8 yıldır oğlunu göremeyen Şirin’e ‘üvey anne’ engeli!

  • 09:08 14 Haziran 2019
  • Güncel
İZMİR - 8 yıldır cezaevindeki oğlu Şivan Bilik’i göremeyen Şirin Bilik, bayram ziyaretinde de görüşe alınmadı. 1 yaşından itibaren Şivan’ı büyüten Şirin, üvey annenin ziyaretçiler yönetmeliğinde tanımlanmaması nedeniyle görüş hakkını kullanamadı. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebi ile başlatılan açlık grevi ve ölüm oruçları, Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesi ve sonrasında yapılan açıklamayla son bulmuştu. Eylemler 26 Mayıs’ta sona ererken, bazı cezaevlerinde tutsaklara tedavi adı altında adeta işkence yapıldığı ortaya çıkmıştı. Yine birçok tutsak bu süreçte aileleriyle görüştürülmedi. Aliağa Şakran Kapalı Cezaevi’nde bulunan Şivan Bilik’in annesi Şirin Bilik, bayram dolayısıyla gerçekleştirilen açık görüşte oğlu ile görüştürülmedi. 
 
‘Yasada üvey anne ve baba tanımlı değil’
 
Müebbet hapis cezası verilen ve 12 yıldır tutsak olan Şivan Bilik’in ailesi, Ramazan Bayramı nedeniyle gerçekleştirilen açık görüş hakkını kullanmak için maddi imkanlarını zorlayarak İzmir’e geldi. Ancak üvey annesi Şirin, yasadaki boşluk nedeniyle bu hakkını kullanamadığını belirtti. ‘Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmeliğin 9. Maddesi’nde ziyaretçiler içinde üvey anne ve üvey babanın tanımlanmaması nedeniyle cezaevi idaresinin görüşme talebini reddettiğini belirten Şirin, “Şivan’ı 1 yaşından itibaren büyüttüm. Onun annesiyim. Maddi imkanları zorlayarak Cizre’den buraya geldim. Kapalı görüşle görmek için Savcıya dilekçe verdim ancak o da reddedildi” dedi. 
 
‘Tecrit kalkmış değil’
 
8 yıldır oğlunu ziyarete gelemediğini belirten Şirin, “Ameliyat olduğum için yolculuk yapmam zor oldu. ‘İki gün görüş var’ diye buraya geldim. Hem açık görüş hem de bayram görüşü. Dilekçe verdim savcılığa reddettiler. Yüreğim yandı. Kapalı görüş de olsa göreyim dedim ama olmadı. Vicdan, merhamet yokmuş. Oğluma mahkeme yapılmadan müebbet verildi. 5 dakikalık görüşü bile yaptırmadılar. Hani nerde tecrit kaldırılmamış” dedi.