'Çocuklarım tarihten ben de çocuklarımdan öğrendim direnmeyi’

  • 09:06 25 Haziran 2019
  • Güncel
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - İmralı tecridine karşı 3 ay açlık grevi eyleminde bulunan oğlu Muhammet’in bu süre zarfında 15 kilo verdiğini belirten Afife Kartal, “Oğlum eridikçe ben güçlendim. Çocuklarım bu topraklardan, tarihten öğrendiler direnmeyi, ben de en çok çocuklarımdan öğrendim. Onlarla direndim, onlarla dik durdum” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018 tarihinde başlatılan açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri 200 gün boyunca büyük bir kararlılıkla sürdürüldü. Cezaevindeki eylemcilerin sesini duyurmak için aileler de, sokaklarda ve cezaevi önlerinde direnişteki yerini aldı. 
 
1 Mayıs itibari ile Diyarbakır Koşuyolu Parkı çevresinde eylemde olan tutsak aileleri, 26 Mayıs'ta eylemlerin son bulması ile direnişlerini sonlandırdı. Polisin tüm baskı ve engellemelerine rağmen her gün bıkmadan, usanmadan sokağa çıkarak tarihi eylemin simgesi haline gelen beyaz tülbentli annelerden biri de 50 yaşındaki Afife Kartal idi. 
 
‘Evimiz hep gözetleniyordu’
 
7 çocuk annesi olan Afife, çok küçük yaşlarda evlendirilir. Ailesi ile birlikte yaşadığı köylerindeki baskı nedeniyle de Diyarbakır'a göç eder. Köylerinin yakılmasına büyük öfke duyan Afife, Diyarbakır'a geldikten sonra Kürt özgürlük mücadelesinde yer almaya başlar. Çocuklarını Kürt olma gerçekliğiyle yetiştiren Afife, "Çocuklarım çok iradeli oldular. Zelal 19 Mayıs 2011 günü gerillaya katıldı. Aylarca ondan haber alamadım ama orada ve sağ olduğunu biliyordum. Zelal'den sonra polisler hiç durmadı. Haftada iki üç kez eve geliyorlardı. Her geldiklerinde Zelal'i soruyorlardı. Yine bir gün gelip Zelal'in nerede olduğunu sordular, bilmediğimi söyledim. ‘Keşke o zamanlar Zelal'i gözaltına alıp tutuklasaydık, bak şimdi burada olurdu’ dedi polis. Ben de 'İyi ki gitmiş oraya da sizin elinizde değil' dedim. Ondan sonra bir daha eve gelmediler ama sürekli gözetliyorlardı" diye belirtti. 
 
‘İki çöp poşetini uzatıp ‘al kızın’ dediler’
 
Kızı Zelal'den sonra iki oğlunun da ayrı zamanlarda tutuklandığını ve farklı zaman aralıkları ile bırakıldıklarını ifade eden Afife, o süreci şöyle özetledi: "Sürekli birinin yolunu gözledim. Ne kadar haklı bir yolda olduklarını bilsem de anayım ve yüreğim yanıyor. Kızım Zelal, 10 Eylül 2017'de karakol eyleminde şehit oldu. Aylarca Zelal'in tek bir parçasına bile ulaşamadılar. Biz şehit olduğu haberini duyar duymaz taziyemizi kurmuştuk. Taziyeden 3-4 ay sonra eşimi arayıp 'gel kızını al’ dediler. Eşim gittiğinde jandarmalar 'Hani annesi neden gelmedi? Kızının arkasında olduğunu söylüyordu, neden gelmedi?' diye soruyor. Sonra iki küçük siyah çöp poşeti uzatıyorlar 'al kızın' diyorlar. Eşim kucağına alıp, Diyarbakır'a kadar da kucağından indiremiyor. Eve getirdi, 2 gün boyunca evde kaldı. Kıyamadık Zelalimizi öyle defnetmeye. Yapacak bir şey yoktu dik durmak zorundaydık. Haber saldık dört bir yana, kızımızı defnettik. Cenaze sırasında bile polisler müdahale ettiler. Kızım için slogan atmama bile izin vermediler.” 
 
‘Oğlum eridikçe ben güçlendim’
 
Küçük oğlu Muhammet’in 1 yıldır tutsak olduğunu kaydeden Afife, daha öncede 16 yaşında iken tutuklandığını ve 2 yıla yakın cezaevinde kaldığını söyledi. Afife, “Büyük oğlum Manisa'da üniversite okuduğu zamanlar gözaltına alınıp tutuklandı. Birkaç ay tutuklu kaldıktan sonra bırakıldı. Küçük oğlumun ise bu son cezaevine girişi, birileri üzerine ifade verdiği için. Geçenlerde bir duruşması görüldü ve benim oğlum suçsuz yere tutulurken, üzerine ifade veren kişi tahliye edildi. Benim çocuklarım yanlış bir şey yapmadılar, onurlu bir mücadele verdiler. Çocuklarım bu topraklardan, tarihten öğrendiler direnmeyi, ben de en çok çocuklarımdan öğrendim. Onlarla direndim, onlarla dik durdum. Oğlum 3 aya yakın açlık grevinde kaldı ve 15 kilo verdi. Oğlum eridikçe ben güçlendim. Onun için direnmem gerekiyordu, bu yüzden güçlendim” ifadelerini kullandı.  
 
‘Bir daha çıkarım sokağa’
 
Koşuyolu Parkı’nda yaptıkları eylem boyunca polisler tarafından darp edildiklerini anlatan Afife, “Yine de geri adım atmadık. Çocuklarımız orada ölürken biz evlerimizde oturamazdık. Kürt halkı tarihi boyunca hep katliamlarla karşı karşıya kaldı. Çocuklarımız da bunların tanıkları olarak büyüdü. Onların kabul etmediği bu zulmü biz de kabul etmiyoruz. Biz de onlarla direneceğiz, onların yanında duracağız. Bir daha olsa bir daha çıkarız sokağa, bir daha slogan atarız. Kimse buna engel olamaz. Sadece Muhammed değil, bütün tutsaklar benim çocuklarım. Devlet elini Kürtlerin üzerinden çekmiyor ama biz her defasında onlara muhataplarının biz olduğunu gösteriyoruz. Kürt halkını tecritle sınıyorlar ama Kürt halkı o tecridi defalarca kez kırdı” dedi.