Mahkemede kazanan TÜVTÜRK işçileri, temyiz sürecinde de destek istiyor

  • 09:17 21 Haziran 2019
  • Hukuk
İZMİR - TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonu'nda çalışan ve Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan 14 işçinin kazandığı dava temyizde. Direnişte olan işçilerden Sultan Türk, verilen desteğin önemine dikkat çekerek, devam etmesini istedi. 
 
Muğla Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de, Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için işten çıkartılan işçiler, Muğla 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davayı kazandı. Mahkeme, 14 işçinin sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını onaylandı. İstinaf davası ise İzmir Bölge Adliyesi’nde görülecek. Direnişin diğer hak arayışları için de örnek teşkil ettiğini belirten TÜVTÜRK direnişçisi Sultan Türk, bu süreçte yalnız bırakılmamaları çağrısında bulundu.
 
İşveren sendikal tazminat ödemeye mahkum edildi
 
Mahkeme 12 aylık brüt ücret tutarında sendikal tazminat ödenmesine hükmederken, 4 aylık ücret tutarında boşta geçen sürenin ücretinin de ödenmesine karar verdi. Böylece sendikal örgütlenmeyi engelleyen ve Nakliyat-İş üyelerini tehdit edip işten atan Muğla TÜVTÜRK patronu, 12+4 olmak üzere 16 aylık sendikal tazminat ödemeye mahkum edildi.
 
“Sendikal hakların kullanılmasını engelleme” suçundan Muğla 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan işveren ilk duruşmaya gelmezken, dava 10 Ekim’e ertelendi.
 
Nakliyat-İş tarafından yapılan açıklamada ise “İşten atılan üyelerimiz adına işe iade davaları açılmış, değişik iş mahkemelerinde ve farklı tarihlerde görülen işe iade davalarında da bugüne kadar 13 üyemizin işe iadesine karar verilmiştir. Diğer üyelerimizin de davalarının aynı şekilde sonuçlanacağını düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi. Geçtiğimiz günlerde de 1 işçinin daha işe iadesine karar verildi.
 
‘Kamuoyunun desteği çok önemli’
 
Yaklaşık 10 aydır yaz ve kış şartlarına rağmen direndiklerini vurgulayan Sultan Türk, bu süreçte kamuoyu desteğinin önemli olduğuna dikkat çekti. Emek ve Demokrasi Cephesi ve kadın örgütlerinin kahvaltı düzenleyerek, davaları takip ederek destek çıktıklarını belirten Sultan, daha çok desteğe ihtiyaçları olduğunu ekledi. 10 yıl çalıştıktan sonra işten tazminatsız çıkarıldıklarını, bazı arkadaşlarının yarım aylık maaşlarını alamadıklarını, fazla mesai ücretlerinin hiç verilmediğini aktaran Sultan, “Bize ‘şirket küçülüyor’ deyip işten çıkardıkları gün İş-Kur’a ilanı vermişlerdi. Sendikal hakkımız Anayasal bir hak olmasına rağmen işten çıkarıldık. Patronlar işçinin biraz daha sözü geçer, yaşam koşulları düzelir, diye sendikayı istemediler” dedi.
 
‘Kadınlar mücadelede ‘bizde varız’ diyor’
 
Sendikalı olmanın patron karşısında cesaret verdiğini, davanın birçok işçi tarafından sendikaya üye olmak için gözlemlendiğini söyleyen Sultan, “Ben mutlu oluyorum onlar da bizden cesaret kazanıyorlar. Özellikle kadınlar. Kadınlar için mücadele alanlarında olmaları daha zor ama mesele ekmek davası. ‘Biz de varız’ diyor kadınlar. ‘Kazanamazsınız’ diyerek demoralize etmek isteyenler de oldu ama yılmadık” diye ekledi.