Tekstil emekçileri: İstanbul artık AKP’den kurtulsun

  • 09:14 21 Haziran 2019
  • Siyaset
İSTANBUL - İstanbul seçimlerine günler kalırken, tekstil emekçileri HDP adayı olmadığı için tercihlerini CHP’den yana kullanacaklarını belirterek, “İstanbul artık AKP’den kurtulsun” dedi.
 
İstanbul seçimleri için saatler sayılmaya başlanırken, Güngören ilçesinde kadınların ağırlıkta çalıştığı bir tekstil atölyesinde kime, neden oy vereceklerini sorduk. 
 
‘HDP’nin adayı olmadığı için CHP’ye vereceğim’ 
 
İsmini vermek istemeyen bir kadın emekçi, “HDP’ye oy vereceğim” diye cevap verdi. İstanbul’da HDP adayı olmadığı belirtilince de, “O zaman CHP’ye vereceğim. HDP adayı olmadığı için CHP şuan daha iyi geliyor bana” dedi.
 
İsmini vermek istemeyen bir başka kadın da, “Oyumu İmamoğlu’na vereceğim. İstanbul’u İmamoğlu’nun yönetebileceğine inanıyorum. Ben HDP’liyim. Bu seçimde ise HDP’nin adayı olmadığı için İmamoğlu’na oyumu vereceğim” ifadelerini kullandı. 
 
‘İstanbul AKP’den kurtulsun artık’
 
Tekstil emekçilerinden Yeşim Akın, bu seçimde oyunu Ekrem İmamoğlu’na vereceğini belirterek, “Demokrasi özgürlük, hukukun sağlanması için oyumu Ekrem İmamoğlu’na vereceğim. Daha önce oyumu HDP’ye veriyordum. İstanbul’da biliyorsunuz HDP bir aday göstermediği için bende tercihimi İmamoğlu’ndan yana kullanacağım” diye konuştu. 
 
“Oyunuzu kime vereceksiniz” diye sorduğumuz Raife Katan, “Biz oyumuzu kendimize veriyoruz. Kimseye vermiyoruz. Biz kimiz. Biz Kürdüz. Oyumuzu Kütlere veriyoruz” dedi. Raife, soruda ısrar edilince bu kez, “Biz oyumuzu onlara vermiyoruz. Biz kime oy verdiğimizi biliyoruz” yanıtı verdi. 
 
Oyunu Ekrem İmamoğlu’na vereceğinin altını çizen Türkan Alp, şunları vurguladı: “Hakkı gasp edildi. Tekrar oyumuzu ona vereceğiz. Daha önce oyumu HDP’ye veriyordum. Bu seçimde oyumu CHP’ye vereceğim. Genç, dinamik, iyi yöneteceğini düşünüyorum. İstanbul bir kurtulsun AKP’den artık.”
 
‘Ekrem İmamoğlu’nu daha yakın görüyoruz’ 
 
Dilara Acet ise, “Bizim amacımız CHP’yi yükseltmek değil ama bugün mecburen oyumuzu CHP’ye veriyoruz. Kendimiz için, hepimiz için, geleceğimiz için, tabi ki oyumuzu CHP’ye vereceğiz. Onu da Selahattin Demirtaş gibi yakın gördüğümüz için tercih ediyoruz. Hepimizin geleceği için Ekrem İmamoğlu’na vereceğiz oyumuzu. Hiçbir zaman AKP’yi desteklemedik. Hiçbir zamanda desteklemeyeceğiz. Ben HDP’liyim. Bu seçimde HDP’nin adayı olmadığı için oyumu İmamoğlu’na vereceğim” diye vurguladı.