Figen Yüksekdağ: Kelimelerin anlamıyla savaşan hiçbir iktidar kazanamaz

  • 12:19 14 Haziran 2019
  • Hukuk
ANKARA -Tutuklu yargılandığı davada Cizre bodrumlarında yaşamını yitiren Mehmet Tunç ve Orhan Tunç’un cenazesine katıldığı gerekçesiyle hazırlanan fezlekeye dair savunma yapan HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Kürt sorunu, demokrasi sorunu çözülmeden bu davalar bitmez. Sözlerle savaşan hiçbir iktidar kazanmıyor. Bakın aynı şeyler tekrar tekrar yaşanıyor. Daha öncede sözlerle, kelimelerin anlamlarıyla savaşıldı” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu yargılandığı ve hakkında hazırlanan 7 ayrı fezlekenin birleştirilmesiyle oluşturulan davanın 12'nci duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü Salonu Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. 
 
Dosya kapsamında Figen hakkında 30 yıldan 83 yıla kadar hapis cezası istenirken, 92 sayfalık iddianamede, Figen’in Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içerisindeki faaliyetleri ve diğer eylemleri nedeniyle “örgüt yöneticisi” sıfatıyla cezalandırılması da talep ediliyor.
 
Kandıra Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılan Figen'in duruşmasını HDP milletvekilleri Mahmut Toğrul, Muazzez Orhan, Şevin Coşkun izledi. Ayrıca duruşmaya Almanya Sol Parti milletvekili Hakan Taş ile İngiltere İşçi Partisi Milletvekili Julie Ward’da izleyici olarak katılmak istedi. İngiltere milletvekili Ward akreditesi olmadığı gerekçesiyle Cezaevi Kampüsü’ne sokulmazken, Figen'in duruşmasına gelen izleyiciler Genel Bilgi Tarama’sından (GBT) geçirildi.
 
İzleyicilerin ve avukatların salonda hazır bulunmasıyla başlayan duruşmada Figen, hakkında hazırlanan fezlekelere dair savunmalarına kaldığı yerden devam etti. Figen, Şırnak 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından katıldığı cenaze törenine ilişkin hakkında hazırlanan fezlekeye dair savunma yapacağını söyledi. 
 
Figen sözlerini şu şekilde devam etti: 
 
“Geçen duruşmada söyledim. 2016 yılındaki özyönetim davaları, hendekler, barikatlar ile ilgili Şırnak’ta katıldığım cenaze ve Mehmet Tunç ve kardeşinin cenaze törenidir. Bu ülke de hala cenaze törenine katılmak suç olarak görülüyor. Bir cenazeye katılma hakkımızı kullanamıyor, katıldığımız da haklarımızda soruşturmalar başlıyor. Kendisine insan diyen herkesin cenazelere katılma hakkı vardır. Bizler ihtiyaç doğrultusunda siyaseten yapan kişiler değiliz. Siyaset kurumunun görevini yerine getirmek gibi toplumsal zorunluluğumuz var. Bizler siyasetin bir kurumu olmamıza rağmen, devlet toplumun araçlarına, aygıtlarına el koyuyor. Bizler demokratik siyasetçiler olarak görevimiz olan yeni alanlar kurmak zorundayız.
 
'Cenazeye katılmak insani değerleri yerine getirmektir' 
 
Bugün cenazeye, taziyeye katılmak insani değerleri yerine getirmektir. Bir toplumda cenaze ayrımı yapılıyor, birinin camiye girmesi caiz, diğerinin değilse bu sahtekârlıktır. Kimse bunun sonunu hesap edemez. Ahlaki norm kalmamış demektir. Bizlerde siyasetçiler olarak bu ahlaki sorumlulukları bir araya getirmenin ağır bedeli olsa da bunları yerine getirmeye çalışıyoruz. İşlenen kötülükler bu memlekette çok fazla. Bütün alanlarda büyük hak gaspları var. Toplumun artık sinir uçlarına saldırılıyor. Bir siyasetçinin bir cenaze törenine katılması nasıl bir sorun teşkil ediyor? Devlet sen ne hakla bunu bir siyasi eylem olarak görüyorsun? Siyasi anlayışta cenazeye katılmayı engelleme gibi bir hak yok. Ölüm gerçekleştikten sonra orada yapılan insani eylemi görmek gerekir. O vahşetini örtmek için kendi yalanlarını kapatmak için başvurduğu bir yöntem. Bu ülke bu yöntemlerle yönetilmeye zorlanıyor. Bir siyaset toplumun kültüründen kopmuşsa eğer o siyaset bitmiştir. Siyasetin normlarını topluma göre çalıştırmak zorundayız. Bugün iktidardaki yönetimin içi boştur.”
 
‘Dosya hükümsüzdür'
 
Bugün insani davranışlarından dolayı yargılandıklarını kaydeden Figen, şunları dile getirdi: “Cenazeye katıldım diye 10 fezleke hazırlamışlar. Bunların hepsini de öyle gerekçelendirmemiş. Basında bir haber görmüş oradan hazırlanmış ve savcının eline verecekleri hiçbir şeyde yok. Biz bunları hazırlanan iddianamelerde görüyoruz. Dava açılmış ama ortada delile dair bir emare yok. Hakim hangi belgelere dayandırıldığını soruyor, emniyetin verdiği cevap; ‘fotoğraf çekemedik, terör örgütü orayı mayınladığı için gidemedik cenazeye’ diyorlar. Cizre’de abluka kalktıktan sonra her on metrede bir kontrol noktası var ve sen devlet olarak tüm kontrolü sağladığını iddia ediyorsun. Madem mayın, tuzak var neden 500’den fazla insanın mezarlığa girmesine izin verdin. O insanların can güvenliği sizin için önemli değil mi? Tamamen yalandır. Bu soruların cevabı bizim canımız onların umurunda değil. Bunlar külliyen yalan. Bu dosyanın hiçbir haklılığı, meşruluğu yoktur. Bu dosya hükümsüzdür.
 
Mayın var diye fotoğraf çekememişler!
 
Sonra demişler ki katıldığı kişiler terörist ancak arşiv taraması yapmışlar hiçbir şey bulamamışlar. Orhan Tunç ve Mehmet Tunç hakkında arşiv yok. Sadece Mehmet Tunç’un daha önceki dosyaları çıkmış. Üşenmemişler Cizre olaylarında alınan gizli tanık beyanlarını koymuşlar. Onlarda Orhan Tunç’un sadece Mehmet Tunç’un kardeşi olduğunu söylüyor ama özellikle Mehmet Tunç hakkında bir sürü şey söylenmiş. Ama bu ifadeler tabi korkunç, işkenceler altında alınmış. Bir vahşet yaşanmış bunlar iddianame de yok. Tüm bunlar mahkemeye sunularak, ‘terörist’ cenazesine katılmam gerekçesiyle dava açıldı. İddianame de ise bana iki cümle var. O da siyasetçi olarak sarf ettiğim sözler. Yazmışlar, cenaze töreninde, afişler, pankartlar, Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı, ölenlerin fotoğrafı açılmış, sloganlar atılmış. Ben siyasetçiyim milyonlarca, etkinliğe, eyleme katılıyorum ve hepsinde açılan pankartlar var. Bunlara dayandırılması bu iddianamenin kabul edilemez olduğunu bir kez daha gösterdi.
 
‘Sözlerle savaşarak, kazanamazsınız'
 
Yapılan konuşmaları siyasi sorumlulukla yerine getirmişim. Siyasi içerikle yaptığım konuşmanın bu ülkede duymazdan gelemezsin. Bu gerçekliği görmelisiniz artık. Kürt Sorunu bu ülkede 500 yıldır devam ediyor. Kürt sorunu, demokrasi sorunu çözülmeden bu davalar bitmez. Sözlerle savaşan hiçbir iktidar kazanmıyor. Bakın aynı şeyler tekrar tekrar yaşanıyor. Daha öncede sözlerle, kelimelerin anlamlarıyla savaşıldı. 500 yıl öncede sözlerle savaşıldı ama kazanılmadı. Sonuç yine aynı bakın geldiğimiz noktaya.”
 
Duruşma, Figen’in savunmasıyla devam ediyor.