Kars'ta bir ilk: Serhat Doğa ve Kültür Festivali'ne davet

  • 09:04 27 Haziran 2019
  • Kültür Sanat
KARS - Kars’ta ilk kez düzenlenecek doğa ve kültür festivaline katılım çağrısı yapan Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, “Bu Kars için bir başlangıç olacak. Bundan sonra ki süreçler için de Kars’ın doğası ve kültürel tanıtımı açısından önemli bir adım olacaktır” dedi.  
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde kazandığı Kars Belediyesi bu yıl ilk kez Serhat Doğa ve Kültür Festivali düzenleyecek. Festival, 29-30 Haziran tarihlerinde “Kars yaylası” olarak bilinen tarihi Tabyalar bölgesinde yapılacak. Festival boyunca, halk birçok etkinlikte bir araya gelecek. 
 
Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca ilk kez düzenlenecek festivale ilişkin bilgi verdi.
 
‘Kars’ın kültürel yapısını ön plana çıkarmak için’
 
Kars’ta ilk kez böyle bir festival düzenleneceğini söyleyen Şevin Alaca, “Kars doğası ve kültürel yapısı itibariyle oldukça zengin bir kentimiz. Ancak yıllarca maalesef ihmal edilmiş, hırpalanmış ve gerekli önem verilmemiş. Bizler 31 Mart’ta belediyeyi kazandıktan sonra Kars’ta normal asgari belediye hizmetlerinin yanı sıra Kars’ın bu doğal ve kültürel yapısını ön plana çıkartmak adına bir takım çalışmalar ve projeler geliştiriyoruz. Bunların ilkini de önümüzdeki hafta hayata geçireceğiz” dedi. 
 
‘Festivalimiz renkli günlere sahne olacak’
 
Festivali Cenubi Garbi Kafkas Cumhuriyeti kurucularına ithaf edeceklerini söyleyen Şevin, “Cenubi Garbi Kafkas Cumhuriyeti 100. yılını geçen sene geçirdiğimiz için bu ilk festivalimizi oraya adıyoruz. Bundan sonraki yıllarda da yine bu festivalimizi Kars için önemli, değerli oluşumlara ithaf ederek gerçekleştireceğiz. Festivalimiz oldukça renkli programlarla gerçekleşecek. Çeşitli sanatçıların yer aldığı ve yöresel ürünlerimizin sergilendiği ve halk oyunlarının yer aldığı oldukça renkli günlere sahne olacak” diye belirtti. 
 
Festivalin simgesi ağaç, kelebek ve kar
 
Festivalin birkaç simgesi olduğunu bu simgeler arasında ağacın da olduğunu aktaran Şevin, ağaç simgesinin ise partilerini temsil ettiğini ifade ederek şunları belirtti: “Partimiz çok renkli, çok kültürlü ve çok dilli bir oluşum ve Kars’ın da bu kozmopolitik yapısıyla eşleşiyor. Yine kelebek var. Kelebek değişim ve dönüşümü ifade ediyor. Kars’ta 31 Mart’ta değişim ve dönüşümden yana iradesini ortaya koydu. Dolayısı ile bu festivalimize de yansıyacak. Yine simgelerimizden biri de Kar. Kar da 7 ilçemizden Dağpınar beldemizi temsil ediyor. Bu simgelerimizi festivalimizde bayrak ve flamalarımızda kullanacağız.”
 
‘Çalışmalarımız devam ediyor’
 
Festivale ilişkin hazırlıkların devam ettiğini kaydeden Şevin, “Öncelikle festivalimizin yapılacağı alanla ilgili bir takım düzenlemeler yaptık. Bu aslında yayla festivali olacak. Kars kalesinin arka tarafından Tabyalar denilen alanda gerçekleşecek. Kars’ı tepeden gören bütün güzelliğini görebilen bir alanda olacak. Buradaki çalışmalarımız devam ediyor. Sahne kurulması ve yol çalışmalarıdır Fen işlerimiz bu tür çalışmaları organize ediyor. Festivalin sorunsuz ve güvenli geçmesi için elimizden geleni yapıyoruz” sözlerini kullandı. 
 
‘Kadınlarla stantlar kuracağız’
 
Festivale yoğun bir katılım beklediklerini dile getiren Şevin, “Çünkü Kars’ta ilk defa gerçekleşecek olan bir festival. Dolayısı ile şimdiden şehir dışından da gelmek isteyen vatandaşlarımız ve hemşerilerimiz bize ulaşıyor. Festivalin en önemli tarafı da kadınlarla stantlar kuracağız. Kadınlarımızın kendi el emekleriyle yaptıkları ürünleri satmak için stantlar açacağız. Kadınlar için yapacağımız çalışmanın il adımıdır aynı zamanda. Yine festival de Karsımızın yöresel figürlerinin sergileneceği stantlar kuracağız bu çok çeşitli bir festival olacaktır” ifadelerini kullandı.
 
‘Kars’ın tanıtımı açısından önemli bir adım’
 
Festivalin 29 Haziran günü yürüyüşle başlayacağını söyleyen Şevin, “Kars Belediyesi’nden Namık Kemal Kültür Merkezi’ne kadar bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Bu yürüyüşte renkli flamalarımızla, şapkalarımızla çeşitli görsellerle beraber yürüyeceğiz. Dolayısıyla bu oldukça renkli ve canlı bir festival açılışı olacak. Açılış töreninin ardından İlkay Akkaya ile festivalimiz start vermiş olacak. Yine gün içinde çeşitli yarışmalarımız olacak. Birinci günün finali Kardeş Türküler ile yapılacak. 2. gün doğa ve piknikli güne başlayacak ve akabinde bir panelimiz olacak. Çocuk şenliğimiz olacak ve konserlerimiz olacak. 2. gün Denge Meyman Erbane topluluğu ile son bulacak. Bu Kars için bir başlangıç olacak. Bundan sonra ki süreçler için de Kars’ın doğası ve kültürel tanıtımı açısından önemli bir adım olacaktır” diye vurguladı.