Arkeolog Nevin Soyukaya: Diyarbakır'ın tarihi yok ediliyor

  • 09:10 12 Haziran 2019
  • Ekoloji
DİYARBAKIR - Tarihi Diyarbakır Kalesi’nin etrafını çevreleyen Surlar'da kafelerin açılmasına tepki gösteren Arkeolog Nevin Soyukaya, “Sur çevresinde yapılan çalışmalar Surların topoğrafyasını ve bütün o görsel durumunu yok ediyor” dedi.
 
Eski tarihi ile bilinen Diyarbakır, Surları ile yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği merkezlerden biri olma özelliğini koruyor. Kentte birçok tarihi ve kültürel yapıt bulunurken, Diyarbakır’ı tanımlayan en önemli özellik olarak ise Surlar karşımıza çıkıyor. Diyarbakır Kalesi’nin etrafını çevreleyen Surlar, korunmaya alınmadığı için yıkımla karşı karşıya. Ayrıca içerisinde kafelerin yapılmaya başlandığı Surlarda, tarihi zenginlikler yok ediliyor. Yaşanan kıyımı Arkeolog Nevin Soyukaya değerlendirdi. Nevin, Şehircilik ve Koruma Bakanlığı’nın koruması gereken tarihi Surlarda “güzelleştiriyor ve düzenleniyoruz” adı altında bir tarihin işgal edildiğini belirtti.
 
‘Surların otantik özgünlüğü yok ediliyor’
 
Diyarbakır Surları'nın Kültürel Peyzaj alanının 2015 yılında Dünya Miras listesinde yer aldığını hatırlatan Nevin, tarihi öneme sahip olan bu yapıların devlet ve devlet kurumları tarafından korunması gerektiğini vurguladı. “Millet Bahçesi” projesi kapsamında çevresinde yapılan çalışmaların Surların topoğrafyasını ve bütün görsel durumunu yok ettiğine dikkat çeken Nevin, “Surların otantik özgünlüğü yok ediliyor” dedi.
 
'Birinci derecede sorumlu Kültür Turizm Bakanlığı'dır'
 
Çevre ve Şehir Bakanlığı’nın tarihi korumamasından kaynaklı rantçıların boşluktan yararlandığını ifade eden Nevin, kimseden izin dahi alınmadan kafelerin hayata geçirildiğini dile getirdi. Nevin, “Kimlerin bu tarihi yapıları koruması gerekiyor? diye baktığımızda hem ulusal hem uluslararası yasalara göre Surların ve Suriçi’nin bütün o kültürel miras tarihinden birinci derecede sorumlu olan Kültür Turizm Bakanlığı ve yerelindeki kurumlardır. Ancak bu kurumlar üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmemiştir” diye konuştu.
 
'Diyarbakır demek Sur demektir'
 
Sur ilçesinde yaşayan Türkan Yarar (40) adlı yurttaş, tarihin kaybolmasını istemediklerini belirterek, Surların içerisinde kafelerin açılmasına tepki gösterdi. Diyarbakır’ın sembolünün tarihi Surlar olduğunu kaydeden Türkan, “Diyarbakır demek Sur demektir. Bunun için tarihine dokunulmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘Anıların üzerine kafeler inşa edildi'
 
Suriçi Mahalle sakini Xanım Koçak (55), daha önce çıkıp gezdikleri birçok yerde artık kafelerin olduğunu dile getirerek, şöyle dedi: “Biz Sur’u 40 yıldır bu şekilde gördük tanıdık. Eskiden Surlara rahatça çıkıp geziyorduk ancak şu an adım attığımız yere kafe yapmışlar. Her oturmak istediğin alanda para ödemek zorunda kalıyorsun. Burada çok anı var. Bu anıların üzerine kafelerin yerleştirilmesini doğru bulmuyorum. Buraya insanlar eskisi gibi akın etmeyecek. Özellikle turistler için cazip yer olmaktan çıkacak.” 
 
Surları gezmeye gelen Sultan Çelik (42) de, Surlara çıkmanın yada etrafında oturmanın kendilerini mutlu ettiğini söyleyerek, kafelerin yapılmasına karşı olduğunu kaydetti. 
 
‘Artık Surlara dokunmasınlar'
 
Gülten Ertaş (33) ise, Diyarbakır’a ait hiçbir eserin yok olmasını onaylamadığını belirterek, Surların korunması gerektiğinin altını çizdi. Surlarda kafelerin açılmasıyla insanların tarihten yoksun bırakılacağına dikkat çeken Gülten, “Zaten Sur sokaklarında birçok ev kafeye çevrildi. Artık Surlara dokunmasınlar” diye belirtti.