Efrînli kadınlardan Binali Yıldırım’a cevap: O topraklarda çocuklarımızın kanı var

  • 11:16 22 Haziran 2019
  • Güncel
Tûlîn Muhamad
 
ŞEHBA - Türkiye ve ona bağlı grupların saldırısı sonucu Şehba’ya göç eden Efrînliler, Cumhur İttifakının İBB Başkan adayı Binali Yıldırım’ın geçen hafta katıldığı canlı yayında sarf ettiği sözlere, “Çocuklarımızın kanının aktığı Efrîn’i işgal ettiklerini açık açık dile getiriyorlar. Ama bizler birlik olup işgalcileri topraklarımızdan atacağız. Fırat’ın doğusuna girmelerine izin vermeyeceğiz” dedi.  
 
AKP ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifak’ının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde rakibi Ekrem İmamoğlu ile katıldığı ortak canlı yayında Başbakan olduğu dönemde Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinden olan Efrîn’e yönelik saldırılara ilişkin bir dizi açıklamalarda bulunmuştu. Binali Yıldırım, Türkiye’deki mültecilerin durumuna ilişkin “Efrîn harekatını yaptık. Ben başbakandım. 500 bin Arabı buraya yerleştirdik. Bir kısmını gönderdik ve yüz bine yakın Suriyeli gitti. Şimdi Fırat’ın doğusunu temizleyip diğerlerini de oraya göndereceğiz” sözlerine sarf etmişti. Binali Yıldırım bu sözleri ile Efrîn’de yaşayan halkın göçe zorlandığını ve topraklarını terk etmek zorunda kaldığını görmezden gelerek, yaptıkları operasyonu meşrulaştırmış ve Fırat’ın doğusuna yeni bir operasyonun yapılacağı üzerinde durmuştu. 
 
Mikrofonlarımızı Efrîn’den göç etmek zorunda kalarak Şehba Bölgesi’ne yerleşen halka uzattık ve Binali Yıldırım’ın bu açıklamasını sorduk.  
 
‘AKP çöküşe doğru ilerliyor’
 
Efrîn Kongreya Star Koordinasyon Sözcüsü Aişe Xezine, Türkiye’nin Efrîn saldırılarından sonra binlerce Efrînlinin göç etmek durumunda kaldığını hatırlattı. Aişe, “Efrîn halkı Şehba’da yaşamına devam etti. Binali Yıldırım’ın açıklaması oldukça vahim. Yaptıkları işgali açık açık savunuyor. Ve Efrîn halkını görmezden gelerek Arap halkı yerleştirdiğini söylüyor. Türkiye’nin amacı Kürt halkını yok etmek. Buna yönelik uluslararası planlar yürütülüyor. AKP’nin bugün İstanbul seçimlerini kaybetmesi demek ekonomik, siyasi ve askeri olarak yok olması demektir. Bu yüzden yapılacak olan saldırıları da seçim vaadi olarak kullanıyorlar. Ama aslında AKP bir çöküşe doğru ilerliyor” şeklinde konuştu. 
 
‘Efrîn’i tekrar alacağız’
 
Til Rifat’a yönelik saldırılar ile Fırat’ın doğusuna doğru bir saldırı planı içerisinde olunduğunu söyleyen Aişe, “Türkiye Fırat’ın doğusunda işgalini devam ettirmek istiyor. ENKS Türk destekli gruplara arka çıkıyor. Saldırılar ENKS eli ile yapılıyor. Türk devleti yeniden bir Osmanlı devleti kurmak istiyor. Fakat Kürt halkı buna karşı her zaman mücadelesini veriyor ve verecektir de. Demokratik Ulus’u mutlaka inşa edeceğiz. Abdullah Öcalan’ın demokratik çözümleriyle ve mücadelemizle Efrîn’i tekrar alacağız” diye ekledi.  
 
‘Topraklarımızı seçim vaadi yapıyorlar’
 
Efrîn’den Şehba’nın Maretê köyüne göç eden Süreya Hebeş de Binali Yıldırım’ın açıklamalarını kınadı. Göç ettirilen ve katledilen Efrîn halkının görmezden gelindiğini ve yapılan saldırıların meşrulaştırıldığını söyleyen Süreya, “Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin yeni bir saldırı planı içerisinde olduğu anlaşılıyor. Bizleri kendi topraklarımızdan göç ettirerek Türkiye’deki mültecileri topraklarımıza yerleştirme planları var. Ama unuttukları bir şey var bizler bu topraklarda doğduk ve buralar bizim. Şimdi çıkıp bizlerin toprağını seçim vaadi olarak kullanıyorlar. O topraklarda çocuklarımızın kanı var” dedi. 
 
‘Kürt ve Araplar birlik olmalı’
 
Kürt  ve Arap halkına seslenen Süreya, “El ele vererek işgalcilere karşı durmamız gerekiyor. Birlik olursak içimizde yer tutamayacaklar. Efrîn ve Fırat'ın doğusunun sahibi bizleriz. Bizim topraklarımız. Topraklarımızın işgal edilmesine izin vermeyelim” şeklinde konuştu.  
 
‘Toprağımızı kimselere bırakmamalıyız’
 
Kadınlardan Hacer Miho ise şöyle dedi: “Türk devleti nasıl Efrîn’e Guta halkını yerleştirdi. Şimdi de Fırat’ın doğusuna aynısını yapmaya çalışıyor. Uluslararası güçlerin desteğini alarak bizleri Efrîn’den göç ettirdiler. Halen mücadelemiz devam ediyor. Birlik olup saldırılara karşı durmamız gerekiyor. Türkiye’ye teslimiyeti kabul etmiyoruz. Bu topraklarda çocuklarımızın kanı var. Binali Yıldırım çocuklarımızın kanının aktığı toprakları çok rahat bir şekilde başkasına verdiğini açıklayabiliyor. Bunun için birlik olmalıyız. Toprağımızı kimselere bırakmamalıyız.”