Foza Yûsîf: Demokrasiyi Ortadoğu’da kalıcı hale getireceğiz

  • 13:03 14 Haziran 2019
  • Güncel
QAMIŞLO - Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi Kuruluş Kongresinde konuşan Kongreya Star Koordinasyon Üyesi Foza Yûsîf, “Bu meclisimizin amacı kadın haklarını ve demokrasiyi Ortadoğu’da daimi kılmaktır. Buradan şehitlerimize söz veriyoruz ki özgürlük yürüyüşünü bu topraklarda sürdürecek ve daimi kılacağız” dedi. 
 
Qamişlo Kantonu’nun Amûdê ilçesindeki Beylesan salonunda “Özgür kadının birliği, demokratik Suriye’nin güvencesidir” sloganı ile gerçekleştirilen Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi Kuruluş Kongresi, yapılan konuşmalar ile devam ediyor. 
 
‘Yüzlerce kadın bizlere özgür yarınlar bırakmak için şehit düştü’
 
Saygı duruşu ile başlayan kongre Kongreya Star Koordinasyon Üyesi Foza Yûsîf’in konuşması ile devam etti. Kongreyi tüm Ortadoğu ve Suriye halklarına kutlayan Foza, şunları belirtti: “Eğer kadınlar birlik olursa ve büyük bir direniş ortaya koyarsa hiçbir güç karşılarında duramaz. Kadınlar katliamlardan tekrar geçmesin diye biz Kuzey ve Doğu Suriyeli kadınlar olarak her daim direniş halindeyiz. Bu devrim yıllarında kadınlar çok büyük tarihi adımlar attı. Demokratik sistemin inşasında kadınlar öncülük yaptı. Cephelerde yüzlerce kadın bizlere özgür yarınlar bırakmak için şehit düştü. 70 yılda yapılacak olanı biz kadının emeği ile 7 yılda yaptık.”  
 
‘Kadın yasaları Ortadoğu coğrafyası için bir ilkti’
 
Kadınların kendilerine özgü çalışmalarının olduğunu belirten Foza, kadınların sistemin yüzde 80’inde eşbaşkan ve yönetimde yer aldığını sözlerine ekledi. Kadın ordusunun büyük bir rolü olduğunu söyleyen Foza, “Kadın örgütleri hakları ve kendi adaletlerini oluşturmak için mücadele ediyorlar. Özerk yönetim içindeki kadın yasaları Ortadoğu coğrafyası için bir ilkti. Tüm kadınlar bu direnişin içindeler. Devrim içinde yer alan tüm kadınlar adına söyleyebiliriz ki düşünce alanında da büyük ve kutlu bir adım atıldı” dedi.   
 
‘Meclisimiz Suriye’nin geleceği için büyük bir misyon üstlenecek’
 
Foza devamında daha büyük bir direniş ile özgür toplumu inşa edeceklerini kaydederek, özgürlüğün erkeklerinde sorunu olduğunun altını çizdi. Devamla Foza şunları dile getirdi: “Sömürgeci ve işgalci siteme karşı kadın ve erkeğin özgür olması gerekiyor. Ancak bununla özgür bir toplum inşa edilebilir. Bizler de bu perspektif ile kongremizi yürütüyoruz. İleriki süreçte Suriye’nin geleceği için kurduğumuz bu meclis büyük bir misyon üstelenecek. Arinlerin iradesi ile bizler bu devrime adım attık. Bu meclisimizin amacı kadın haklarını ve demokrasiyi daimi kılmaktır. Buradan şehitlerimize söz veriyoruz ki özgürlük yürüyüşünü bu topraklarda sürdürecek ve daimi kılacağız. Yaşasın kadın özgürlüğü ve dayanışması.”     
 
‘Teklik zihniyetinin artık değişmesi gerekiyor’
 
Ardından ise YPJ adına Zeynep Efrîn söz aldı. Kongreyi selamlayan Zeynep, “Bu kongre ilerde tüm Suriye halklarının haklarını savunacaktır.  Suriye’deki savaşta kadınların büyük bir emeği ve direnişi oldu. Kadınlar bu devrimde büyük bir emeğe sahipler. Askeri alanda bizler DAİŞ’i geri püskürttük ve yendik. Bu meclisin amacı da siyasi ve demokrasi alanlarında bir adım öne gitmek. Teklik zihniyetinin artık değişmesi gerekiyor. Kadının öncülüğünde Ortadoğu’da özgürlük ve kadın haklarını kalıcı hale getireceğiz” şeklinde konuştu.    
 
Daha sonra Demokratik Özerk Meclis, Demokratik Kadın Meclisi ve kadın kurumları temsilcileri tarafından birer konuşma yapıldı.  
 
Kongre "Jin Jiyan azadî" sloganları ve konuşmalar ile devam ediyor.