Iğdır’da Kayısı Festivali başlıyor

  • 09:24 27 Haziran 2019
  • Yaşam
IĞDIR - Iğdır’da 2’ncisi düzenlenecek Kayısı Festivali hakkında bilgi veren Iğdır Belediye Meclis üyesi Gülnur Öztürk, kültür-sanat etkinliklerinin toplumlar arasında barış ve kaynaşma köprüsü olduğunu ifade ederek, yurttaşları festivale katılmaya davet etti.
 
Halkların Demokratik Partili (HDP) Iğdır Belediyesi, Iğdır’ın ve yöresel ürünlerinin tanıtılması için 2’ncisini düzenlediği Kayısı Festivali’nin hazırlık çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 28-29-30 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek festival,  Iğdır Vali Yolu sonunda düzenlenecek. Yapılacak etkinliklerle festivale renk katılacak. 
 
‘HDP belediyelerinin birinci görevi halklar arası köprü kurmak’
 
Kayısı Festivali ile ilgili bilgi veren Iğdır Belediyesi Meclis üyesi Gülnur Öztürk, yurttaşları festivale katılmaya davet etti. Kültür-sanat etkinliklerinin toplumlar arasında barış ve kaynaşma köprüsü olduğunu ifade eden Gülnur, “HDP belediyelerinin de birinci ve asli görevi halklar arasında bu köprüyü kurmaktır. Bizler, Iğdır HDP belediyesi olarak bu beş yıl boyunca bu ve buna benzer festival ve etkinlikleri en az iki ayda bir yapacağız” dedi. 
 
‘Gayemiz festivali geleneksel hale getirmek’
 
Gülnur, Iğdır Belediyesi’nin Kayısı Festivali ve buna benzer birçok festival ve etkinlikleri sık sık düzenleyeceklerini kaydetti. “Şimdi yapacağımız festivalin amacı hem kalite hem de lezzet bakımından diğer yerlerde yetişen kayısılardan çok farklı olan Iğdır kayısısını hem Türkiye'ye hem de dünyaya tanıtmaktır” diyen Gülnur, amaçlarının 2’ncisi düzenlenecek festivali geleneksel hale dönüştürmek olduğunu vurguladı.
 
Sonraki yıllarda yapılacak festivallere uluslararası bir boyut kazandırmak istediklerini de kaydeden Gülnur,  “Bu kardeşlik köprüsünde başta Iğdır halkını ve herkesi bizimle kol kola Kafkas oyununa ve halay tutmaya davet ediyoruz” diye konuştu.