Nusaybin davasında tutsaklara ağırlaştırılmış müebbet istemi

  • 19:31 20 Haziran 2019
  • Hukuk
MARDİN - Nusaybin’de çatışmalar esnasında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 53 tutsağın yargılandığı dava tefrik edildikten sonra görülen duruşmada iddia makamı, tutsaklara ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. 
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında mahsur kaldıkları mahallelerden 26 Mayıs 2016 tarihinde tahliye edildikten sonra tutuklanan 53 kişi  hakkında açılan davanın duruşmaları görünmeye başladı. Şubat ayında görülen duruşmadan sonra dosyaları tefrik edilen tutsakların görülen duruşmalarında mahkeme heyeti mütalaa istedi. 
 
Tutsaklara ağırlaştırılmış müebbet cezası istendi 
 
Dosyaların birbirinden ayrılması sonrası 53 tutsağın yargılandığı duruşmalar hafta başında Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı görülmeye başlandı. Sona gelinen duruşmalarda mahkeme, iddia makamından mütalaa istedi. 19 ayrı suçtan 76 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanan tutsakların duruşmasında iddia makamı, tutsaklar için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. 
 
Mahkeme heyeti tutsakların ayrı ayrı duruşmalarında hazır edilmesini istedi. 
 
17 çocuğa da ceza istenmişti
 
İlerleyen haftalarda da devam edecek duruşmalar için durumu değerlendiren avukatlar, tutsakların ayrı ayrı yargılanmasına karşın hespinin aynı cezayı alacakları ihtimalinin olduğunu öne sürdü. 
 
Öte  yandan 19 ayrı suçtan yargılanan 17 çocuğun yargılandığı dava da aynı şekilde mütalaa verilmiş ve ceza istenmişti. 
 
Duruşması görülen tutsakların çoğu SEGBİS ile savunma yapmadı.