HDP Gençlik Meclisi kuruluşunu deklere etti

  • 17:45 11 Haziran 2019
  • Güncel
ANKARA - Farklı siyasi geleneklerden gelen gençlik yapılarının ve genç bireylerin içinde yer aldığı meclis, HDP Genel Merkezi’nde yaptığı toplantı sonrasında kuruluşunu kamuoyuna açıkladı. 
 
Bir süredir kuruluş çalışmalarını tamamlayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, kuruluşunu deklere etti. Farklı siyasi geleneklerden gelen gençlik yapılarının ve genç bireylerin içinde yer aldığı meclis, HDP Genel Merkezi’nde yaptığı toplantı sonrasında kuruluşunu kamuoyuna açıkladı. Açıklamaya HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de katılarak destek verdi. Açıklamayı yapan HDP Gençlik Meclisi Üyesi Nuda Doğan, devrimci gençliğin mirasını devraldıklarını söyledi.
 
Nuda, 1960’lı yılların başından itibaren Türkiye’ye de sıçrayan sol-sosyalist devrimci gençlik rüzgârı kısa sürede tüm dünyada büyük bir yankı uyandırdığını belirterek, "Denizlerin, Mahirlerin ve Kemallerin başlattığı devrimci gençlik akımı tarihsel konjonktüre paralel olarak sürekli bir değişim ve dönüşümü esas alarak mücadelesini devam ettirmiştir. Bu mücadeleyle birlikte, gençlik üzerindeki baskı ve sömürü politikaları gün geçtikçe artmaya devam etmektedir" dedi.  
 
'Saldırılara karşı direnişi ilke ediniyoruz'
 
Nuda, gençliğin özgünlüğünü, değiştirici ve dönüştürücü öncülüğünü tehlike olarak gören hegomonik, sömürücü sistemlerin, gençliği her dönem sistematik olarak denetim altında tutmakta ısrarcı olduğunu vurguladı. Nuda, "Tarihsel örnekleri çok olmakla birlikte, genç beyinlere ilk tarihsel saldırıya karşı mücadele Hesinkar Kawa’dan başlayıp Amed zindanlarından Çağdaş Kawa Mazlum Doğan ve çağın Mazlumu Zülküflere kadar devam etmiştir. Gençlik ve genç kadın mücadelesi psikolojik ve fiziki olarak maruz kaldığı saldırılara tüm tarihsel süreçlerde direnişi kendisine ilke edinmiştir" diye belirtti.  
 
'Tarihsel misyonumuzu örgütlenme hamlemizle büyütüyoruz'
 
Bu tarihsel rol ve misyonu kendilerine bir görev olarak ele aldıklarını söyleyen Nuda, bu kapsamda meclisleşme hamlesiyle örgütlülüklerini büyüttüklerinin altını çizdi. Nuda konuşmasına şöyle devam etti: "HDP Gençlik Meclisleri olarak, HDP fikriyatını esas alıp, gençliğin ruh ve dinamizmi ile Türkiye ve Kürdistan’ın her yerinden, mahallede, sokakta, köyde, üniversitede, lisede; her yerde gençliğin maruz kaldığı saldırılar karşısında gerekli toplumsal öz savunmayı esas alacağız. Türkiye ve Kürdistan’da gün geçtikçe büyüyen işsizlik ve ekonomik tıkanıklığa karşı, kapitalist modernitenin tükettiği doğal yaşam ve ekolojik yıkıma karşı, kültürel soykırım kıskacında bırakılan cinsiyetçi eğitim politikalarına karşı, düşünce ve ifade özgürlüğünün kısıtlanmasından doğan siyasal tıkanıklığa karşı genç kadın ve gençler olarak toplumla bütünleşme iddiası ve kararlılığı gösterilecektir. Toplumun tüm kesimlerine dayatılan tecrit politikaları ile yaygınlaştırılmaya çalışılan, gençlik ve genç kadına dayatılan uyuşturucu, fuhuş vb. yozlaştırma politikalarına karşı, 68 ruhu ile tüm alanlarda sel olup akacağımızı belirtiyor ve bu temelde HDP Gençlik Meclisimizi ilan ediyoruz.”
  
'Türkiye siyasetinin gençleşmesi gerekiyor '
 
 Ardından kısa bir konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli  ise, uzun süredir ve büyük emeklerle çalışması yapılan meclisin bugün açıklandığını kaydetti. Meclisin önemli bir adım olduğunu ifade eden Sezai, Türkiye’deki siyasetin özellikle gençlere ihtiyacı olduğunu ve Türkiye siyasetinin gençleşmesi gerektiğini vurguladı. Sezai, “Türkiye siyasetinin içine sıkıştığı bu ceberut anlayıştan kurtulması gerekiyor. Bu da ancak gençlerin siyasete müdahalesi ile gençlerin siyasete katılması ile mümkün. O yüzden HDP kurulduğu günden bugüne genç siyaseti var etmek için gençler ile birlikte yol alma gayretini gösterdi. Ama bugün gençlerle birlikte çok önemli bir adımı atıyoruz. Ben de burada gençler ile birlikte bir kez daha gençleştiğimi, bu siyasetten nasibimize düşeni alacağımızı buradan sizlere ilan etmek istiyorum. Tüm arkadaşlarımı bir kez daha kutluyorum. Hepimizin yolu açık olsun" dedi.