Koğuş merdivenlerinden düşen Avşin bebeğin kafasında çatlak oluştu

  • 09:02 16 Haziran 2019
  • Güncel
MARDİN - Annesiyle birlikte 7 aydır cezaevinde olan ve kafa derisinin altında tümör olması nedeniyle tedavisi yapılamayan Avşin bebeğin cezaevinde bulunan merdivenlerden düştüğü ve kafasında çatlağın oluştuğu öğrenildi.
 
Mardin'in merkez Artuklu ilçesinde yaşayan Hülya Usanmaz, "örgüt üyeliği" iddiasıyla yargılandığı davada 6 yıl 7 ay hapis cezası verilerek,  Aralık ayında cezaevine gönderildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Artuklu İlçe Eşbaşkanlığı da yapan Hülya'nın 3 çocuğu bulunuyor. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilen Hülya, bir yaşındaki kızı Avşin'i de yanına almak zorunda kalmıştı. Doğuştan kafa derisi altında tümör (Hemanjiom) olması nedeniyle ağır bir rahatsızlığı olan Avşin'in Aralık ayından bu yana kaldığı cezaevinde rahatsızlığının daha da arttığı ortaya çıktı. 
 
Merdivenlerden düşen Avşin’in başında çatlak oluştu!
 
7 aydır annesiyle birlikte cezaevinde kalan Avşin’in bu hafta içinde koğuş merdivenlerinden düştüğü öğrenildi. Kafasında çatlağın oluştuğu Avşin’e ilk müdahale cezaevindeki revirde yapıldı. Daha sonra ambulansla hastaneye götürülecek olan Avşin’le birlikte gidecek olan annesi Hülya’ya ambulansta kızı ellerinde iken Jandarmalar kelepçe takmak istedi. “Kızımı tutuyorum kelepçelerseniz kızımı kucağımda tutamam” diyerek kelepçeyi reddeden Hülya’nın durumunu gören sağlık çalışanlarının kelepçede ısrar eden jandarma görevlileri hakkında tutanak tuttuğu belirtildi. 
 
Anneye bir ay görüş cezası verildi!
 
Açılan soruşturmada müşteki sıfatıyla ifade verecek olan Hülya’nın Avşin’in tedavisinden sonra kızıyla birlikte yeniden cezaevine getirildiği kaydedildi.  Yaşadığı kaza dışında güneş ışığı görmediği için tedaviye yanıt veremeyen Avşin’in yüzündeki şişkinlik ve kızarıklıkların günden güne daha da arttığı gelen bilgiler arasında bulunuyor.  Daha önce de kızının tedavisi için dilekçe verdiği öğrenilen Hülya için savcılığa infaz erteleme için yapılan başvuru da reddedilmişti.
 
Öte yandan Hülya’ya bir ay görüş cezası verildiği de kaydedildi.