Nusaybin’de TOKİ muamması!

  • 09:05 11 Haziran 2019
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin'deki yasak sonrası yıkılan evlerin üzerine inşa edilen TOKİ konutlarının anahtarlarının önümüzdeki haftalarda ailelere teslim edilmesi bekleniyor. Evlere yerleştirilecek kapıcı, bekçi ve yönetici gibi çalışanlar için ailelerden metrekare başına 1 TL alınacağı öğrenilirken, para vermeyi kabul etmeyen aileler, İrtibat Bürosu’na itirazda bulunacak. 
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde evleri yıkılan yurttaşlar için inşa edildiği belirtilen TOKİ konutları, 3 yıldır teslim edilmediği gibi ailelere verilen kira desteği sözü de 6 aydır yerine getirilmiyor. Konutlar için geçtiğimiz ay “anahtar teslimi yapılacak” açıklaması yapılırken, bugüne kadar sembolik olarak sadece bir aileye anahtar verildi. 
 
Bekçi ve kapıcı yerleştirileceği öğrenilen konutlarda, aidat için her bir metrekareye karşılık ailelerden 1 TL alınacağı gelen bilgiler arasında bulunuyor. Duruma tepki gösteren aileler, ilçede bulunan TOKİ İrtibat Bürosu’na itirazda bulunmaya hazırlanıyor. 
 
Ailelere 6 aydır kira ödenmiyor!
 
Abdulkadir Paşa, Fırat, Dicle Yenişehir, Kışla ve Zeynel Abidin mahallelerindeki evler yıkıldıktan sonra yerlerine 6 bine yakın TOKİ konutu yapıldı. 3 yıldır Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TOKİ İrtibat Bürosu’na bağlı Uzlaşma Komisyonu, tapular karşılığında imza istediği için ailelere 6 aydır kira parası verilmiyor. Yapılacak işlemlerin ardından konutlara yerleştirilecek bekçi ve kapıcıları istemeyen aileler, teslim edilecek anahtarları kabul etmeyeceklerini söylüyor.
 
Uzlaşma Komisyonu ve Bakanlık yetkilileri tarafından Nusaybin'de yapılan tüm programlarda, “Bakanlık ile uzlaşan yurttaşların evleri teslim edilinceye kadar kira ödenecek” sözü verildiği kaydedilirken, konutların teslim edilmediği halde 6 aydır kiraların ödenmediği vurgulandı. 6 mahallede 5 binden fazla konut ve iş yeri yapımında sona gelinirken, bazı etapların kuraları çekildi. Ancak henüz tapu işleri, elektrik ve su aboneleri yapılmadığı için anahtar teslimi yapılmadı.
 
İlçeye emlak şirketi atanacak
 
Sadece bir aileye sembolik olarak anahtar veren Bakanlığın teslim edilecek konutlar için ilçeye emlak şirketi atayacağı öğrenildi. İrtibat Bürosu’nun bunu daha sonra emlak yönetimine çevireceği yapı su, tapu, elektrik ve anahtar teslimi gibi durumlarla ilgilenecek. İmza atmayan ailelerin mahkemeye başvuracakları aktarılırken, konutların son işlemlerden sonra haftaya kadar teslim edileceği iddia ediliyor. 
 
 Aileler itirazda bulunacak 
 
Bütün bunların yanı sıra konutlara yerleştirilecek bekçi ve kapıcı aidatı için ailelerden metrekare başına 1 TL alınacağı öğrenildi. Duruma tepki gösteren bazı aileler, verilecek anahtarları bu şekilde almayacaklarını dile getiriyor. İrtibat Bürosu’na itirazda bulunmaya hazırlanan aileler, "Kendi evlerimize gidiyoruz güya ama temizlikçi kapıcı her şey var. Biz onları istemiyoruz. Onların konutlara bekçi atamasını da istemiyoruz" diyerek yapılan uygulamaya tepki gösteriyor. 
 
Amaçları halka 'yardımcı' olmakmış! 
 
Konutlar için yapılan son kura çekilişinde Kentsel Dönüşüm Ofisi sorumlusu Sercan Barut'un yaptığı açıklama ise şöyle: "Anahtar teslimi hızlı bir şekilde yapmak istiyoruz. Ancak unutmayın ki binalarda yaşamak, toplu yaşamak çok farklıdır. Bunun bir sisteminin oturması lazım. Yani 20 kişiye bir binayı verip de gidin oturun dediğimiz zaman yaşam nasıl olacak? Bir sitenin bir yönetimi, bir kapıcısının, bir bahçıvanın olması lazım.  Amacımız size yardımcı olmaktır. ‘Anahtarlar verilmiyor’ söylemleri komple yalandır, itibar etmeyin bu söylemlere. Biz size anahtarları vermek için gece gündüz çalışıyoruz. Pazartesi gününden itibaren de anahtarlarınızı vereceğiz. Ancak bu da ciddi ve bir disiplinle verilmesi gerekir. Hepiniz de biliyorsunuz bazı işler var çok ciddi ve disiplinli olmanız lazım."