Seçime 2 gün kala: Kürtler bu coğrafyada dengeleri değiştiren kesimdir

  • 09:05 21 Haziran 2019
  • Siyaset
İSTANBUL - İstanbul seçimlerinde kilit roldeki seçmenin yeniden Kürtler olacağını belirten Gaziosmanpaşa ilçesi sakinleri, “Kürtler bu coğrafya da dengeleri değiştiren kesimdir. Kürtler olmadığı zaman kazanmayacaklarını biliyorlar” dedi. 
 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilen İstanbul seçimlerine 2 gün kaldı. 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul’da kilit rol oynayan Kürt seçmen, 23 Haziran seçimlerin de sandık başında olacak. Gaziosmanpaşa ilçesindeki kadınlar, bu seçimi de değiştirenin yine Kürtler olacağını belirtti. 
 
‘AKP tepe taklak olacak’
 
Kime oy vereceğini söylemek istemeyen Türkan Yardımcı, “Kürtler bu seçimde daha fazla etkili olacaktır. Milletin iradesiyle, oyuyla oynadılar. AKP, CHP ve HDP tabanında kime sorarsanız sorun bu sefer AKP’ye öyle bir tokat atacaklar ki tepe taklak olacaklar. Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu bir TV programına çıktı. Ekrem İmamoğlu’nun duruşu gayet iyiydi. Binali Yıldırım ise sanki dalga geçiyormuşçasına görünüyordu. Hiçbir sorunun cevabını doğru veremiyordu. O kadar yalan dolanla insanların ahını ala ala tepe taklak olacağını bilmelidir” dedi. 
 
‘Kürtler bu coğrafyada dengeleri değiştiren kesimdir’
 
Hürriyet Yüksel, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 31 Mart seçimleri için “bağrınıza taş basa basa sandıklara gidin” çağrısını hatırlatarak, “Bizler de öyle yaparak sandığa gittik. Yine aynı şeyi yapacağız. AKP’nin gitmesi için mecburen oylarımızı CHP adayına vereceğiz. Şunu unutuyorlar, Kürtler bu coğrafya da dengeleri değiştiren kesimdir. AKP ‘Kürtler kardeşlerim’ diyordu, ‘Kürtler bizim canımız’ diyordu. Kürtler artık bu oyuna bir daha gelmeyecektir” ifadelerini kullandı. 
 
‘AKP’nin gitmesi için oyumuzu CHP’ye vereceğiz’
 
Kürtlerin yıllardır haksızlığa uğradığını ifade eden Saime Tangut, Ekrem İmamoğlu’na sadece haksızlığa uğradığı için oyunu vereceğini söyledi. Saime, “CHP’nin en azından yıllardır bize yapılan haksızlıkları görmesi ve ders çıkarması için oyumuzu Ekrem İmamoğlu’na vereceğiz. Bizler CHP’yi beğenmiyoruz onlar da biliyor ama AKP’nin gitmesi için oylarımızı vereceğiz. Binali Yıldırım Kürdistan’a gidince ‘Kürt mebusu’ diyor, ‘Kürtler bizim ciğerimizdir’ diyor. Bunlara artık aldanmıyoruz. Kürtleri eskisi gibi kandıramayacaklar. Alternatifimiz o olduğu için ona vereceğiz. İmamoğlu’na baktığımız da saygılı biri olarak görüyoruz. HDP olarak ona destek veriyoruz, bu rejimin bir an önce gitmesi için” diye konuştu.  
 
‘Kürtlerin varlığının farkına varsınlar’
 
“Oylarımızı barışa ve adalete vereceğiz” diyen Şükran Ararat, gençlerin ve kadınların artık zulüm görmesini istemedikleri için AKP’nin gitmesi gerektiğini dile getirdi. CHP’nin bugüne kadar Kürt halkı için bir şey yapmadığını kaydeden Şükran, şöyle devam etti: “Bunu biliyoruz ama buna rağmen oylarımızı vereceğiz. Önemli olan CHP’nin bunu unutmamasıdır. Ekrem İmamoğlu’nun duruşunu beğendik, polemiğe girmemesini beğendik. Bununla da yetmez CHP bu seçimde de kazanırsa bilsin ki Kürtlerin oyları ile kazanmıştır.” 
 
İsmini vermek istemeyen başka bir yurttaş ise, bu seçimde de CHP’ye oy vereceğini söyledi. İstanbul Belediyesi’nin artık değişmesini isteyen yurttaş, “İstanbul’da bir nebze olsun huzurun oluşması için oyumu CHP’ye vereceğim” dedi.