Tatvan sahilindeki kirlilik canlı yaşamı ve turizmi tehdit ediyor

  • 09:03 18 Haziran 2019
  • Ekoloji
BİTLİS - Van Gölü'nden 4 mil uzakta bulunan mezbahadan gelen atıklar ve kanalizasyon suyu nedeniyle Tatvan sahili kullanılmaz hale getirildi. Sahilin kirliliği nedeniyle turistler gelemezken, esnaf da zarar ediyor. 
 
Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte yerli turistin yoğun rağbet gösterdiği merkezlerden biri de Bitlis. Ancak kent sakinlerinin yanı sıra şehir dışından gelen turistlerin de akın ettiği Van Gölü’nün Tatvan sahili, kirlilik nedeniyle tepkilerin odağında. Sahilin yapımı devam ederken, çalışmaların sonunda Türkiye'nin en büyük ve geniş sahili haline gelmesi bekleniyor. 
 
Sahile yakın bulunan yerleşim yerlerinin kanalizasyon atıkları ile Van Gölü’nün 4 mil uzağında bulunan mezbahaneden göle dökülen atıklar suyun yüzeyinde ve sahil şeridi boyunca görüntü kirliliğine neden oluyor. Özellikle rüzgârın etkili olduğu gün ve saatlerde sahilde dolaşmanın mümkün olmadığını söyleyen kadınlar, bu duruma tepki göstererek yetkilileri görevini yerine getirmeye çağırdı. 
 
‘Belediye yetkilileri sözlerini yerine getirmiyor’ 
 
Sahil esnaflarından Esra İlci, bunun kabul edilir bir tarafının olmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Ben doğuma büyüme Tatvanlıyım. Her yaz sahile iniyoruz ama gölün kirliliğinden kaynaklı daha çok sinek ve koku var. Bu da buraya gezmeye gelen insanları çok fazla rahatsız ediyor. Kanalizasyonun göle akıtılması gerçekten çok kötü ve vahim bir durum. İnsanlar kokudan rahatsızlık duyup sahilde sadece 5 dakika durabiliyorlar. Bu durum tabi ki de beraberinde ekonomik krize de yol açıyor. Sahildeki işletmeciler büyük zarara uğruyor. Birçok belediye gelip söz veriyor ama faaliyetlerini görmüyoruz. Yetkililerin işini ciddiye alması gerekir. Bu kadar güzel bir sahil şehriyken böyle ihmal edilmesi gerçekten çok üzücü. Sürekli turist alan bir ilçeyiz. İnsanların buradan beklentisi yüksek. Fakat gelip de şu manzara ile karşılaşınca bütün beklentileri boşa düşüyor.” 
 
‘Koku ve kirlilikten kaynaklı insanlar uğramıyor’
 
Öğrenci olan Dilan Sularvan da, sahildeki kirliliğe dikkat çekerek, yetkililere “Burada gezip, nefes alabileceğimiz tek alan sahil ama ne yazık ki kirlilik insana nefes aldırtmıyor. Göle kanalizasyonun akıtılmasının kabul edilir bir tarafı yok. Bu şekilde kaderine terk ediliyor olması üzücü bir durum. Yazın insanlar buraya spor yapmak veya bisiklet sürmek ya da gezmek için gelir. Ama ne yazık ki şu anda öyle aktivitelerde bulunmak zorlaştı. Çünkü gölde ciddi bir kirlilik var. Akıtılan kanalizasyon ve temizlenmeyen çöpler kokuya neden oluyor. Bunun aciliyeti var. Çünkü gencinden, yaşlısına her ilçeden köyden insanlar buraya gelip bir nefes alabiliyorlar. Bir an önce bu duruma el atılsın” çağrısında bulundu. 
 
‘Canlı yaşamını tehdit ediyor’ 
 
Şilan Sularvan ise, böyle bir yerin bu kadar sahipsiz bırakılmasının kabul edilemeyeceğini ifade ederek, “Normal koşullarda sahil temizliği hafta 3 gün yapılması gerekirken bu neredeyse hiç yapılmamış. Yetkililerin bu duruma karşı duyarlı olup sahilde ki bu kirliliği temizlemesi gerekmektedir. Şehirdeki kanalizasyonların göle akıtılması durdurmalıdır. Çünkü bu hem göldeki canlıları hem de suyu zehirliyor” diye konuştu.