Hasan Bilgili’nin serbest bırakılmasına tepki: Okul yönetimi göz yumuyor

  • 13:22 19 Haziran 2019
  • Güncel
ANKARA - Cinsel saldırı faili Prof Dr. Hasan Bilgili’nin serbest bırakılmasına tepki gösteren üniversite öğrencileri ve kadın örgütleri, “Okul içerisinde birçok akademisyenin tacizci olduğu bilinmektedir. Okul yönetimi her şeyden haberdar olmasına rağmen hepsine göz yummaktadır. Okullarımızda tecavüzcü hoca istemiyoruz” dedi. 
 
Cinsel saldırı faili Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin itiraz yolu kapalı bir şekilde tahliye edilmesine tepki gösteren üniversite öğrencileri ve kadın örgütleri durumu Tandoğan’da bulunan Ankara Üniversitesi Rektörlüğü önünde protesto etti. “Tecavüzcü Profesör Hasan Bilgili’yi aklamanıza izin vermeyeceğiz” pankartı arkasında bir araya gelen kitle, “Tacize tecavüze karşı mücadeleye”, “Tecavüzcüyü aklayan yönetim istifa” ve “Tecavüzcü Profesör Hasan Bilgili’yi Ak’latmayacağız” dövizleri taşıdı. 
 
‘Serkan Durmaz ve Hüseyin Şenyurt’un haklarında soruşturma dahi açılmamış’
 
Kitle adına açıklamayı Veterinerlik Fakültesi öğrencisi Büşra Gerçek okudu. Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin sahibi olduğu Vcom Hayvan Hastanesi’nde çalışan kadın veteriner hekime ortağı Serkan Durmaz ile birlikte tecavüz edip onu darp ettiğini sonrasında ise onu zorla ve tehditle Hüseyin Şenyurt isimli Jinekolağa götürerek vajinal temizlik yaptırıldığını hatırlatan Büşra, delilleri karartan jinekolog Hüseyin Şenyurt’un kadını şikayette bulunmaması için ikna etmeye çalıştığını ve ona bazı ilaçlar verdiğini söyledi. Büşra, “Daha sonrasında Hasan Bilgili kadının şikayeti ve hastaneden aldığı rapor doğrultusunda tutuklanmış fakat Serkan Durmaz ve jinekolog Hüseyin Şenyurt’un ise sadece ifadesi alınıp bırakılmış, haklarında soruşturma dahi açılmamıştır. Ankara Üniversitesi olaydan sonra bir açıklama yayınlayarak Hasan Bilgili'nin açığa alındığını ilan etmiştir” dedi. 
 
‘Hasan Bilgili’nin ilk olayı değildir’
 
Kısa bir süre sonra fail Hasan Bilgili’nin savcının özel inisiyatifi ile salıverildiğini söyleyen Büşra, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ankara Üniversitesinin ise Hasan Bilgili’yi bünyesine tekrar aldığı ve emeklilik dilekçesini işleme koyduğu iddia edilmektedir. Bu Hasan Bilgili'nin ilk olayı değildir. Daha önce hakkında birçok taciz olayından soruşturma ve dava açılmış, hepsi örtbas edilmiştir. Aynı zamanda yine Veteriner Fakültesinde öğretim üyesi olan kardeşi Ali Bilgili de benzer durumlardan soruşturma geçirmiştir. Bu veteriner fakültesinde açığa çıkan birkaç olaydır. Okul içerisinde birçok akademisyenin tacizci olduğu bilinmektedir. Okul yönetimi her şeyden haberdar olmasına rağmen hepsine göz yummaktadır.” 
 
‘Okullarımızda tecavüzcü hoca istemiyoruz’
 
Başta Ankara Üniversitesi öğrencileri ve diğer üniversite öğrencileri, kadınlar ve LGBTİ’ler olarak akademideki cinsiyetçiliğe, tacize ve tecavüze karşı susmayacaklarını dile getiren Büşra, “Buradan Ankara Üniversitesi Rektörüne sesleniyoruz! Üniversite içerisinde, gün aşırı taciz-tecavüz yaşanırken, siz üniversitenin rektörü olarak susmaya devam mı edeceksiniz? Bugün burada Hasan Bilgili'nin akademik kariyerinin sonlandırıldığı neticesinde bir açıklama duymak istiyoruz. Okullarımızda tecavüzcü hoca istemiyoruz. Bugün eğitimdeki gericilik ve cinsiyetçilik erkek egemen sistemin bir politikasıdır ve bu sitemin üstten örgütlediği erk zihniyet bugün yaşamın her alanında kendini yeniden güçlenerek dayatmaktadır. Bugün bu zihniyetin üniversitelerdeki yansıması ise Hasan Bilgili, Rektörlük ve mevcut iktidar arasındaki bağ sonucu Hasan Bilgilinin salıverilmesi, emeklilik dilekçesinin kabul edilmesi şeklinde vücut bulmuştur” dedi. 
 
‘Kadına yönelik her türlü şiddetin önü açılmaktadır’
 
Taciz ve tecavüz faillerinin kılık kıyafetlerine göre “iyi hal” indirimleri ile göstermelik cezalar aldığını ifade eden Büşra, şöyle konuştu: “Tecavüze uğrayan zihinsel engelli Sinem bağırmadığı için, patronu tarafından tecavüz edilip gökdelenden atılarak öldürülen üniversitesi öğrencisi Şule Çet içki içtiği için, Özgecan Aslan gece vakti dışarıda olduğu için suçlu olarak görülmektedir. Diğer yandan Nevin Yıldırım ise hayatını savunduğu için en ağır cezaya çarptırılmaktadır. Hamile kadın sokağa çıkmamalı, kadınlar kahkaha atmamalı gibi söylemlerle kadınlara yönelik her türlü taciz, tecavüz, şiddet ve cinayetin önü açılmaktadır.” 
 
‘Akademiden atılana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz’
 
“Bugün buradan bir kez daha haykırıyoruz bizler bu işin peşini asla bırakmayacağız. Ankara Üniversitesi Rektörü sessiz kalarak bu suça ortak olmaya devam etmekte ve meşrulaştırmaktadır” diyen Büşra, Hasan Bilgili gibi nice cinsel taciz ve saldırı faili öğretim üyesinin akademilerden atılana kadar mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.  
 
‘YÖK’ü göreve davet ediyorum’
 
Açıklama sonrası söz alan Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Karakoç ise, “Akademisyenler kendi görüşlerini açıkladıkları için üniversitelerden ihraç edildiler. Oysa ki şu an bir profesör bir kadın arkadaşımıza tecavüz etmiştir. YÖK'ü göreve davet ediyorum. YÖK sessiz kalmamalı, YÖK sessiz kalıyorsa istifa etmeli. Ankara Tabip Odası olarak kadın doğum uzmanı Hüseyin Şenyurt hakkında disiplin soruşturması başlatmış bulunuyoruz” dedi. 
 
Açıklama sloganlar ile son buldu.