İstanbul'un kararsız seçmenleri!

  • 09:20 21 Haziran 2019
  • Siyaset
İSTANBUL - Sultangazi ilçesinin semt pazarında 23 Haziran İstanbul seçimlerinin nabzını tuttuk. Mikrofon uzattığımız kimi seçmen tercihini CHP adayı Ekrem İmamoğlu'dan yana kullanacağını belirtirken, seçmenlerin çoğunluğunun kararsızlığı dikkat çekiyor.
 
Geri sayım başlayan İstanbul seçimleri için adaylar çalışmalarına hız verirken, JIN NEWS olarak seçimin nabzını Sultangazi ilçesinin Sultan Semt Pazarı’nda tuttuk. Ellerinde arabaları pazarı boydan boya gezen kadınlara, 23 Haziran seçimlerini sorduk. 
 
Birçok kadın tercihini söylemek istemezken, nedenine dair sorularımızı da yanıtsız bırakıyor. Bizde pazarı gezerken mikrofonumuzu hemen yanımızda bulunan birkaç kadına uzatıyor ve hem fiyatların pahalılığını hem de seçim gündemini konuşuyoruz.
 
‘İstanbul’un artık değişme ihtiyacı var’
 
“Tercihinizi kimden yana kullanacaksınız?” diye sorduğumuz ancak ismini vermek istemeyen bir kadın, “İstanbul’un artık değişmesi için İmamoğlu’na vereceğim, farklı yüzler farklı projeler gerekiyor” diyor. Aynı kadın, daha sonra “haksızlık yapıldı” diyerek yanımızdan uzaklaşıyor. 
 
‘Gelen ülkeyi batırıyor’
 
Seçimleri sorduğumuz birçok kadın kararsızlığını dile getirirken, hemen araya giren Türkan isimli kadın ise, “Versek bile ne değişecek ki hep aynı şeyleri yaşıyoruz. O yüzden kararsız kaldık. Fiyatlara bakıyoruz, elimiz boş çıkıyoruz. Kim gelse daha fazla ülkeyi batırıyor” ifadelerini kullanıyor. 
 
Yıllardır atama bekleyen başka bir kadın da, “31 Mart’ta kararsız olduğum için oyumu kullanmadım. Bu seçimde hala kararsızım. Güven lazım, her iki adayda halkın güvenini alması lazım” diye belirtiyor.
 
‘Kime oy vereceğimizi bize bırakın’
 
Pazarda mikrofonu uzattığımız bir başka kadın, tercihini söylemek istemediğini vurgulayarak, “Kime oy vereceğimizi bize bırakın” diye tepki gösteriyor. Başka bir kadın, “Yıllardır AKP’ye veriyorum, vermeye devam edeceğim” derken, “hangi çalışmalardan memnunsunuz?” sorumuza “AKP geldiğinden beri gayet rahat yaşıyoruz. Kuran kursları açıyor, çocuklarımızı çok rahat kurslara yolluyoruz” yanıtını veriyor. 
 
‘Yeni yüzler gerekiyor’
 
Fiyatlara bakarak pazarı gezen başka bir kadına, “23 Haziran’da kime oy vereceksiniz?” diyerek mikrofonumuzu uzatıyoruz. “Oyumuzu Ekrem İmamoğlu’na vereceğiz” diyerek adayların katıldığı televizyon programını hatırlatan kadın, “Binali Yıldırım Ekrem İmamoğlu’nun projelerini kopyalayarak almış. Ekrem İmamoğlu’nun 18 günlük belediye başkanlığında söylediği bütün vaatleri bugün AKP kendi vaadi yapıyor” diyerek tepki gösteriyor. 
 
“Eskilerin değişmesi gerekiyor, yeni yüzler gerekiyor” diyen başka bir kadın, oyunu hak edene vereceğini söylüyor. Ardından mikrofonu uzattığımız başka bir kadın, kararsızlığını belirterek, yanımızdan uzaklaşıyor. Geldiğimiz semt pazarında kadınların birçoğu alışverişini yapıp evlerinin yolunu tutarken, birçok kadın ise geldiği gibi boş pazar arabasıyla yeniden evlerinin yolunu tutuyor. 
 
Kamera karşısında konuşmak istemeyen birçok kadın, kararsızlığını dile getirirken, mikrofon uzattığımız kadınlar ise İstanbul’un bir değişime ihtiyacı olduğu konusunda hem fikir.