Resmi evraklarına el konulan dernek kapatılmayla yüz yüze

  • 09:02 24 Haziran 2019
  • Güncel
MERSİN - TUAY-DER Çukurova Şube yöneticileri, polis tarafından derneklerine yapılan baskın sonrası el konulan resmi evrakları nedeniyle kongreye gidişlerinin engellendiğini belirterek, resmi evrak eksikliğinden ötürü derneklerinin kapatılabileceğine dikkat çekti.  
 
İmralı tecridinin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven tarafından 8 Kasım 2018 tarihinde başlatılan açlık grevi eylemine destek kısa sürede büyüyerek cezaevlerinin yanı sıra dünyanın birçok ülkesine yayıldı. Eylem 1 Mart itibariyle Türkiye ve bölgedeki tüm cezaevlerine yayılırken, 30 tutsak eylemini ölüm orucuna dönüştürdü. Aileler de yakınlarının sesini duyurmak için sokaklara çıkarak Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER) öncülüğünde oturma eylemleri ve yürüyüşler başlattı. Eylemler sonucunda 8 yıl aradan sonra avukatları ile görüşen PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 26 Mayıs’ta kamuoyu ile paylaşılan çağrısı üzerine ise eylemciler, açlık grevi ve ölüm orucunu sonlandırdı. 
 
Tecride karşı başlatılan eylemlerin sonuçlanmasında en önemli desteği gösteren tutsak anneleri ve tutsak yakını kadınlar, eylemsellik süresi boyunca polis tarafından hedef alındı, darp edilerek gözaltına alındı. Kadınlar, “beyaz tülbent”leriyle direnişin simgesi haline geldi.
 
Eylemlerin ardından gözaltı ve tutuklamalar 
 
Eylemlerin ardından ise TUHAY-DER ve tutsak yakınlarına yönelik gözaltı operasyonu başlatılırken, 22 Mayıs’ta tutsak ailelerinin evlerine, TUAY-DER üyelerine ve TUAY-DER Çukurova Şubesi’ne polis tarafından operasyon düzenlendi. Aralarında şube eşbaşkanının da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı ve Eşbaşkan Orhan Hazar tutuklandı.
 
Polisten yöneticilere: İllegal bir derneksiniz
 
Operasyon sırasında derneğin el konulan resmi evrakları için Mersin Valiliği’ne başvuran şube yöneticilerine, Valilik’te bulunan polis tarafından “Siz illegal bir derneksiniz. Sizlerle ilgili araştırmalarımız devam ediyor. Evraklarınızı vermeyeceğiz” denildiği belirtildi.
 
Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu’nun (TUHAD-FED) 25 Haziran'da  Diyarbakır’da gerçekleştireceği kongreye evrak eksikliği nedeniyle Mersin Şubesi’nin katılamayabileceğini kaydeden şube yöneticileri, derneklerinin kapatılabileceğine dikkat çekti.  
 
‘Çalışmalarımız sürüyor’ 
 
Şube yöneticileri, devamında ise şunları belirtti: “Şubemize yönelik yapılan operasyon bilinçli ve planlanmış bir durumdur. Karar, mali ve üyelik defterlerimize el konulmuştur. Bu durumun kongreye gidişin engellenmesine yönelik yapılan bir operasyon olduğu açıktır. Yaptığımız tüm başvurular, ‘Derneğiniz legal değil, illegaldir. Sizlerle ilgili araştırmalarımız devam ediyor. Evraklarınızı vermeyeceğiz’ denilerek reddedildi. Ayrıca Çukurova Bölgesi’ne ‘Yeniden bir gözaltı operasyonu yapılacak, bunun hazırlıkları yapılıyor’ söylemleri de yayılmaya çalışılıyor. Yaşanan tüm baskı ve engelleme çabalarına rağmen tutsak ailelerine yaptığımız ziyaretler ve tutsakların son durumlarına ilişkin çalışmalarımız sürmektedir.”