Gülistan Kılıç Koçyiğit: İstanbul faşizmin yıkıldığı yer olacak

  • 09:08 21 Haziran 2019
  • Siyaset
İSTANBUL - İstanbul seçimleri için sahada çalışma yürüten HDP’li Gülistan Kılıç Koçyiğit, bir parti ya da bir aday lehine değil AKP-MHP bloğuna karşı Türkiye demokrasisi için çalışma yürüttüklerini belirterek, “İstanbul faşizmin yıkıldığı, çözüldüğü tarihi bir yer olacak. Kürtler de tarihsel rollerini tereddütsüz bir şekilde ortaya koyacaktır” dedi.    
 
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerini iptal etmesi ardından Pazar günü yeniden sandık başına gidilecek. Halkların Demokratik Partisi (HDP) de, adayı olmamasına rağmen seçim çalışmalarını sahada sürdürüyor. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü ve HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, İstanbul seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  
 
‘Başkanlık sistemi ile beraber her şey daha da alt üst oldu’
 
Ülkede birçok hukuksuzluğun olduğunu ve çok derin yönetme krizi ile karşı karşıya kalındığını belirten Gülistan, “16 Nisan 2017 Referandum seçimlerinden sonra başkanlık sistemi ile beraber her şey daha da alt üst olmuş durumda. Bütün bunların içerisinde bir yerel yönetim seçimleri yapıldı. AKP yerel yönetim seçimlerinde dünya kadar hukuksuzluğa kaynaklık etti. Çoğu zaman yerellerde valiler, kaymakamlar, bakanlar ve devlet eliyle yaptı ama en büyük hukuksuzluğu YSK eliyle yaptı. HDP’nin bölgede seçilen belediye başkanlarının KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbatalarını iptal ederken, belediye meclis üyeliklerini de iptal ettiler. Ama bununla da yetinilmedi ve İstanbul’da 31 Mart’ta yapılan seçimleri iptal ettirdi” dedi.  
 
‘Türkiye demokrasi lehine seçim çalışması yürütüyoruz’
 
AKP-MHP eliyle gerçekleşen hukuksuzluğa bütün Türkiye halkının maruz kaldığını ifade eden Gülistan, “31 Mart’ta HDP birçok metropolde aday çıkarmayarak tercihini demokrasiden, eşitlikten ve özgürlükten yana yapmıştı. Bir demokrasi ittifakına kapı aralamıştı.  Şuan 23 Haziran seçimleri ile beraber asıl bu sürecin devamını örgütlüyor. HDP bu tutumunu şuan sahada da pratik bir şekilde gösteriyor. İstanbul’un bütün il ve ilçelerinde vekillerimiz, PM üyelerimiz çok ciddi seçim çalışması yürütüyor. Bizim yürüttüğümüz seçim çalışması bir parti lehine, bir aday lehine yürütülen bir seçim çalışması değildir. Biz Türkiye demokrasi lehine seçim çalışması yürütüyoruz. Burada bir hukuksuzluk var ve 16 milyon insanın iradesi hiçe sayılmıştır. Bir dünya kentine kayyım atandı. Bütün herkesin gözü burada. Burada Türkiye demokrasisi tarihinde çok ciddi bir darbe niteliği taşıyıp bir hukuksuzluğa imza atıldı. Bunu ne yazık ki bir devlet YSK eliyle yaptı. Buna karşı durmak demokrasiyi, hukuku ve özgürlüğü savunmak. Bunları ilkesel olarak görüyoruz ve bunun için çalışıyoruz” diye konuştu.  
 
‘Sadece CHP seçmeninin iradesi çalınmadı’
 
HDP’nin halkın iradesine yapılan gaspa karşı alanlarda olduğunun altını çizen Gülistan, “Biz sadece CHP’nin iradesinin çalındığını düşünmüyoruz. Bugün AKP, MHP seçmenin de iradesi çalınmıştır. AKP bize şunu söylüyor; ‘Sandıktan ben çıkarsam meşrudur, çıkmazsam meşru değildir. Ben çıkana kadar deneyeceğim.’  Bunun karşısında bir tutum almak, öyle olmadığını göstermeye çalışıyoruz. İstanbul’da bütün halkların yan yana gelerek AKP’ye tarihi bir ders vereceğini düşünüyoruz. HDP’nin İstanbul genelinde bir milyon 300 bin civarında bir oyu var” ifadelerini kullandı.  
 
‘Seçimleri Kürt seçmenler belirleyecek’
 
Kürtlerin 23 Haziran’da kilit nokta olduğunu ve sandığa giderek kimin kazanacağını belirleyeceğini belirten Gülistan, şöyle dedi: “Kürtlerin oylarının vereceği isimlere baktığımız da bir tarafta AKP var. İktidarı boyunca Kütlerin varlığına yönelik çok ciddi katliamcı politikalar uygulamış, onu yok saymış, ‘Kürdistan yoktur’, Kürtler için ‘defolun gidin’ demiş. Bütün ırkçı ve ayrımcı politikalarını yaparak Kürt iradesine ipotek koydu. Belediye başkanlarını, vekillerini tutuklamış. Şimdi böyle bir yerde Kürtlerin kime oy vereceği çok net. Kürtler burada kimliğini, dilini, iradesini, toprağını ve tarihini yok sayan bir zihniyete oy vermeyecek. Diğer tarafın bunu aştığını söylemiyoruz ama mevcut yönetimin kendisi AKP-MHP ittifakı, Kürt karşıtlığına dayanıyor. Sadece Türkiye’deki Kürtlere de karşı değil. Rojava’da ve Başur’da bulunan Kürtlere de karşılar. Uzayda Kürtler olsa onlara da karşı olur. Kendi ülkesindeki Kürtlerin haklarını tanımayan AKP’nin dünyanın her yerinde Kürtlerin haklarına karşı olduğunu görüyoruz.” 
 
‘Normalleşme açısında bir eşik atlanacak’
 
HDP’nin İstanbul seçimlerindeki temel hedeflerinden birinin AKP-MHP faşist ittifakını yıkmak olduğunu dile getiren Gülistan, “Birinci hedefimiz İstanbul seçimlerinin kazanılması. Bunun da ciddi anlamda demokrasiye kapı aralayacağını düşünüyoruz. Her şey demokratikleşmeyecek, her şey bir anda düzelmeyecek ama normalleşme açısında bir eşik atlanacak. Bu ucube başkanlık sisteminin tek adam rejimin aslında nasıl ayakta kalamadığını, halk tarafından onaylanmadığını ve AKP’nin kendi tabanının bile bunu kabul etmediğini hep birlikte göreceğiz. 
Bu anlamda İstanbul faşizmin yıkıldığı, çözüldüğü tarihi bir yer olarak başlayacak. Kürtler de İstanbul seçimlerinde tarihsel rollerini tereddütsüz bir şekilde ortaya koyacaktır” dedi.