’nin amacı kadın gerçekliği, yaşamı tanımak ve yenilemekti’
 
Rumet, elde edilen en büyük başarının kadın öncülüğünde Rojava Devrimi olduğunu belirterek, “Bu devrim toplumun kendisidir ve doğal kültürdür. Kadın gerçekliğinin ortaya çıkmasıdır. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın da perspektiflerinde söylediği gibi, kadın mücadelesi yeni bir yaşam için her zaman yeni bir hareket olmuştur.  Birçok görüşme yapıldı, süreç gelişti ve JINWAR’ı inşa etme kararına varıldı. 2016 yılının sonlarında çalışmaları başladı ve 8 Mart 2017’de de bir taşı yerine koymamız ile startını vermiş oldu. 25 Kasım 2018’de ise yeniden inşanın sonlarına doğru geliyorduk ve aileler köye dönmeye başladı” diye anlattı. 
 
‘JINWAR'da kadın ve yaşam, çocuk, toprak, doğa ve emek var’
 
JINWAR’ın amaçlarını  anlatan Rumet, “JINWAR köyü projeleri arasında ekolojik toplum, ekojik üretim, doğal yaşam, kadın ile yaşam arasındaki ilişki, toplum ve kadın, çocuk ve kadın, emek, kadın ve toprak var. JINWAR'da bunlar duyuruldu. Yalnız ve amaçsız yaşamak istemeyen, iradesini ve gücünü ortaya koymak isteyen, toplum ilişkisinde zorlanan kadınlar JINWAR’da yeni bir yaşama başlama ve mücadele etmeye başladı. Çocuklarıyla beraber köye geçmek isteyen kadınlar oldu, oluyor. Çocuklarını köyde okutmak ve köy meclisine dahil olmak isteyen kadınlar oluyor. Köyde yaşam başladı ve köye gelmek için kadınlar başvuru yapıyor. Anne, çocuk, kendi ayakları üzerinde durmak isteyen, kimsesi olmayan, şehit eşi olan kadınlar köyde yaşamak için bizimle görüşüyorlar. Şuana kadar 12 aile JINWAR’a yerleşti” dedi. 
 
‘Kadınların ekonomisi geliştirildi’
 
Köyün 30 aileden oluştuğunu söyleyen Rumet, JINWAR için şu bilgileri paylaştı: “JINWAR akademisi ‘Şifaya Jin’ adında bir kadın hastanesi de açtı. Hastanede doğal ilaçlar kadınların eli ile üretiliyor. Yine Heyva Sor a Kurd’ın de yardımı ile temin edilen doğal ilaçlar çevre köylerde yaşayan kadın ve çocuklara ulaştırılıyor. Uveyş Ana okulunda da eğitimler başladı. Köye yerleşen ailelerin çocukları eğitimlerini görüyor şuanda. Şuan 14 çocuk okula gidiyor ve bu dönemlerini başarı ile tamamladılar. Kadınların kendi ekonomilerini oluşturmaya ihtiyacı vardı. Ekonominin geliştirilmesi için köyde bir fırın açtık. Aynı zamanda çevre köylere de hizmet veriliyor. Yine yemekhane ve market de açtık.”   
 
‘15 günde bir toplantı alınıyor’
 
Savunma ve eğitimin oldukça önemli olduğunu belirten Rumet, “Toplum yaşam için kendini savunma, ekonomi, ahlak ve kültür oldukça önemlidir. Kadınların birbiri ve çocukları ile olan ilişkiler toplumun gelişmesi için önemlidir. Bu ilişki çevreye de etki ediyor. Yine kadınlar kendi güvenlikleri için de oldukça hassaslar. Akademimiz bünyesinde kadınlar 15 günde bir toplantılarını alıyor ve tartışmalar yürütüyor. Toplantılarda eksikler, ihtiyaçlar tespit ediliyor. Toplantılarda ayrıca Jineoloji dersleri de alınıyor. Şimdiye kadar iki kitap üzerinde tartışmalar yürütüldü ve bu çok büyük etki yarattı kadınlarda. Kadınlar oldukça hevesliler bu konuda, çünkü okumayı ve öğrenmeyi çok seviyorlar” diye ekledi. 
 
‘JINWAR kadın mücadelesinin bir ürünüdür’
    
Rumet, kadınların doğa ile iç içe emek verdiklerini söyleyerek, ekonomi anlamında büyük bir ilerleme sarf ettiklerini kaydetti. Ektikleri ürünleri toplamaya başladıklarını ifade eden Rumet buğday ve mercimek topladıklarını kaydetti. Rumet, “İleriki süreç için daha projelerimiz var. Köyün yollarını yapmayı planlıyoruz. Köyün projesi halen devam ediyor. Ürün hasadı var önümüzde. Önümüzde olan çalışmaları tüm örgütlü yapılarımız ile birlikte yapacağız. JINWAR kadınların mücadelesinin bir ürünüdür. JINWAR doğal toplum ve kültürün hayat bulduğu yerdir” ifadeleri ile sözlerini noktaladı.