Nemrut Krater Gölü ziyaretçileri büyülüyor

  • 09:10 16 Haziran 2019
  • Ekoloji
Zeynep Turgut
 
BİTLİS - Dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük krater gölü olma özelliğine sahip Nemrut Krater Gölü, doğal güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
 
Bitlis’in Tatvan ilçesinde 2 bin 800 rakımda 13 kilometrekarelik yüz ölçümüyle bünyesinde barındırdığı sıcak ve soğuk gölleri, buz mağarası, buhar bacası, kuş türleri ve doğal güzelliğiyle kentin en önemli turizm destinasyonları arasında bulunan Nemrut Krater Gölü, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (EDEN) Projesi kapsamında "Mükemmeliyet Ödülü" de alan seyrine doyumsuz manzarası ve el değmemiş doğasıyla keşfedilmeyi bekleyen Nemrut, adeta görenleri büyülüyor. Günübirlik gezi düzenleyenler veya kamp yapan doğa meraklıları, Nemrut Kalderası'nın eşsiz manzarasını fotoğraflıyor.
 
Eşsiz manzarasıyla insanı büyüleyen ve birçok kuş türünün yaşadığı Nemrut, önceki yıllarda yaylacılar tarafından da tercih ediliyordu. Ancak son yıllarda sürekli ilan edilen yasaklardan kaynaklı yaylacılar bölgeye uğramaz oldu. 
 
Ziyaretçiler güzelliğine rağmen ilgisizliğin olduğunu belirterek, bölgeye daha fazla duyarlı olunması gerektiğini ifade ediyor.