Mahkemeden cinsel istismar sanığına ‘gelecek’ indirimi!

  • 09:07 24 Haziran 2019
  • Hukuk
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da okula bırakmak yerine alıkoyduğu çocuğa cinsel istismarda bulunan servis şoförü M.F.Ç.’nin yargılandığı davanın karar duruşmasında, verilen 8 yıl hapis cezası sanığının geleceği üzerindeki olası etkileri dikkate alınarak yapılan indirimle 6 yıl 8 aya düşürüldü.
 
Diyarbakır’da servis şoförü M.F.Ç. adlı erkeğin lise öğrencisi bir çocuğu Mart ayında cinsel istismara maruz bıraktığı olay rehber öğretmenine anlatılmasıyla açığa çıktı. Öğretmenin suç duyurusu üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame Diyarbakır 4. Sulh Mahkemesi’nce kabul edildi.
 
İddianamede, M.F.Ç. adlı erkek hakkında “Çocuğun cinsel istismarı”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “Çocuğa karşı cinsel taciz” suçundan 8 ile 15 yıl arasında hapis cezası isteniyor. 
 
Servis şoförü çocuğu okula bırakmayarak alıkoydu 
 
Hazırlanan iddianamede, çocuğun Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) alınan ifadesine de yer verildi. İfadede, 27 Mart 2019 tarihinde servisle okula gittiği ve bu esnada servis şoförü M.F.Ç. tarafından okula bırakılmayarak gezme adı altında cinsel istismara maruz bırakıldığı belirtildi. Akabinde zanlı M.F.Ç.’nin çocuğu okula bıraktığı ve çocuğun olayı rehber öğretmeni ile arkadaşına anlatması ile ortaya çıktığı kaydedildi. İddianamede, çocuğun babasının zanlıdan şikayetçi olduğu da yer aldı. 
 
Raporda çocuğun darp edildiğine yer verildi 
 
Zanlı M.F.Ç. ise, emniyette alınan ifadesinde suçlamaları kabul etmeyerek çocuğu suçladı. Ancak Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’nden 27 Mart’ta alınan raporda, çocuğun boynunda yara izleri olduğu tespit edildi. 
 
8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi
 
Başlatılan dava sürecinde mahkeme heyeti, yapılan soruşturma ve toplanan deliller neticesinde çocuğun zanlıya iftira atmasını gerektirecek bir durum söz konusu olmadığını ve zanlının çelişkili ifadelerle kendisini suçtan kurtarmak amaçlı beyan verdiğine dikkat çekti. Mahkeme heyeti ayrıca zanlıya güvenlik tedbirleri uygulanması kararını vererek, 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteyerek tutuklama kararı verdi. 
 
Karar duruşması 
 
16 Haziran’da görülen karar duruşmasında, M.F.Ç. suçlamaları kabul etmeyerek beraat ve tahliyesini talep etti.
 
Ayrıca duruşmada çocuğun olayla anılmak istemediği ve şikayetini geri çektiği belirtildi.
 
Rehber öğretmeni tanık olarak dinlendi
 
Duruşmada tanık olarak dinlenen rehber öğretmeni, “Çocuk benim öğrencim olur. Öğrencim benle görüşmek için yanıma geldi. Son derece kötü durumdaydı. Ağlıyor ve titriyordu. Kendisine ne olduğunu sorduğumda ise servis şoförü tarafından cinsel istismara uğradığını söyledi. Ben mağdurla birlikte rapor için hastaneye gittiğimde boynundaki iz gördüm, bu iz koltuğa çarpılmış gibi bir iz değildi” dedi.
 
Ardından savcı, sanığın müsnet suçların mahkumiyeti yönünden mütalaada bulundu.
 
Mahkemeden ‘takdir’ indirimi 
 
Mahkeme heyetinin kararı ise şu şekilde: “Sanığın eylemine uyan olayın özelliği, suçun işleniş biçimi, sanığın kasta bağlı kusurunun ve oluşan zararın durumu dikkate alınarak takdiren 8 yıl hapis cezası ile cezalandırılması. Sanığın cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri göz önüne alınarak sanığa verilen cezadan indirilerek 6 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına. Sanığın hükmen tutukluluk halinin devamına karar verildi.”