Çocuk istismarını meşrulaştıran kitaba ceza istemi

  • 15:56 25 Haziran 2019
  • Güncel
ANKARA - Çocuk istismarını meşrulaştıran ifadelerin bulunduğu Zümrüt Apartmanı kitabı hakkında açılan dosyada soruşturma tamamlandı. Savcı, kitabın yazarı ve yayınevi sahibi hakkında 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istedi.
 
Kitabında çocuk istismarını meşrulaştıran ifadeler kullanan Abdullah Şevki’nin Zümrüt Apartmanı adlı kitabında, çocuk istismarını anlattığı bölüm sosyal medyada büyük tepki toplamış, Kurgu Kültür Merkezi Yayınları tarafından yayımlanan kitap için, çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, Twitter üzerinden kitabın toplatılması ve hakkında dava açılması için çağrı yapmıştı.
 
Tepkiler üzerine suç duyurusunda bulunulan kitaba ilişkin soruşturma başlatılmıştı. Ankara Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında "pedofili" içeren ifadelerin bulunduğu Zümrüt Apartmanı kitabının yazarı Abdullah Şevki ve yayınevi sahibi hakkında başlattığı soruşturma tamamlandı. Ankara 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek davanın iddianamesinde kitabın yazarı Abdullah Şevki hakkında 5 yıldan 10 yıla kadar, yayın kuruluşu sahibi A.T hakkında ise 6 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilmesini istendi.