Nusaybin’de gençler uyuşturucu şebekelerinin kıskacında

  • 09:05 15 Haziran 2019
  • Güncel
MARDİN - Yasaklardan sonra “güvenlik” adı altında kurulan karakol ve mobese kameraları ile izlenen Nusaybin’de uyuşturucu şebekelerine göz yumulduğunu belirten ve şuan tedavi gören gençlerden T.H.,  bir an önce gençleri eğitecek Gençlik Merkezleri’nin yeniden faaliyete geçirilmesini istedi. 
 
2015-16 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve yaşanan çatışmalardan sonra demografik yapısı değiştirilmeye çalışılan merkezlerden biri de Mardin’in Nusaybin ilçesi. Özellik fuhuş ve uyuşturucunun had safhaya ulaştığı ilçede, halk geçtiğimiz günlerde Yeni Turan Mahallesi’nde uyuşturucu kullanan ve satan gençleri döverek kovdu. Mardin Caddesi üzerinde özelikle Cumhuriyet İlkokulu ve çevresinde motorlu kişiler tarafından şebeke halinde yapılan uyuşturucu ticareti, veliler tarafından kaygıyla izleniyor. Cadde üzerinde birden fazla mobese kamerası bulunmasına rağmen gelip geçen motorların her gün bu aynı şekilde satışlarına devam etmeleri de dikkatlerden kaçmıyor.
 
Bir zamanlar kullanıcı olan T.H. isimli gencin anlatımlarına göre, uyuşturucu ticareti bir şebeke halinde yürütülürken, belirli mekanlar da mevcut.
 
'Subaşı ve buna benzer işlek yerlerde mekanları var' 
 
T.H., ilçede yaşananlarla ilgili bildiklerini şöyle anlattı: "Subaşında da mekânları var. Almak isteyen oraya gidiyor. Normalde başka biri yapsa devletin kafasına uymayan biri bunları satsa ve yakalansa o çocuk bir daha cezaevinden çıkamaz. Burada satanlar kendileri teslim oluyor ama daha sonra yeniden bırakılıyor. Geçtiğimiz günlerde ilçe merkezinde polisler bir aracı durdurdu. İçlerinden biri kaçtı daha sonra aradılar buldular ‘sadece ifade ver deyip’ bıraktılar. Bütün okulların köşelerinde bu gençlerden 10-15 tane toplarsın. Sürekli bizim evin önü dolu olduğu için biliyorum. Polis her akşam bunları alır kimliklerine bakar ve yeniden bırakır. Politik bir şeye bulaşılmasın da gençler ne yaparsa yapsın izin verilsin mantığı hayata geçiriliyor.
 
‘Burada uyuşturucu ticareti dönüyor’
 
Gençlerin burada iş imkânı çok kısıtlı. Ama orada oturup satanlar günde 100-200 lira kazanıyor. Herkes de bunun farkında ama kimse sesini çıkaramıyor. Yasaklardan sonra burada belli bir boşluk oluştu. Gençler kolay yoldan para kazanmak için buna sürükleniyor. Bu maddeleri kullananların yaş ortalaması da çok düştü. Burada eskiden tanıdığımız gençler şimdi bakıyorsun uyuşturucu parasını çıkarmak için çöp bile topluyor. Gidip en işlek Mardin Caddesi’nde bir yerde oturalım, oradan bir aracın gelmesi daha sonra gitmesinin hemen ardından başka bir aracın gelmesi. Alışverişleri motorla yapıyorlar. Burada uyuşturucu ticareti dönüyor. Daha geçen gün bu Yeni Turan Mahallesi’nde uyuşturucu kullanıyorlar diye birkaç kişiyi dövdüler. Bende uzun süre bu bataklığın içinde kaldığım için biliyorum ama aldığım destekler sayesinde kurtuldum ve bir daha bulaşmayı düşünmüyorum.”
 
‘Kafe sahipleri de sütten çıkmış ak kaşık değil’
 
İlçedeki gençlerle daha eğitici şeyler yapmak dururken sürekli artan kafe kültürüne de vurgu yapan T.H., "Burada yapılan GBT’lerin hiç biri onlara yapılmıyor sadece normal vatandaşa yapılıyor. Neden burada gençler için bir şey yapılmıyor sadece kafe yapılıyor. O kafelerin sahibi de sütten çıkmış ak kaşık değil. Belli bir destekleri de var bunların. Gençler için daha eğitici güzel yerler açacaklarına gidiyorlar her yerde kaffe yapıyorlar. Gençlik merkezlerinin yeniden hayata geçirilmesi ve gençlerin eğitilmesi gerekiyor. Belediyeleri geri aldık en azından en kısa zamanda bu merkezleri hemen hayata geçirip gençleri kurtarmaları gerekiyor diye düşünüyorum" diye konuştu.