DİSA-DER Eşbaşkanı: Kürtçeye karşı özel bir saldırı girişimi var

  • 09:02 26 Haziran 2019
  • Güncel
VAN - AKP’li Bitlis Belediyesi’nin Kürtçe tabelaları indirmesinin asimilasyon politikalarının devamı olduğunu belirten DİSA-DER Eşbaşkanı Evin Adin, “Saldırılara karşı her yerde daha fazla Kürtçe konuşmak en güçlü savunma şekli olacaktır” dedi. 
 
2014 yerel seçimlerinde Bitlis Belediyesi’ni kazanan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) kent genelinde yaptırdığı Kürtçe tabelalar sökülüyor. Daha önce belediye binasına asılı Kürtçe tabelayı indiren AKP’li Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, kent girişindeki Kürtçe, Türkçe ve İngilizce yazılı “Bitlis’e hoş geldiniz” tabelasının Kürtçe bölümü de söktürmüştü.  Ülkenin ve kentin birçok yerinde tepkilere neden olan tabelaların bir kısmı yeniden asıldı. 
 
Bitlis kent girişinde sökülen Kürtçe tabelalar bu kez İngilizce, Arapça, Kürtçe ve Kürtçe’nin Kırmançkî lehçesinde “Hoş geldiniz” şeklinde yeniden asıldı. Tabelada yer alan “Beddiüzzaman Said-i Nursi’nin şehri Bitlis’e hoş geldiniz” yazısı ise, bu kez de “Said-i Nusri” diye yanlış yazılırken, gelen tepkilerin üzerine yazı düzeltildi.  
 
Yurttaşlar, sosyal medya hesaplarından yanlış yazılamaya ilişkin “Gönülsüz iş böyle olur” diye tepki gösterirken, yine belediye binasındaki tabelaların da asılması çağrısın yapıldı.
 
Son zamanlarda Kürtçeye karşı gelişen saldırıları değerlendiren Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (DİSA-DER) Eşbaşkanı Evin Adin bu zihniyetin asimilasyonun devamı olduğunu belirterek, en güçlü cevabın ise Kürtçeyi daha çok sahiplenmek olacağını söyledi. 
 
‘Talimat başka yerlerden’
 
Kürtçeye karşı bir tahammülsüzlük olduğunu ifade eden Evin, “Tabeladaki Türkçe ve İngilizce yazı sökülmüyor ama Kürtçe olan sökülüyor. Bu Kürtçeye karşı özel bir saldırı girişimidir. Tabela sökme kararı sadece belediyenin kararı değildir, başkalarının talimatı ile verilmiştir. Halkımızın bu saldırılara karşı uyanık olunması lazım” dedi.  
 
‘Daha fazla Kürtçe konuşarak cevap olunmalı’
 
Tabelaların sökülmesinin iyi okunması gerektiğinin altını çizen Evin, “Bu girişimlerle asimilasyonu derinleştirmek istiyorlar. Bundan kaynaklı saldırılara başvuruluyor. Bu saldırılara karşı en güçlü cevap daha fazla Kürtçe konuşmak olacaktır. Ama ne yazık ki toplumda asimilasyon güçlenmiş ve oto asimilasyon devreye girmiştir. Kürtçe tabelaların sökülmesi normal karşılanacak bir durum değildir. Halkımızın buna karşı sessiz kalmaması gerekir. Bu saldırıların temel amacı Kürtçe konuşmayı anormalleştirmektir. Eğer ki dilimize karşı bir saldırı varsa buna karşı Kürtçe konuşmak en güçlü savunma şekli olacaktır” ifadelerini kullandı.  
 
‘Kürtçe tabela dili değildir’
 
Herkese anadilinde konuşma çağrısı yapan Evin, şöyle dedi: “Bu zihniyet de şunu çok iyi biliyor ki Kürtçe tabela dili değildir. Kürtçe bugün var olmadı. Bu dil yüzyıllardır yaşıyor ve kendini bugüne kadar getirtmiştir. Kürt ilinde Kürtçe tabelayı kaldırmak ve Kürtçeyi tanımamak Kürt iradesine saygısızlıktır. Tabelaları kaldırarak Kürtçeyi bitireceklerini zannedenler yanılıyorlar. Bu dil vardı ve var olmaya devam edecektir. Bu saldırılarla Kürde karşı yaklaşımını bir kez daha göstermişlerdir. Her Kürde çağrımdır mahallede, sokakta, evde her yerde Kürtçe konuşsunlar.”