Kadınlar Berfin için dayanışma konseri düzenliyor

  • 09:08 17 Haziran 2019
  • Güncel
HATAY- Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü oluşumu “Berfin ile dayanışıyoruz, şiddete karşı dayanışma ile güçleniyoruz” sloganı ile bu akşam saat 20.00’da Sümer Amfi Tiyatro’da konser düzenliyor. 
 
Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Berfin Özek, 15 Ocak akşamı dershaneden çıkıp evine gitmek isterken ayrıldığı erkek arkadaşı Ozan Çeltik tarafından sülfürik asitli saldırıya maruz bırakıldı. 3 ay Adana’da tedavi gören Berfin, saldırı sonucunda sağ gözünü kaybetti,  sol gözü ise yüzde 50 oranında görüyor. Kadınlar aylarca tedavi gören Berfin ile dayanışma ve ameliyatını olabilmesi için kampanya başlattı. Kadınların olayı gündemleştirmesi ve konunun Meclis’e taşınması ile birçok özel hastaneden Berfin’in ameliyatını üstleneceklerine dair açıklamalar gelirken, Sağlık Bakanlığı da Berfin’in ameliyat giderlerini üstleneceğini açıkladı.
 
Berfin tedaviye alınırken Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü oluşumu da “Berfin ile dayanışıyoruz, şiddete karşı dayanışma ile güçleniyoruz” sloganı ile konser düzenlemeye hazırlanıyor. Bu akşam saat 20.00’da Sümer Amfi Tiyatro’da düzenlenecek olan konser için kadınlar dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı.   
 
‘Kadınlar var’
 
Konserlerine ilişkin bilgi veren Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü, konser amacının Berfin ile dayanışmak ve olayı gündemleştirmek olduğunun altını çizdi. Kadınlar, “Aslında Berfin nezdinde tüm şiddete uğramış kadınlar için şiddete ve erkek egemenliğine karşı dayanışmayı büyütmek. ‘Yüzüm gülüyorsa, sırf siz varsınız diyedir’ diyen Berfin’e ‘kadınlar var!’ ve şiddete, erkek egemenliğine karşı hep bir arada olacak  demek. Bu etkinlikle birlikte bir kere daha ‘kadınlar birlikte güçlü’ şiarını  yükseltmiş oluyoruz” diye belirtti.  
 
‘Birbirimize yurt olmak için bir aradayız’
 
Konserlerinin bu akşam saat 20.00’da Hatay Defne Sümerler Amfi Tiyatro sahnesinde gerçekleşeceğini söyleyen kadınlar, “Dayanışmayı büyütmek, şiddete karşı dur demek isteyen herkesi bekliyoruz” dedi. Konserlerinin hazırlıklarına ilişkin de bilgi veren kadınlar, oluşumları ve konser hakkında şu bilgileri paylaştı: 
 
“Öncelikle biraz “Kadınlar Birlikte Güçlü’ oluşumundan bahsetmek gerekebilir. Antakya’da 18 farklı  kurumun bir araya geldiği içerisinde kadın dernekleri, siyasi partilerin kadın kollarının, sendikaların kadın komisyonlarının, farklı siyasetlerden  ve bağımsız kadınların da olduğu bir üst çatı diyebiliriz kadınlar birlikte güçlü için. Şiddette, homofobide, istismarda, tecavüzde ve daha bir çok konuda, kadın olduğumuzdan ötürü yaşadığımız tüm sıkıntılara karşı bir arada olmak bizi daha güçlü kılıyor. Bu yüzden kadınlar birlikte güçlü. Bahsettiğim 18 kadın örgütü bu süreç içerisinde belli periyotlarla toplantılar alarak ve neredeyse her kadın örgütünün ayrı inisiyatif alıp dayanışmayı büyüttü. Dayanışma etkinliğimiz kolektif bir emeğin ürünü oldu. Yaptığımız bir dizi toplantıda yaptığımız  iş bölümü ile konser etkinliğinin her aşamasını planladık. Esnaf ziyaretleri, bildiri dağıtımı, mahalle toplantıları ve bireysel görüşmelerle dayanışma ağını büyütmüş olduk. Antakya'nın  neredeyse tüm bölgelerinde, kadınlar tarafından yaklaşık 2 hafta boyunca  dayanışma çağrısı sürdürüldü. Bu süreçte üniversiteli genç kadınlar, ev emekçisi kadınlar ve çalışan kadınlar hem maddi hem manevi olarak şiddete karşı tek vücut olmayı başardılar. Bizi ayrıştıran tüm söylemlere karşın bir kere daha birlikte; hem daha güçlü, hem de daha mutlu olduğumuzu bu etkinlik vesilesi ile dile getirmiş olduk. Birbirimize yurt olmak için burada, bir aradayız.”
 
‘Kadın dayanışması yaşatır’
 
Kadınlar son olarak da “Buradan bir kere daha Berfin’e yalnız olmadığını, şiddete karşı mücadelenin ve dayanışmanın güçlendireceğini söylüyoruz. Dünyanın bütün kadınları birleşelim çünkü kahkahamızdan başka kaybedecek bir şeyimiz yok! Ve yineliyoruz kadın dayanışması yaşatır” çağrısında bulundu.