Rosa Kadın Derneği’nden yarın yapılacak yürüyüşe çağrı

  • 11:24 20 Haziran 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Rosa Kadın Derneği artan kadın katliamı ve çocuk istismarına ilişkin yarın Diyarbakır’da düzenleyecekleri yürüyüşe tüm kadınların katılması gerektiği noktasında çağrıda bulundu.
 
Artan kadın şiddeti ve katliamlarına ilişkin Rosa Kadın Derneği öncülüğünde “Kadına yönelik her türlü şiddete karşı yürüyoruz” sloganı ile yarın Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesine bağlı Dünya Kavşağı’nda saat 19.00’da yürüyüş düzenlenecek. Rosa Kadın Derneği’nin öncülük edeceği yürüyüşe; Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma Merkezi, Kamu Emekçileri Sendikası (KESK), İnsan Hakları Derneği (İHD), Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB), İnsan Hakları Vakfı, Diyarbakır Tabip Odası, Sosyal Hizmetler Uzman Derneği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİKASUM), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı ve Tevgera Jinên Azad (TJA) katılacak. 
 
‘Kadın katliamları arttı’
 
Rosa Kadın Derneği yarın yapacakları yürüyüşe kadınların güçlü bir katılım sağlaması gerektiği çağrısında bulundu. Dernek Başkanı Adalet Kaya, yakın dönemde Diyarbakır’da 3 kadının en yakınları tarafından katledildiğine dikkat çekerek, kadın ve çocuklara ilişkin mücadele edeceklerini ve bunun örgütlülük ile yürütülebileceğini kaydetti. Adalet, Diyarbakır’da şiddet haritasına bakıldığında özellikle son 5 yılda OHAL ve KHK sürecinde kadın katliamlarının arttığına vurgu yaptı. 
 
Serbest mikrofon yapılacak
 
Adalet, kadına ve çocuklara dair yaşanan şiddete karşı Kayapınar’a bağlı olan Dünya Kavşağı’ndan Rojava Parkı’na kadar yürüyüş gerçekleştirip bir basın açıklaması yapılacağını söyledi ve "Aynı zamanda serbest bir mikrofon yapacağız hangi kadın kendini ifade etmek isterse çıkıp konuşma gerçekleştirecek. Son olarak ise 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştireceğiz. Bunu yapmamızın sebebi çevrede kadınları görünür kılmak ve kendilerini rahat ifade etmeleridir” diye belirtti.
 
Ayrıca tüm kadınlara çağrıda bulunan Adalet, “Grafik şunu gösteriyor bunun sınırı yok bu nedenle bu şiddete maruz kalmamak için tüm kadınları yürüyüşe çağırıyoruz. Gücümüze güç verin, biz örgütlülükle örgütleniriz ve bu mücadele ancak kadınlarla yürütülebilir” diye seslendi.